/Csak add össze a következő programok árát:
- - Windows XP op rendszer
- - MS Office XP (de már van 2003 is)
- - CD-író program (pld.: NERO)
- - Adobe Photoshop (a Linuxban a GIMP van, lassan egy súlycsoport) és még ami most nem jut eszembe. Mindezt magyarosítva megkaphatod kb.:1500,-Ft.-ért még postai utánrendeléssel is./
Mivel nem akartam rögtön lerombolni a megszokott Windows-t ezért nagyon örültem amikor rátaláltam az úgynevezett LIVE CD-kre. Az origo szoftverbázisán http://www.origo.hu/szoftverbazis/index.html mindig megtaláljátok a főbb verziók frissebb változatát.
A live CD-k olyan lemezek, amelyeket a CD-ROMba kell tenni és a gépet újra kell indítani. Az alaplapon (BIOS) be kell állítani, hogy a gép a CD-ROM-on keresse az operációs rendszert. Ha sikerült akkor egy teljes operációs rendszer jelenik meg előtted és áll be rengeteg programmal, lehetőséggel anélkül, hogy a merevlemezeden lévő Windows-hoz "hozzáérne". Sőt, még a merevlemezt is kiveheted, akkor is működni fog, úgyhogy még a neten chatelhetsz is.
Bővebb információ a LiveCD-kről: http://www.livecd.hu
Nem árt megjegyezni, hogy mivel az oprendszer a CD-n van, sokkal lassabban reagál a tevékenységeidre mintha a vinyódon lenne. Ezek ellenére is ajánlom azok számára, akik az "Ablakok"-on (Windows) túlra is szeretnének kitekinteni. Érdemes ezekkel kezdeni.
Tipp: mielőtt elkezdenél barangolni a linux világában, töltsd le és tanulgasd a Firefox böngészőt, (Windows alatt is van) ami eddig szerintem legjobb az elérhető böngészők között. /Én I.E. párti vagyok, főleg az avant browser kiegészítővel/ Bár a javascripteket nem pont úgy kezeli mint az I.E., de az I.E. szinte semmit nem úgy kezel mint ahogy a szabványokban elő van írva. A Firefox-hoz, mivel azonos a motorja a Mozilla böngészőcsaláddal (ex-Netscape, csak annál sokkal jobb!) rengeteg skin, (téma) kiterjesztések (hasznos kis segédprogramok) tucatjai találhatók meg az e-mail postafiók figyelőtől a weboldal-szerkesztőn át a szín felismerő- és lopó programig.
UHU-linux
Az UHU-Linux egy nagyszerű magyar kezdeményezés, amely naprakész magyar nyelvű Linux-al lát el minden felhasználót ingyenesen.http://uhulinux.hu
Egyéb UHU-s infókat a http://uhu.linuxuser.hu/ oldalon olvashatsz.
Minden kezdőnek ajánlom ezt kezdésnek, magyar-nyelvű kezeli (látja) az NTFS, FAT tipusú particiókat, tehát, ha a windowsos vinyódon van zene, videó, akkor rögtön ki is próbálhatod, milyen lejátszási lehetőségek is vannak. Az mp3-hoz az xmms-t, (egy hangfal az ikonja lent a tálcán. winamp kinézet) a videókhoz (javaslom elöször régi mpg-gel próbáld) a magyar fejlesztésű MPlayer-t. (az xmms-tól balra, egyy kis "m" előtte egy jobbra mutató nyíl,(lejátszás gomb) ) Ezen a CD-n megtalálsz mindent amit a teljes verzióban is megkaphatsz. Ez még egy kicsit sok is lesz elsőre. A teljes verzió telepítésekor te döntöd el, mit akarsz feltenni. A liveCD-n a Gnome, KDE és az XFce felület-kezelőt és az ezekhez készített programokat kapod. Mindhez készült szövegszerkesztő, lejátszó,...stb. úgy, hogy ezek egyedül a többi felületkezelő nélkül is megállják a helyüket. Ezekről esetleg a full (installált) verziókról készült "cikkben" lesz szó. (ha lesz ilyen. :( )
Ezt a szöveget egy csatalkoztatott (automatikus felismerés, /media könyvtárban találsz minden meghajtót a linuxoson kivül) pendrive-on írom.(KWrite szövegszerkesztő *.txt formátum)
SLAX-linux
Ez egyik kedvencem. (Live - magyar verzió elérhető)
Ennek a verziónak az a lényege, hogy csak LIVECD-je van. Abból a célból hozták létre, hogy mindig magaddal vihesd bárhová is mész. Egy 18 cm-es kb.: 200MB-os CD-re fér fel. Jelenlegi magyarosítása a help fájlok feléig jutott. OpenOffice-t és Firefox-ot ugyan nem tartalmaz, de ennek ellenére is igen jó és könnyen érthető a kezelőfelülete Windows-os felhasználók számára. Vannak más összetételű változata is, ebből kiemelendő a popcorn csomag amelyhez már Firefox és Thunderbird is jár. Sajnos annak nincs magyarosítása és a billentyűzet-kiosztással is problémák voltak.
