Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2009. december 13., vasárnap

Minimális kutyusok - 2009.12.13.

Minimális verziók

Azt hiszem az cáfolhatatlan, hogy a Puppy linux legtöbb verziója kiérdemli a "zsebkutyus" becenevet, hiszen a floppy lemezek kivételével szinte minden ma nálunk használt adathordozón működik. (van akiknek még egy kenyérpirítón is ?) 60 és 100MB közötti az átlagos méretük és azért elég sok apró program van belezsúfolva, amelynek 30-40%-át egyszerű felhasználó nem igényli. A következőkben olyan minimális verziókat keresünk honosítás céljából, amelyek még ezeket a programokat sem tartalmazzák, hogy a felhasználó maga állíthassa össze a számára szükséges felhasználói programokat (hétköznapi használatra készült programok, pld.:böngésző, médialejátszó, képnézegető...stb.) és ne kelljen elmerülnie az adott operációs rendszer alapjaiban.
Manapság 3 puplet került szóba, A Browserlinux (amelyről már nemrég írtam), Egy régebben már szemügyre vett Wolfpup, és a Kros54 által javasolt ChoicePup. Most ezekről vetnék pár szót, olyan szokásos firka jelleggel.

Wolfpup 2.00

Ezt még 2008 nyarán vettem szemügyre néhány másik társaságában. Azóta már némileg többet tudok a puppy-ról és mivel még mindig nem igazán találtunk (sztem) ennél jobbat, újra vizsgálatnak vetettem alá.
Kezdetként Virtualboxban 256MB RAM, 2GB merevlemez helyre, 32MB VRAM-mal kerül telepítésre. Indítás LiveCD-ként a billentyűzet beállítása, a HU biztos, aztán mindenki nézzen a QWERTZ billentyűire és válasszon.
Vboxban XVESA a nyerő, a felbontást önállóan kérem beállítani. Kivételesen nem két vau köszönt, hanem stílusosan farkas vonyítás. Elsőként kéretik a hálózati kapcsolat beállítani, erre itt most nem térek ki. (puppypédia, honlap, fórum...stb.) A lokalizáció beállítása ismét lehetetlenség, ezért maradunk az angol nyelvnél.
  Telepítsünk. Én még mindig a FULL installt részesítem előnyben, mert a FRUGAL-t nem értem és nem is sikerült egyszer sem. Biztos rossz beidegződés, de ha egyszer feltettem (telepít) akkor utána nem akarok még boot lemezt meg egyéb trükköket használni. Tehát: SETUP/Puppy Universal Installer.
Sok helyen kérdezték már, hogy lehet-e USB pendrive-ra telepíteni. A menü szerint igen, de én még ezt sem próbáltam.
 A telepítéskor felmerülő kérdésekre tessék válaszolni, a telepítés menete szintén megtalálható (néhány verzióban) a Puppypédiában, honlapokon...stb. Mindenki a saját kárán tanul a legjobban, ezért jó a Virtualbox. Közben kész, újraindítás.
  A hálózat újra beállítása, a Firefox 2.0.0.14-es ami szerencsére frissülhet a 2.0.0.20-asra , de ez itt telepítve és a belső frissítést használva összeomlik. Talán később külső *.petből frissítem. Nos, induljunk program vadászatra. Mint azt már máskor is írtam, kétfajta módja van.
Az egyik a Puppy saját csomagkezelője amiben tesztelt csomagok vannak szétbontva fő verziószám és kategóriák szerint (Media, internet, desktop...) ezek azért elég régi csomagok, de kezdőknek és régi vassal rendelkezőknek mindenképp ajánlom, hogy itt kezdjék, nézzék meg, hogy kínálat mennyire jó, használható, megfelel-e az igényeknek.
Akik nem elégedettek, nagyobb géppel rendelkeznek, vagy nincs vesztenivalójuk - mint nekem - annak ajánlom, hogy irány az internet és vadásszunk *.pet-eket. (Firefox, mplayer, Opera 10, később talán egy nagyobb Office csomag sfs kiterjesztéssel.) A programokat nem akarom itt hosszasan sorolni, általában minden program megtalálható ami a linux disztróknál már elterjedt. Az Opera 10.0 szépen felment, Restart X server után működik és a magyarosítás is jó, bár neked kell kézzel kikeresni a nyelvi fájlt.

