Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2008. szeptember 26., péntek

Puppy Linux - 2008. 09. 26.

Puppy vs. Damn Small Linux

A Puppy Linuxra egy blogban bukkantam, [http://bluejaunte.wordpress.com/2008/01/07/puppy-linux-vidd-le-egy-korre/] ahol hosszasan méltatják, gyorsaságát, programkinálatát, használhatóságát. Még a hétköznapi használatot is vázolják. Egyébként máshol is egyre jobban reflektorfénybe kerül, mert nagyon jól teljesít az ASUS EEE pc-ken, még Compiz támogatással is csak kb.:800MB-ot foglalt le a 4GB-os HDD-ből.
Nosza, irány a honlapja [http://www.puppylinux.org/downloads/official-releases] és néhány érdekes ISO-t töltsünk le. Virtualbox élesítve és lássuk.
Elsőkét a gyári Puppy 4.00 a vizsgálat tárgya. Alapjában LiveCD, amely kikapcsoláskor egy meghatározható adathordozóra menti eddigi beállításainkat, ha kell titkosítja és a következő indításnál keresi és betölti. Valóban sok napi használatos alapvető program benne van, néha még sok is (2 konzolos editor) és néha olyan verzió amit már csak múzeumban látnánk szívesen.
/Virtualbox-ban az XOrg helyett az Xvesa-t választottam, miután a virtuális videókártyám nem egy beazonosítható a program számára/.
Magyarul ugyan nem beszél, de a billentyűzetkiosztást már bekapcsoláskor beállíthatjuk és ezt stabilan tartja. Próbálgatás közben minduntalan 'deja vu' érzésem támadt és a Damn Small Linux /DSL/ jutott folyton eszembe ezért akaratlanul is folyton összehasonlítottam. Választék a teljesség igénye nélkül:
Internetnek a Seamonkey készlet /régen Netscape Navigatornak hívták/ web böngésző, levelező, weboldalkészítő, chat program egyben, de megtalálható a Pigdin, Sylpheed (levelező) is. Ezenfelül FTP kliensek, letöltők, torrent készítő és kliens, Podcast grabber. Emellett letöltöttem és magyarosítottam a Firefox 2.0.0.7 Bon echo verzióját sikeresen, Telnet kliens...stb. Rajz programok, AbiWord, personal manager, szinte sokminden, többek között olyan programok amelyekre ebben a verzióban és formában nincs szükségem. Kisebb játékok, csomagolók, fájl összehasonlítók, biztonsági mentés készítők. Particionáló, bootmanager beállító, szóval minden van ahhoz, hogy egy magamfajta kattyintgatós Winbetyár kinyírja 30 perc alatt.
A legtöbb beállításra jól fel van szerelve varázslókkal. Létrehozhatunk új LiveCD-t, indító floppy-t, sőt telepíthetjük is merevlemezre, pendrivre-ra.  A DSL szedett-vedettnek tünik a Puppy-hoz képest, ráadásul a programjai /a tárolókban lévők is/ még régebbiek, (pld.: Firefox 1.0.5; 0.9??!!)

Külsőség:

Persze legtöbben azt mondjátok, hogy tipikus Windows-os user, látványimádó...stb.
Sajnos vmilyen szinten szükség van rá, ha olyan régi gépek régi tulajdonosát kell meggyőznöm, hogy ne a Win95 vagy rosszabb kerüljön fel a régi vasra. Olyat aki nem akar túllépni az Internet Explorer 5.5-ön, a gépben már csak 64MB RAM van és már nem is lesz több. Az első benyomás sokat számít. Ennek a Puppy desktopja tökéletesen megfelel. Gyönyörű tájkép a háttérben, a kékségéhez simuló kék visszafogott modern ikonok, amelyek átcserélhetők még színesebbre is. Ha ez megfogja leendő gazdáját, aki örömmel ismer fel egy-egy ikon mögött felbukkanó programot, már fél siker.
A grafikus felület Joe Window Managere (JWM) ami külsőre a Win3.1 és a 95 között van a 3.1 javára. Nem túl meggyőző az alapból adott témáiban nem sok különbséget fedezni fel. Valóságban azonban össze vannak hangolva a GTK- és a JWM témái az ikonokkal és a háttér képekkel. 3 komplett desktop témát lehet kihozni belöle. Persze ez nekem kevés még keresek néhányat, hátha. Hát nem.
 A DSL-ben a JWM még rosszabb helyzetben volt, bár témák ott is letölthetők hozzá, de minek, ha a könnyedén átkapcsolható Fluxbox-ra, amely egy jobb témával győztesként hozza ki a DSL-t az összehasonlításból. A Puppyhoz ugyan csomagból telepíthető a Blackbox és az Openbox, de nem jöttem még rá, hogy hogyan tudom rávenni, hogy azt használja. Ahhoz, hogy a Netre kijuss, érdemes futtatni a Network Wizard-ot is (Puppy setup/Network Wizard), mert alapból egyik sem lép fel, csak ha te kiokosítod.