Egy újabb kislemezes hasznosság, 6 MB-os GeexBox, linuxos alapon bootoló média player. Egy LINUX alapú operációs rendszerként bootol, aztán kiadja a lemezt. Üres a CD meghajtód. Innentől kezdve lejáthatsz vele szinte minden média fájlt (a wmv-nek csak hangja lesz!!) látja az NTFS és FAT-os particiókat is.
http://www.geexbox.org
BlackPanther
Nagyon jó magyar kezdeményezés, amely szerint minden magyarosítva van és igyekeznek windows formájúra alakítani, mindenre általában csak 1 program van. A Live 4.2-es verziójában azonban nálam nagyon rossz volt a monitor kezelése és ezért a kép minősége is. Nálam megbukott.http://www.blackpanther.hu
Sulix
(Live - magyar) Fapados alap KDE felület, viszonylag jobb programokkal, magyarosítva. Mivel úgy tervezték, hogy a gyerek használja az otthoni családi PC-n, ezért a Pendrive támogatása és a gép HDD-védelme, (hogy ne piszkálj bele apu képgyüjteményébe) ami észrevehető. Nagyon le van butítva, hogy a gyerek (és/vagy a kezdő) semmit ne ronthasson el. Csomagkezelő nincs. Az Internettel kapcsolatos programok igen szükősek. A web-böngésző, kimerül a KDE saját böngészőjén (Konqueror;) Kget -letöltő; KNewsTicker-hírolvasó (egy gyereknek nagyon fontos!:( ) Licq; Ksirc; - chatprogramok (szintén nagyon kell) és néhány rendszerellenörző. Grafikai programokból viszont bővebb a választék, persze a kötelező GIMP; Povray-modellező; Szín-szerkesztő, kép-nézegető és még sok más. Irodai alkalmazásoktól a teljes OpenOffice, + 1 kiadványszerkesztő, Játékokban csak 3 verzió van, de ez egy oktató CD, tehát nem játszani van. A médialejátszók terén rendesen fel van szerelve.
A pendrive és az oktatáshoz szükséges programok mappáját az asztalon találod. Az NTFS-es fájl-rendszert nem látja, de a FAT megnyitható.
A feladatát teljesen ellátja, azok számára ajánlom, akiknek csak a fent említett programra van szüksége. (openOffice, GIMP, médialejátszók...stb.) Ingyenesen csak a LIVE CD elérhető, a telepítős verziók igényelnek egy központi szerver-gépet is. Ha tönkrement a vinyód, vagy nem mered a Windowsod futtatni (vírus) akkor ezzel elérheted a netet, utánanézhetsz a javító-patchnek, üzenhetsz a haverodnak, hogy jöjjön segíteni,...stb. http://www.sulix.hu/hu/index.php
Ubuntu
Nagyon jó magyar nyelvű weboldala van. http://ubuntu.hu
A videók és mp3-ak lejátszását kodekek hiányára hivatkozva megtagadta. :( Sajnos a windowsos particióimat egyik sem csatolta fel, de ha egyszer nagy leszek, kipróbálom, hogy hogyan kell kézzel megcsinálni.) :( Mindenből csak az alap áll rendelkezésedre, de a telepítőjében (csomagkezelő) ott van a Firefox és még sok más is.
Ubuntu egy Gnome alapú rendszer. Live: A Kubuntu-val ellentétben (pedig a KDE-t jobban kedvelem) a magyarosítás rögtön érvényesült, bár nem mindenhol, tehát sok helyen még angol a szöveg. A bootolási folyamat mindkét rendszeren ugyanaz volt és úgy néz ki mint egy Win9x-es DOS. A programok hozzáadása és frissítése Az "Applications/alkalmazások telepítése" menüpont alatt történik, már-már windowsos stílusban, de itt is félnyelvű. A haladó felhasználói nézetben szintén a Synaptic csomagkezelő jelenik meg. A Firefox 1.0.7. az OpenOffice és a GIMP, a Gaim és újdonságnak a BitTorrent is telepítve van. :)
Telepíthető még az alaptelepítőből: aMule, aMSN-MSN messenger for Linux; Direct Connect (DC); Hagyományos letöltők (Downloads for X, -kissé csalódtam benne) WebHTTrack (komplett website lopó,+átalakítja linkeket belső szervernek.) G-mail, notify, (a postafiók ellenőrzője); rengeteg instant messenger, különböző rendszerekre (IRC; jabber,... de ezeket a GAIM egyszerre tudja.) Választható még a KDE felület is, és némi Xfce komponens is található. A szokásos választék a szövegszerkesztőkből, levelező- és szervező programokból.