Nem akarok most minden progin egyesével végigmenni. Ha valamelyik nem működne, akkor a csomagkezelővel a külső *.peteket is el lehet távolítani. Érdemes próbálgatni az *.sfs-eket is. Semmi hegesztés, csak klikk és egy újraindítás.
Valódi gépen LiveCD-ként is kipróbáltam.
Habár a Firefox ismét elszáll a frissítéstől de a Firedog 1.2 pet csomag [http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=48254] sikeresen felteszi a 2.0.0.20-as verziót, már csak személyre és magyarra kell szabni. Médialejátszóra vadászni kell, az mplayer nekem minden formában becsődölt, a (G)Xine-t nem akarom visszatenni. Ezzel még el lehet tornázni 1-2 napot.

 UPDATE!

Találtam egy Opera 10.10-et pet-ben, amely szinkronizálja a fiókodban eltárolt könyvjelzőket, jegyzeteket, gyorshívót és egyéb beállításokat. A Unite-tal pedig saját szervert futtathatsz amíg a böngésződ is megy, hagyományos FTP fájlmegosztáson kívül média fájlok lejátszása, cetli hagyható a hűtő ajtaján és még sok minden más. (ez volt a reklám helye)
Előnye volna a kisfarkasnak: szabadon összeállíthatók a programok, nem kell kerülgetni a gyárilag telepítetteket (el is távolíthatók a puppypédiában leírtak szerint). Régebbi programok vannak a tárolóiban, de régebbi gépekre kell és ami fontos, régi kernel van benne! Sok panasz van a 4.3.x-esekre, hogy az újabb kernel miatt nem működnek a régi vasakon. Az egyszerű napi felhasználásra javasolnám, de van mit rajta hegesztgetni mielőtt 1.0-ás felhasználó kerülne elé. Mire mindent beállítasz már nincs kedved másnak átengedni.

Szóval,

már nem igazán felel meg a mai igényeknek, vannak modernebb verziók, bár továbbra is azt mondom, hogy egy ilyen alapfelszereltségű puppy-ra lenne igazán szükség. A manapság futó Pupletek közül a ChoicePup-ot ajánlotta Kros54, amely az *.sfs-ket használja. A másik jelölt a Browserpup nálam első körben megbukott. Tehát jöjjön:

ChoicePup

[http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=47465]
Az egész puplet ötlete arra épül, hogy csak a minimális programot tartalmazza az alaptelepítő és a hiányzó programokat - remélhetőleg csak felhasználói és nem driver - elsősorban sfs fájlokból illetve pet-csomagokkal a felhasználó állítja be kedve szerint. (Jééé! Pont ezt keressük! :D ) Ebből jelenleg két széria is fut, Az egyik a 4.1.2-es amely a minV2 illetve a RminV2 jelzéssel fut. Az utóbbi a Retro változat ami - ha jól értettem a fórumot - annyit tesz, hogy egy régebbi kernelt használ, mert a 4.3.x-ekben található újabbal sokaknak próblémájuk volt a régebbi vasak alatt. A másik amiből már csak 1 verzió van a 4.3.0 test változata és mivel csak még teszt (alias béta?) ezért nem töltök vele túl sok időt.

choicepup-4.1.2.minV2-k2.6.25.16.iso

Telepítés Virtualboxban 256Mb RAM mellett, XVESA használatával.
Live módban indult és nem véletlenül hívják minV2-nek, valóban minimális a programválaszték, inkább csak a hardverbeállításokhoz és telepítéshez szükséges szoftverek vannak benne. Böngészőnek a Netsurf - jobban kedvelem mint a Dillo-t, bár a megjelenítés még itt-ott problémás - médialejátszáshoz meg az Xhippo nevű zajongó található. A Gparted segítségével előkészítettem a Vmerevlemezt. FULL telepítést probálok, minden a szokott módon, kivéve, hogy a GRUB telepítője nem akar továbblépni a GRUB helyének meghatározása után. Kilépés cancel-lel. Próbáljuk meg az indítást merevlemezről. Error 15-ös kóddal a telepített indítás meghiúsult. Remélem egyszer megtudom, hogy mi volt a hiba.
Továbbra is liveCD üzemmódban immáron mentett pup_save.2fs fájllal sikerült összeszednem a fórumból néhány böngésző és médiaplayer csomagját, átmásolni a /mnt/home mappába - ami csak mentett 2fs fájl létrehozása után jön létre, - majd a bootloaderrel beálítottam az sfs csomagokat és most reboot. Valóban megjelent a VLCplayer, az Mplayer és az Opera böngésző a start menüben és el is indultak. Az Opera 10.00 sikeresen elindult és kézi beállításal ugyan de magyarul használható.
A pech széria folyamatosan követ, a Virtualboxom kiakadt. Térjünk át a teljes gépes LiveCD-s tesztelésre.
Live teszt 2x2-es vassal. (2GHz CPU; 2GB RAM)
Az indítás rendben zajlott, de ahhoz, hogy az sfs csomagokat itt is kipróbálhassam, szükség volt egy pendrive-ra amelyre a beállításaimat menti a kutyus. Nagyon lassú a leállítás, mert ide ment vissza, ráadásul minden ilyen sfs csomag ki- és bekapcsolás egy-egy újraindítást igényel (már-már Old Windows hangulat). Itt is médialejátszáshoz, internethez, képnézegetéshez, irodai feladatokhoz kerestem, elsősorban sfs fájlokat. Képnézegetőt végül a csomagkezelőből a Gqview-et raktam fel, egy Xnview-re hasonlító képnézegetőt. Rajzolóknak szintén a csomagkezelőből választhatók, GIMP, mtPaint, Inkscape és kistestvére a Inkscapelite.
Internethez Firefox, Opera. Multimédiához végül a VLC-t , mert az Mplayernek problémái voltak a videófájlokkal. Sajnos komolyabb office csomagot nem tudtam feltenni, mert a rendszer kevésnek ítélte a felhasználható helyet, legyen az sfs, vagy pet.