Programok:

Az UHU-hoz hasonlóan ennek is saját csomagformátuma van *.pet és egy régebbi a dotPups, ehhez van egy puppy package manager, amely több központi tárolóhoz (+local is választható) csatlakozik és verziók szerint (4.00;3.00;2.00) vmint csoportokra bontva is (Multimedia, Document, internet...) böngészhetünk közöttük. Sajnos a 4.00-hoz még nincs túl sok csomag, de mindig botlok egy ismerős programba amelyhez a függőség szerinti csomagokat egyesével, külön-külön, de letölti. Ezek a programok a következő restart (!) után meg is jelennek a böngészőben. A csomagokat, programokat ugyanezzel a programmal lehet leszedni, de jelenleg csak azokat tudom, hogy hogyan kell, amelyeket én tettem fel. Pedig szükséges volna, mert nem frissül, ha a régire (gyárira) újat raksz fel.
Pld.: Az AbiWord 2.4.6. van fönt gyárilag és a tárolóból a 2.6.0-át tettem fel rá. Erre az AbiWord tönkrement, nem indult. leszedtem a 2.6.0-át és a régi újra üzemképes volt. Mivel a gyári Gxine nem volt a helyzet magaslatán, feltettem az Xfmedia playert illetve az ismert mplayert és kódekcsomagját. Az XFmedia jól fut, de az mplayer kifagyasztotta. Sajnos a kezelése annyira eltér az általam ismertek közül, hogy hosszas olvasgatásra lesz szükségem. Az eddig megtalált információs oldalak:
Emellett képes kezelni a Debian *.deb csomagjait is, lásd az utóbbi linken található manualt. A manualok elég csalókák, mert még a 3-as vagy régebbi verziós állapotokat írják le. Nem említik, hogy a 4.00-ás csomagkezelője már a régebbieket is kezeli, nem kell külön trükközni. Szóval bár van pár jó tulajdonsága, sok olvasgatással és próbálgatással jár, mire megtanulod ezt az egyébként elég jól felépített operációs rendszert, amiért nagy THANX jár a készítőjének és a nyáj "pásztorának", aki Barry Kauler [http://www.puppylinux.com/bkauler/index.html] névre hallgat. Már-már zártam soraim mikor is belebotlottam a honlap következő oldalába:
[http://www.puppylinux.org/downloads/puplets]
Hoppá!! Akinek nincs angolja vagy türelme annak gyorsan elmondom, hogy itt vannak a "rajongók" által készített verziók. Akik nagyobb gépekkel rendelkeznek kb.:256MB-nál nagyobb RAM-mal és 1GHz feletti CPU-val azok már könnyebben barátkozhatnak a nagyobb gépigényű verziókkal, amelyek már újabb programoktól (lsd.: új Firefox, OpenOffice...) kezdve a Gnome és XFce-n át még Compiz-es verzió is van köztük. Nem kell neked harcolni velük, csak letöltöd, bootolsz velük és már pöröghetsz is a kockáddal. Érdemes köztük válogatni. Első áldozatom egy olyan lesz amely csak 1 Firefoxot tartalmaz és minden más programot te válogatsz magadnak össze a kínálatból illetve az internetről ahonnan még Slackware-es és Debian-os csomagokat is begyűjthetsz remélve, hogy a függőségeid megvannak hozzá. Egy tipp: nézd meg a csomagkezelőben és a régebbi verziók tárolói között van-e a program amit keresel. Mert ha igen, akkor nagyobb esélyed van arra, hogy az újabb verzió függőségeit is jól fogja kezelni a program. Áldozatom a :