A játékok a szokásos tetris és passziánsz kategóriásak, de sok van. Telepíthető még a KDE csomag játékai, én próbából a KBattleship-et tettem fel (torpedó). Egy más felületről származó játék maga után vonja a nem telepített felület bizonyos összetevőinek telepítését is.
A gnome-nál vettem észre, azt a jó tulajdonságot, hogyha USB pendrive-ot, vagy CD-t tettem be, annak ikonja megjelenik az asztalon. Le és kivételkor eltünteti. Mind a négy munkaasztal ablakai külön asztalonként jelennek meg.
Kubuntu
KDE alapú Ubuntu.
LiVE: a nyelvi beállításoknál be lehet kapcsolni a magyart, de csak a KDE újraindítása után áll át. De a bejelentkezéshez nem tudni a jelszót és a usert. Ezért mindig újra kell indítani, de akkor elvesznek a beállításaid. A csomag-kezelője: az Adept, közel sem olyan jó mint az ubuntu alatt, annak ellenére, hogy csak a kezelőfelület más. Látható az adott csomag státusa és rákattintva további információkat láthatsz illetve indíthatod a telepítést/frissítést/eltávolítást. Beépített bluetooth alkalmazások.
http://www.kubuntu.org/ nem magyar.
Az ubuntuval ellentétben képes a pendrive-ról megnyitni a txt állományt és menteni is oda. Sikeresen telepítettem a Firefox 1.0.7-ás verziót.
Slackware
http://www.slackware.hu
Barátságos oldal. Sem letöltési információt, sem LIVE verziót nem találtam. Az eredeti angol oldal javasolja a magyar: ftp://ftp.slackware.hu/slackware/ oldalt, ott ki kell keresni az iso-s telepítő (install) változatot. Jó leírás van a Kontact-hoz a Kde-n futó levelező, naptár,...Outlook programról.
Debian
Nem találtam neki LiveCD-és változatát.
Magyar nyelvű oldal:http://www.debian.org a látszat ellenére nekem magyarul jött be.
Fedora
Nem találtam neki LiveCD-és változatát.
http://fedoraproject.org/hu/get-fedora
http://fedoraproject.org/wiki/
Mandriva
Nem találtam neki LiveCD-és változatát.
http://wwwnew.mandriva.com/en/downloads - full verziók.
SuSE-linux
1,1GB-os live DVD; Nem támogatta a magyart, nem ismerte fel az alaplapi hang- és hálókártyát.
Letöltés:http://en.opensuse.org/openSUSE:Browse#Downloads
Gentoo
LIVE verzió: http://www.pentoo.ch/-PENTOO-.html
"Szóval Gentoo... És mi is ez?
Nos, igen. Sokan nem hallottak még róla, de egyre többen ismerik és használják, többnyire elégedetten. Ez is egy Linux disztribúció (bár néhányan már megpróbálták összevonni FreeBSD-vel is, több-kevesebb sikerrel), azonban néhány vonásában eltér az ismertebbektől. Az első és talán a legfontosabb, hogy forrásalapú. Második lényeges tulajdonsága, hogy mindent kézzel kell állítani. Aki Windows-szerű next-next-ok-next típusú rendszert vár, az fel se tegye! Aki viszont egy hatékony, gyors és rugalmas rendszert akar és nem fél konfigurációs fájl szerkesztéssel bepiszkolni a kezét, az ne is olvasson tovább, hanem telepítsen!" Idézet egy Gentoo FAQ-ból. :-)
http://www.gentoo.org/doc/hu/
Ennek ellenére, hogy ilyen "matatós", mégis kétfajta live CD is létezik:
- Mini-Pentoo 2006.0 - Egy Slax-szerű, miniCD-és verzió 190 MB-os.
- Pentoo 2005.1 - egy hagyományos méretű 493 MB-os.
KNOPPIX v. 4.0.2 LIVE (2005.09.03)
Hát, ezt kezdőknek nem ajánlom. Régi KDE felület (válsztható GNOME és még néhány programozóknak ajánlható) rengeteg szoftver bezsúfolva, a szokásos "egy feladatra több program egyszerre" elv alapján. Magyar támogatást nem nevezném használhatónak. Erős német beütés. De még egy tisztességesen működő médialejátszó sem került bele.
http://www.knoppix.net/
Ha érdekelnek további Linux-ok akkor az alábbi linken találod a különböző disztribúciók screenshotjait:
http://www.thecodingstudio.com/opensource/linux/screenshots/
Folyamatosan frissül és tartalmaz elérhetőséget a variációkhoz.
Itt aztán lehet látni, hogy hányféle nagyobb verziója van. A Windows-t utánzóktól kezdve a teljesen egyedi kinézetűeken át a saját, speciális program-csomag összeállításúakig.