Szóval,

ha a telepítést meg tudnánk oldani (lehet, hogy ezt FRUGALosra tervezték) akkor jó alapja lenne egy saját építkezésnek, ráadásul talán nem kellene annyit fordítást beépíteni ahhoz hogy teljesen magyarnak tűnjön mint egy alap puppy-hoz. (ráadásul az eddig elkészült fájlok már használhatók ide is) Az sfs megoldással nekem az a problémám, hogy egy-egy állandóra használandó programot (böngészők, lejátszók) inkább telepítek pet csomagból, mint sokkoljam a rendszert a sok újraindítással. Ez valóban a FRUGALosoknak jó illetve azoknak akiknek olyan kicsi a gépük, hogy nem bír el sokat. Esetleg olyan felhasználók részére, akik nem használják mindennap csak időről-időre az Office-t vagy egy-egy olyan "speciális" programot amelyet csak így tud használni. (Komolyabb videó- vagy zene-szerkesztő alkalmazás.)
Összegzésül valóban a Choisepup került ki győztesen a versenyből, de mindkettőt csak olyan felhasználóknak ajánlom akik főleg maguknak építenek rendszert. (lsd: Gentoo) hétköznapi felhasználók csak úgy vágjanak bele, hogy tudomásul veszik, ehhez sok időt kell "tanulással" eltölteniük miközben felépítik saját operációs rendszerüket. De az valóban az övék lesz és a tudás sem elhanyagolható amivel gazdagabbak lesznek. Igaz, ehhez idő, internet és némi angol nyelvtudás vagy a magyar oldalunk szükséges.

2009. november 16., hétfő

Pupletek 2009 végén - 2009.11.16.

A puppy linux honosító csapatának oldalán időről-időre felmerül a kérdés, hogy melyik, és/vagy milyen összetételű  verziót honosítsuk "hivatalosan".
Én végül két megoldásra is leteszem a voksom. Személy szerint szívesebben vennék egy olyan verziót amiben a hardverkezelésen és egy fájlkezelőn kívül csak egy böngésző van és én válogatnám össze a csomagkezelőből illetve a netről a szükséges programokat (*.pet) amelyek függőségeit automatikusan javítaná a csomagkezelő.  Mivel az is világos, hogy sokan idő- és tudás hiányában nem akarnak ilyesmivel foglalkozni érdemes egy olyat is választani amiben már felismerhető programok és egyéb összetevők (pld: grafikus felület) vannak, amit akár első pillantásra is ismerősnek vélhet az érdeklődő. (az sem hátrány, ha már van hozzá illeszthető nyelvi csomag)
Lássunk néhány használhatóbbnak itélt verziót így 2009 végén.

Puppy431-NOP

Vboxban LiveCD-ként 128MB RAM és 32MB VRAM mellett is használható sebességet mutatott XVesával.
Külalakra az XFce-nek köszönhetően gyorsan olyan külsejűre lehet szabni mint a "nagyokat". Alapértelmezett böngészője most az Opera 10, de ez mellé (szerintem) nem árt egy Firefox sem. Szerencsére a médiaközpont nemcsak a Xine, van még az Xfmedia player is de azért érdemes megpróbálni egy külsős lejátszót (mplayer, VLC) is feltenni a meglévők mellé.
Alapból csak 1 desktopod van, de szintén az XFce-nek köszönhetően többet is létrehozhatsz.