Wolf Pup Linux 2.00

[http://tekwolf.net/modules/news/] ill. [http://puppylinux.org/downloads/puplets/wolf-pup-linux-200]
A 2.00 senkit ne tévesszen meg, ez már a Puppy 4.00-ás motorra épült. Mint már írtam, csak a Firefox 2.0.0.14-et tartalmazta, /ami liveCD módban sikeresen frissült, de telepítve folyton összeomlik/ illetve minden olyan szükséges programot ami a hardverbeállításhoz, telepítéshez szükséges. Mielőtt telepítenénk, érdemes megnézni, hogy a cél merevlemez milyen fájlrendszerű. A telepítő jobban kedveli, ha már elő van készítve a vinyó. Ezt a Menu/System/Gparted partition manager-rel érhetjük el. Telepítés a Menu/Setup/ puppy univesal installer-rel kezdödhet amikor is  (és a telepítés alatt folyamatosan) felajánlja a FULL (hagyományos) telepítés mellett a FRUGAL (ha jól hámoztam ki, amolyan könnyed mobil rendszer, pld.: ha megjelenik a Puppy 5.00, akkor csak a régi *.iso-ját törlöd le a merevlemezről és felmásolod az újat, majd reboot és máris az új motor ketyeg, de a beállításaid és egyebek megmaradnak a liveCD-ként is használt és létrehozott külön fájlban.)
Maradtam a hagyományos FULL installnál ami végül a GRUB telepítési helyének meghatározásával zárul. Én ezt hagyományosan és ajánlottan a MBR-be kértem. Újraindításkor immár a GRUB boot menüjéből a hda-n lévő linuxot választhattam ki. Innen máris indulhat a programok levadászása és telepítése a saját "szájízem" szerint. A másik telepítést nem próbáltam ki, mert az már tényleg szakértőbb tudást igényel. Szakiknak és "buherátoroknak" kötelező! :)
Programok telepítése. Ez egy külön fejezet lenne, ha megírnám. Elsősorban támaszkodjunk a Puppy Package managerre amit végül is PETget package managernek is hívnak (olyasmi mint a Synaptic). Ha ebben nem találunk nekünk megfelelőt, akkor még ellátogathatunk a [http://puppylinux.org/node/9] oldalra ahol még csoportosítva találhatunk *.pup csomagokat amely a régebbi formátumuk. (a programok is régebbiek mint a Synapticban) Ha ez sem jó, akkor irány a Net és a csomagkeresés, (főleg a saját fórumon) miközben reménykedjünk, hogy nem lesz gond a függőségekkel. A fentebb emlegetett oldalakon található a leírása  a *.deb és a *.tar.gz fájlok  használatára, telepítésére. Slackware csomagokat képes kezelni a 'tgz2pet' program segítségével:
# tgz2pet xgames-0.2-i386-1.tgz
ez létrehoz egy 'xgames-0.2-i386-1.pet' csomagot amit már könnyűszerrel telepíthetünk. Nem árt számolni azzal, hogy ezek a csomagok nem Puppy-ra készültek, ezért a függőségek és a fájlok elhelyezése okozhat problémát. De akkor is egy jóval nagyobb csomagválasztékban való válogatásra van reményünk mint a kezdetekben. Az én konzolos tudásom olyan csekély, hogy nem mentem vele semmire. Lassan kezdem kiütni ezt a kis "farkast", már a GTK témaváltoztatásaimra sem reagál.
Telepítés szempontjából maradjon minden kezdő a csomagkezelőnél, a bátrabbak próbálkozzanak a *.pup kiterjesztéssel. Nekem vegyes volt az eredmény. Volt ami müködött, volt ami nem. Nagyon úgy néz ki, hogy bár szabad csomagválogatás van, a 4.00-ás verzió egyes összetevői nagyon kötődnek a gyári Seamonkey, xine felépítéshez. Jó hír, hogy szépen települt a 3.00-ás tárolóból az Opera 9.27 illetve külső *.pup-ból a VLC player amely kibővítheti médiahasználati lehetoségeinket. Az Xfmedia is csont nélkül teljesített.
Jártas, tapasztalt felhasználók elővehetik az ajtókitámasztásra használt P.I-es gépeiket és egy jól belőtt Puppy-val már a kanári is netezhet a családban.
Lássuk a következő verziót:

BuddaPup-217

Hát ez a verzió bár régebbi motorral fut, mégis egy Enlightenment ablakezelőt használ ami már jóval látványosabb mint a JWM. Engem kissé zavar a lángoló képernyő és a hulló eső, valamint az izgo-mozgó ikonok. Ezek mindjárt indítás után lerohannak. A csomagkezelő is egy régebbi verzió, de talán jobb is, mert itt nyugodtan válogathatsz, egy kattintástól még nem kezd hanyatt-homlok telepíteni. A függőségeket ez is ugyanúgy kezeli mint az újabb verziós. Alapból rögtön kapsz egy Firefox 2.0.0.11-et amely gond nélkül frissíti magát 2.0.0.18-ra, találsz még Operát is, illetve a tárolóban egy ígéretesnek hangzó programot amely neve alapján a *.deb fájlokat kezeli.
Amiért nagy megrovások járnak ennek a verziónak: bár a magyar billentyűzet beállításra került, mégsem jelent meg a Gaim-ban a 'kukac'. Az E17 felület önmagát meg nem hazudtolva nem volt képes sem rebootra sem shutdown-ra. Pedig már a helyet is előkészítettem ahová a beállításokat elmentem mielőtt az E17-t feltémázom. Nézzük meg a kistesóját aki már 4.00-ás motorral jött.