Teljes gépen LiveCD-ként Xorg-gal is jól teljesített. Már egy videókártya driver (*.pet) telepítése is látványosabbá és gyorsabbá tette a képernyőt, de egy compiz csomag már az effekteket is életre keltette. Mindezt a telepítés után az Xorg újraindításával, így még LiveCD-ként is élvezhetők a 3D effektek. Habár a Compiz control panelja nem indult el, az Emeraldé igen így némi netes válogatás után új, kellemesebb témákat tölthetem le a Firefox böngésző segítségével (2.0.0.20.) miközben a VLC playerrel rádiót hallgattam.
  Csomagkezelőjében nincsenek debes tárolók, hogy a kezelő/telepítő amúgy foglalkozik-e más csomagokkal, azt talán telepítve lenne érdemes kipróbálni.
  Egyetlen negatívumot tudok csak felhozni, hogy internetes rádiók folyamatos hallgatása nem volt jó a gyári médialejátszó programokon keresztül. Hosszabb tesztelésre alkalmas.

Browserlinux 3.5.4

Egy újabb puplet, ami (számomra) nagyon ígéretesnek tűnt.
Miután virtualbox alatt az XVESA nem indult el, az XORG meg nem szokott, nosza, lemezre írtam és indulhat a CD-boot. Ahogy vártam, egy szép tálcával, egységes színekkel és témával nagy felbontáson is működőképes volt. A menü bár kissé apró, a főbb pontok megtalálhatók. Már kezdtem örülni, hogy végre egy nem túlpakolt verzió, majd apránként kiválogathatom amire szerintem szükség lehet. Újabb jó pont, hogy a honlapjukról rögtön telepíthettem egy mplayer-t amely rendesen végezte a dolgát.
Sajnos a csomagkezelő sem választékban, sem a telepítésben nem éri el a többi összeállítás szinvonalát. A Pidgint még saját tárolóból sem volt képes telepíteni. Az Opera böngésző külső csomagból települt, és nincsenek hiányzó függőségei, mégis konzolból való indításkor több fájlt is hiányolt. A Tux Commander indult csak a menüből hagyományos módon.
A böngésző és más grafikus megjelenítések időnként szaggatnak, ezt a videókártya pontos driverének hiányának illetve a 1280x1024-es felbontásnak tulajdonítom. 2GHz-es CPU, 2GB RAM és 256MB VRAM mellett előbb az ikonok, majd a háttérkép tünt el.
A videókártya telepítése után sajnos nem tudtam az Xorg-ot újraidítani, legalábbis nem tűnt jobbnak a helyzet mint a telepítés előtt.
Idő hiányában nem tudok több időt szánni rá (kb.:3,5 óra) és így telepítés nélkül úgy látszik, hogy ez a verzió nem megfelelő a Vadászat feltételeire.
Kár érte, mert úgy tűnik, hogy csak a pendrive-ra másolásra és böngészésre rakták össze.

Dpup 481

Nos, ez épp az ellenkezője az előbbinek. Az összes "gyári" összetevő benne van, de mintha meghallották volna szavam, az alapértelmezett böngésző már a Firefox 3.5.2 a médiaközpont pedig a GXine helyett az mplayer, audio illetve zenei fájlokhoz a Beep Media Player az ajánlott.
Indítás és a tájékoztató képernyő után rögtön egy beállító ablak fogad, ami néhány beállítást kér töled, hogy később már ne legyen vele gond.
Néhány plusz ikon ami segít a puppy testreszabásában illetve itt még megtalálhatók a csomagkezelőben a debiános tárolók is. Ha nagyon hiányát érzed ezeknek, számíts rá, hogy a tárolók frissítése hosszabb időt vesz igénybe.
Az XVESA a Virtualboxban használhatatlan volt, ezért teljes géppel, liveCD-ként is kipróbáltam. Az XOrg megfelelően indult és igazán csak 1280x1024x24-ben nézet ki jól.
Saját Vezérlőpultja van Control Panel néven ugyanakkor megvannak a gyári Puppy-sak is ami egyrészt jó, de másrészről kissé zavaró. A BMP-vel rögtön lejátszhatók voltak a webrádiók, jól kezelte a videóklippeket is.
Az Opera 10 is gond nélkül települt külső csomagból, magyarul indult és a Flash plug-int is *.deb csomagban az Adobe honlapról telepítettem. Végül a kétpaneles TUX Commander került fel külső *.pet-ből indításkor rögtön magyarul indult.
Szertintem elég használható összeállítás angoltól nem idegen netező felhasználók részére.


TOP 4.2.1

A magyar fórumban ajánlott verzió, mivel elkészült hozzá egy honosító csomag is. Ez is mint a többiek, teljes gépen futott mint LiveCD. Hát mivel ez is XFCE-t használ automatikusan a NOP-hoz kezdtem hasonlítani. Ha azt tekintjük mérvadónak, akkor ez (TOP) alapból (angolul) bukott. A honlapról a legkisebb verziót (100MB) töltöttem le. A menüjében bőséges a programválaszték (tehát nekem már sok is) ám mikor néhány újabb programra kattintasz (Firefox, Openoffice) a program benyögi, hogy másolj fel a merevlemezre (a mentett beállításaid mellé) egy másik sfs fájlt ahhoz, hogy használhasd őket. Az említett fájl a legkisebb változaton nem található.
Telepítsük a honosító fájlt amit Gojko készített és innen tölthető le. Valóban a legtöbb menüpont magyarul szól hozzánk, de talán csak egy telepített rendszer újraindítása után lehetne többet megtudni a honosítás mélységéről. Mivel a leállítás menüben itt már nem található az indítsuk újra az Xorg-ot ezért a varázslóján keresztül tudtam ezt megtenni. Valóban a magyarosítás így már jóval mélyebben látható.
Sajnos a plusz programokat nem tudtam eltávolítani illetve ez a sokféle beállítási panel amelyek sokszor ugyanazt állítják be csak más külsővel... nekem nem jött be.
A magyarosítása nagyon jó, de ez a verzió itt és most nem alkalmas a Vadászatra.

2009. november 15., vasárnap

Tiny Core - 2009.11.15.

Tiny Core

Honlapja:[http://tinycorelinux.com/]
Telepítés angolul:[http://tinycorelinux.com/install.html]
Magyarul:[http://linuxhogyanok.blogspot.com/2009/10/tiny-core-24-telepitese.html]
A honlapja, -talán a kevésbbé ismertsége miatt- nem túl informatív.
A tesztelés szokás szerint egy Virtualboxos gépen zajlott 256MB RAM és 32MB VRAM mellett.
Sajnos nekem Virtualboxon problémák voltak a fájlrendszer kialakításával és a GRUB beállításával ezért időhiány miatt meghiúsult a telepítéses tesztelés.
Egy LiveCD-s akció keretében feltettem a Firefox 3.5.3-at a tárolóból, szépen telepítette hozzá a függőségeket, végül kaptam egy firefox ikont az alsó dokkra. Aztán indításkor összeomlott, a terminálban ugyan kiírja, hogy mi a gondja, de nekem nem mondd semmit és a Vadászat feltételei miatt nem is kell foglalkoznom vele.
Úgy néz ki, hogy a készítők között van Opera böngésző rajongó, mert megtalálható a 9.64-es és a nyelvi fájlok is. Ez működik is, bár néha ez is bezárja magát. Nos, szükség volna egy fájlkezelőre némi keresgélés után a Puppyból már ismert ROX filer lett a kiválasztott.
Sajnos lejárt az idő, így be kellett fejeznem.
Összeségében:
Ez azok számára lehet megfelelő, akiknek valóban csak a családban fellelhető legkisebb tekjesítményű gép jutott és nem idegen számára a linux valamint az angol. Egy-két napi "masszírozással" testreszabással egész használható gépet lehet összehozni.

2009. október 19., hétfő

LinuxMint 5 LTS. - 2009.10.19.