Buddapup Dingo "Serenity"

Hát mint látom a hozzászólásokban, nem csak nekem volt nagy meglepetés, hogy egy szabványos JWM felület fogadott a beígért E17 helyett. A megoldást szintén a hozzászólásokban találtam meg:
"press alt+ del+backspace at the prompt
type:  startx enlightment_start
this will take u to enlightment"

A különbség a szabványos 4.00-ás Puppy-hez képest a csomagkezelőben és a menü egyes pontjain látszott. Már rendelkezett telepített IceCat-tal és Opera 9.50-nel.
Mindkét BuddaPup használata közben látszott, hogy az eredetileg megadott minimumgépnél jóval nagyobbra van szüksége az Enlightenment miatt. Bár az E16 is egy elég egyedi ablakkezelő volt, az E17 nagy előrelépés hozzá képest. Erőforrás igényben is. Sajnos mintha leállt volna a fejlődés, és a stabilitás nem egy erős, állandó jelzője a felületnek. Aki gyozi erovel az próbálja ki, készültek nagyon szép témák és egyéb dekorációk hozzá. (animált háttérképek, órával...stb.) Érdemes ellátogatni a hivatalos és a felhasználók által készített galériába is.[http://www0.get-e.org/Screenshots] A Get-e.org bezárt, ezért az ujabb témkat, ikonokat, háttérképeket...stb. új helyen lehet levadászni. [http://exchange.enlightenment.org/] kellemes nézelődést.

NOP 4.0 [revision 1]

A 4.00 Puppy Dingo motorját használja következő "áldozatom". Ez a verzió azért figyelemreméltó, mert jól összeállított és stílusos (Vista) kinézetre beállítható már gyárilag is. Ez már XFCE ablakkezelőt használ ezért akiknek  az eredeti JWM vagy ICEWM nem jön be külcsínyre, illetve a "hegesztett" felületekben sem bizik, annak ez a jó választás. Nincs túlpakolva, és a választás lehetősége is adott ha mégsem bírná gépünk, alapból az Opera 9.27 az alapértelmezett böngészője. A csomagkezelés a szokásos 4;3;2;-es verziók központi tárolója, ahonnan a Google szolgáltatásokhoz érdemes leszedni a Firefox-ot (ami sajnos csak 2.0.0.7 Bon Echo, nem frissül), mert az Operát jelenleg nem támogatja a Gugli. Bővebben: [http://www.puppylinux.org/downloads/puplets/nop-40-revision-1]
Ez már inkább esélyes a javasolható verziókhoz, régi vasakra netezéshez.

A nagyágyú: 

 

VestaPup

Ami a 3.01-es motorra épült és a [http://www.puppylinux.org/downloads/puplets/vestapup] oldalról szedhető le (hivatalosan).
A kép nem hazudik, és nem kell hozzá gurunak lenni. Tekintettel a képen látható Compiz-ra, már nem is próbáltam a Virtualbox-on és igazam is volt. Egyből kiírtam egy CD-RW-re és bootoltattam a gépem. Most az álamat keresem. Se köpni, se nyelni. Brutális. Talán még soha nem volt a gépemen ilyen szintű látványözön amit szintén XFCE-vel valósítottak meg.  Mondhatni a NOP 4.0 turbósított verziója látványban. Mindezek ellenére a RAM-ból olyan 500-600MB-ot foglalt le, de már sajnálom, hogy nincs merevlemezem, mert ezeket a beállításokat szívesen használnám máskor is. Ami egy kicsit keserű a dologban, az a kodek-keresgélés, mert a Xine nem képes a webrádiók mp3-as adásait lejátszani. Net van, és mire való a Last.FM. :) A programkínálat is nagyon minimális, bár itt már megfér a Firefox és az Opera is. Ennek ellenére minden nagyobb géppel rendelkező kalandornak (1GB RAM, vmilyen GeForce v. hasonló képességu kártyával rendelkező, kb.: 1GB-os CPU-val) ajánlom kipróbálni!

Összegzés:

Akinek olyan kicsi a gépe, hogy eddig csak a DSL boldogult vele, de felhasználóként csak gondja van vele, annak érdemes a Puppy-ra vetődni.
Jártasabb felhasználók nagyobb géppel, most készen megkaphatják a Compiz minden csillogását, és sajátkezüleg válogathatják össze kedvenc programjaikat miután kiművelték magukat a honlapról és a fórumról. 
Magamajta 1.5-ös felhasználóknak is érdemes szemmel tartani ezt a kis ölebet, sokat lehet tanulni, és még az is feltünhet, hogy a 2.0.0.7-es Firefox és a 9.27-es Opera is használható mindarra amire eddig csak újabb társaikat használtuk.