LinuxMint-5-Fluxbox

Igazság szerint én rendszeresen hánykódom a letisztult minimalista felület iránti csodálatom és a sokszínű sok apró kis részletet tartalmazó, praktikus grafikus felület keresése között (Pigdin screenlet,erőforrás kijelzők, v. Conky). A minimalizmus miatt is került sor a LinuxMint 5.kiadás Fluxbox-os verziójának tesztelésére Virtualboxban 512MB RAMmal és 64 MB-os videokártyával. Habár már a hetes verzió is elérhető én mégis a Linux Mint 5 Elyssa LTS-t választottam az LTS miatt. (Long Time Support; Sokáig Támogatott Verzió, nem kell félévente harcolni az új verziókkal és mivel ezt is inkább cégeknek ajánlják, csak a "kiforrottabb" csomagok kerülnek bele frissítéskor)
LiveCD-és indítás után megkezdtük a telepítését is, a szokásos ubuntus munkamenet szerint (nyelv, billentyűzet, időzóna, merevlemez, felhasználónév...). Külalakra a szokásos elegáns formáját hozza. Tekintettel, hogy én most csak egy Virtualboxos telepítést csinálok, a merevlemez particíonálásánál nem adtam meg külön meghajtót a /home könyvtárnak. Aki azonban úgy érzi, hogy hosszabb időra az Ubuntu család valamelyik tagjánál köt ki, ajánlott ezt a müveletet még telepítéskor megtenni. Telepítés után újraindítás, ahol jelzi, hogy mikor vedd ki a telepítő/LiveCD-t a gépből majd restart. Számomra újdonság az első start után megjelenő root jelszó beállítása illetve a konzolban megjelenő világi bölcsességek, idézetek beállíthatósága.
Miután felállt a grafikus felület máris jelentkezik a mintUpdate a frissebb csomagokkal. Nemcsak az Ubuntu tárolóit nézi, de a saját szerverüket is figyeli. A mintUpdate nem magyarul kommunikál a beállítások ellenére sem, bár ez érthető, mivel nem az Ubuntu hivatalos része, ezért rá nem érvényesül a globális nyelv választás. Amíg a frissítés zajlik, néhány szót a Fluxbox felületről, azoknak akik nem vágják. Nem látod rosszul, valóban az egész egy kis tálcából áll, ahol az alapból 4, de általad állítható számú desktopok kapcsolója, egy kis tálca a nyitott ablakoknak az értesítési területből, hangerő-szabályozóból, és az óra/dátum kijelzéséből áll a képernyő közepén, alján. Ezt a kis tálcát növelheted, áttetszővé változtathatod és a választható témák segítségével színezheted is. A programokat (start menü) az Asztalon való jobb klikkel hívhatod elő. Amiért még kedvelem, minden különös 3D-s gyorsítás nélkül lehet az elemeket áttetszővé és így könnyed hatásúvá tenni, anélkül hogy "beleköhögösödne" a rendszer.
Kész. Az első ami a menüben szembetünő lehet a mintConfig és a mintInstall. Mivel ezek helyi gyártmányok ezért angol nyelvűek. A mintConfig lényegében a vezérlőpult. Igaz, hogy angol, de ezt a hétköznapi használatban nem kell sűrűn használnunk. Akinek használnia kell, az már egy kicsit jártasabb, ezért az angol nem okozhat neki gondot. A mintInstall egy a programok hozzáadását segítő megoldás amely elsőként egy kereső ablakot nyit meg, de a böngészőn keresztül is válogathatsz közöttük. Sajnos a weboldal küzd még némi hiányossággal, például nem derült ki, hogy melyik verziója telepíthető az Opera böngészőnek. A programok eltávolítása grafikusan csak a Synaptic-kal zajlik, akkor pedig már a telepítést is érdemes ott intézni.
TIPP: a menüt javítani vagy magyarosítani a ~/home/felhasználónév/.fluxbox(!rejtett!) mappán belül a menu és az mfm-menu fájlok szerkesztésével lehet (sima notepaddal) Óvatosan, telepített programot ne töröljetek ki belöle, legfeljebb rakjátok a lista végére!
A disztrót végig jellemzi a kétnyelvűség, ami hivatalosan az Ubuntu része, az magyarul szólal meg, amit a Mint csapata épített, az kizárólag angolul beszél. Ezek főleg a beállítási, ún. adminisztrációs panelek és (sajnos) a Fluxbox.
Azoknak ajánlom, akik a hétköznapokban szükségét érzik a többszörösen ellenőrzött és megbízható csomagok és team jelenlétét, egy elegáns, egységes felületre vágynak a keresgetések, állítgatások nélkül, de nincsenek eleresztve RAM-mal és duplamagos CPU-val.
Ha valaki veszi a fáradságot és lemagyarosítja a menüt és szétválogatja a programokat akkor az 1.0-s felhasználók részére (Nagyi) is igazán megfelelő. Vannak felhasználók akiket az asztalon megjelenő túl sok infórmáció zavar. Itt nem fogja.
Oldalak:
- Honlapja: [http://linuxmint.com/]
- Letöltések: [http://www.linuxmint.com/download_lts.php]

2009. július 14., kedd

WattOS béta 3 - 2009.07.14.

Az "LXDE - 2009.07.05." írásban ígértem, hogy még ránézek a wattOS-ra amely akkor nagyon gyengén szerepelt.
Örömmel jelenthetem, hogy elkészült a a 3. verzió amely már "megmenti a becsületét". A tapasztaltakat így összegezném:
Sokat javult a külalak és a telepítő is az újabb 9.04-es Ubuntut használja.
Szóval akinek fontos ez a grafikus felület kombináció, de szeretne a legújabb ubuntu motort gépébe, akkor nyugodtan válassza ezt. Gyakorlott Ubuntu felhasználóknak nincs is mit mondanom, ha megvan a telepítés, a synaptic-kal cseréld le a számodra szükséges progikat és már nyomulhatsz is tovább.
Akinek a stabilitás és a teljes magyar nyelv a fontosabb, az maradjon az ubuntuLite-nál amely csak LTS motort használ (az ígéretek szerint) így mindig a "legkiforrottabb" eszközök kerülnek bele.

2009. július 5., vasárnap

LXDE+OpenBox disztrók - 2009.07.05.

Kisgépekre?

Eme szösszenetben 3 olyan disztribúciót mutatok be, amelyek a feltörekvő LXDE+Openbox párossal hozták létre grafikus felületüket.
Mindhárom(+1) disztribúciót Virtualboxban tesztelem, 256MB RAM és 32 MB VRAM-mal ellátva. Elméletileg mindannyian a régebbi gépeket "vették célba".

LXDE demo (debian)

[http://www.lxde.org/]

Ez az LXDE fejlesztői által kiadott LiveCD. Szó szerint, mert nem telepíthető és egy IceWeasel valamint egy Openoffice az összes plusz program benne, a legnagyobb felbontást hajlandó csak elfogadni, ezért képernyőkép sem készült.
Xterm, lxterminal, Firefox(IceWeasel), leafpad(notepad), xarchives, GIMP, GPicView, XSane, és szinte ezzel ki is merült a programok sora. Itt is az LXDE+openbox páros dolgozik és elég jól. Komolyabb terhelésnek nem tudom kitenni. Ezt csak azért érdemes megnézni, hogy lássuk, milyen is, hogy legyen mihez hasonlítani a többieket.

Slitaz 2.0

[http://www.slitaz.org/]
(user:‘tux’; passw.:‘root’
admin:‘root’; passw.:‘root’)

LiveCD-ként a nyelv (nincs magyar), billentyűzet(hu-Hungria), és a felbontás után már meg is jelenik a desktop. Nagyon gyors. Minimális program-választék, hogy a rendszer elférjen 29MB-nyi helyen.
Beállítások egy része a hagyományos jobb-klikkből elérhetők (openbox modulok).
XVESA-nál is működik az árnyékolás, áttetszőség és egyéb effektek 51MB RAM elhasználás mellett.
Böngészőnek kapjuk a Firefox 3.0.8 Minefield-et. Ami 95MB RAM-ot fogyasztott önmaga, több böngésző nincs is. Néhány egyéb internetes program: Ghost in the Mail, LostIRC, transmission. PCMan file Manager van benne, ami az LXDE tálca "hűséges társa" ami fülesek (tab-ok) lévén megkönnyíti a fájlok mozgatását.
Mellékelve van néhány lehetőség, hogy létrehozd a saját bootCD, USB-d...
Ígéretesnek tűnik, megpróbáljuk telepítve!
Hát próbáltuk volna, de még a Gparted sem indult el, pedig már 512MB RAM és 64MB VRAM volt Vbox gépünkben. A menüben is megtaláltuk a Slitaz installer-t nemcsak az openbox menüjében, rákattintva bekéri a root jelszavát, de hiába adom meg a megfelelőt (root), az ablak eltűnik, és nem történik semmi.
UPDATE: Némi fórum bújás után xterm alól előbb a "su"-val a root jelszót megadva sikerült elindítani a slitaz-installer-t. Érdemes ugyanígy a Gparted-et is használni előtte, mert a telepítő formázója kicsit érzékeny.
Szépen települt, a GRUB-ot a /dev/hda-ra kértem, hisz az a teljes merevlemez neve és egy restart után már indult is. Ugyanúgy nyelv, billentyűzet és felbontás megadás. Egy név (tux, már beírva,) és egy jelszó, 'root' után már a liveCD-ról ismert asztal fogad.
Hóhóhóóó! Támadás! Szabjuk át és nézzük meg mit kapunk. Én a Firefox átszabásával kezdtem (téma, kiegészítők, magyar nyelv)
A GUI-s csomagkezelő továbbra sem indult, és az asztalon található segéd dokumentáció is a parancssoros használatot írja csak le, ami hát nem egy egyszerű eset. A honlapjukon megtalálható informatívabb formában a tükör-szerverük (mirror) tartalma, de a csomagokat letöltve nem tudja kezelni egyik formában sem a tazpkg. Viszont a manual alapján sikeresen telepítettem a flash-plugint Firefoxhoz, a pidgint, mplayer-t kodekestől és skinnel együtt, mindezt konzolban. Szépen átláthatóan letölti a szerverről a csomagot, ellenőrzi a függőségeket és engedélyezteti veled a letöltésüket. Tapasztaltabbaknak ("én már láttam ilyet"-kategória :) ) ez már elfogadható, de egy windowsosnál nem jósolok osztatlan sikert.
Alapvetően ez a disztribúció külön kezeli a 'root' és a sima felhasználót és ezt a két jogkört csak a konzolos felület tudja összekötni, a grafikus jelszókérés nem jó.

:( Normál felhasználóként (tux) a rendszergazdai funkciók csak konzolban használhatók, a grafikus jelszókérés nem működik.
A Programok (csomagok) hozzáadása/eltávolítása még egy ilyen "nagy" gépen is elég nehézkesen történik.
Sajnos nálam a csomagkezelésen és a lokalizáción elvérzett.
Gyakorlott felhasználók által beállítva, karbantartva, Nagyinak, Anyukának ajánlanám ha lenne magyarosítása. Így csak műkedvelő érdeklődőknek.

wattOS b2

[http://www.planetwatt.com/]
(user:'guest'; passw.: simán ENTER)
Érdekes design, de a Slitazhoz képest lassabb betöltődés. A megjelenő Asztal elsőre a PCLinuxOS alapokra épülő TinyME-t juttatja eszembe (nagy és rosszul elhelyezett ikonok) annak ellenére, hogy ez Ubuntus (8.10) alapokon nyugszik. Az ikonok túlméretezettek és már egy kattintásra elindulnak. Az Openbox témái közül szerintem az összeset begyűjtötték. A GTK+-nak két beállító-ablaka is van.
A programválaszték szintén a gnome-t idézi és már nem állítanám, hogy a kisebb teljesítményű gépekre szánták ezt a disztrót. (Brasero, Exaile, Totem, GIMP, )
A LiveCD-sként 800x600 a teljes felbontás. Más indítási módban sem tudtam többet kicsikarni belőle Virtualbox alatt.
A telepítés az Ubuntu profizmusának megfelelően magyarul történik és ez lesz a telepített rendszer alapértelmezett nyelve is. Kár, hogy ezt sem az Openbox sem az LXDE panel nem támogatja. :(
Telepítve is csak 800x600 és a SliTazhoz képest a dekoráció is sokkal nehézkesebb. RAM-ból is többet szeret. Ezt egy LinuxMint-szerű mellékágnak szánták, de szerintem, részemről a projekt egyelőre sikertelen.
Normál gépre való telepítésrekor biztos nem lesz a felbontással probléma, sőt egy kis trükközéssel még a compiz-ra is van lehetőség. De ez így már nem kisgépekre való.
Akinek fontos az Ubuntu támogatottsága és az LXDE+openbox páros, az inkább a következőt próbálja ki.

UbuntuLITE (8.0.4)

[http://ubuntulite.uw.hu/index.html]
 Engedve a trendeknek, elkészült egy minimumra törekvő ubuntus verzió is amely az LXDE+Openbox párosítást használja grafikus felületnek. Az Openbox az eddigiekkel a szokásos helyeken elérhető kivéve a jobb klikkben, ott még nem működött.
A minimumalizmus jegyében, a Kazehakase nevű -fejlesztés alatt lévő- böngészőt tették ki a tálcára, és a Sylpheed levelezőt. A menüben azért már ott van a Firefox és a Thunderbird is. továbbiakban még a GIMP, OpenOffice(!) Azureus,(hát igen, ezek aztán RAM-barátok) Emesene, Pidgin, Firefox, és a Prism segítségével néhány Google szolgáltatás (na ezek már tényleg lightos funkciók) található.
Kazehakase egy gyorsnak és legjobbnak szánt böngésző amelyben vannak ugyan érdekes ötletek és a könyvjelző pulton (bookmark bar) egy tucat RSS hírcsoport de azért mégsem ezzel fogadnák minden felhasználót. Bár mint említettem, ígéretes, de annyira szokatlan, hogy egy általános felhasználónak nem biztos, hogy tetszeni fog. Még jó, hogy van Firefox.
Mint már feltünhetett, program-választékból nincs hiány (2 böngésző, 2 levelező,+Gmail(!) 2 chat, OpenOffice. Megemlítem még a GNU Paint-et, amely Windowsos rokonával ellentétben jóval több funkcióval rendelkezik. /megjegyzés: Bár -ahogy mondani szokták: "minden lámpa zöld" - mégsincs hangja a Youtube-os videóknak./
Programkezelés az Ubuntu teljes kapacitása elérhető még a frissítés-menedzser is. Hiányzik ugyan a menüből a "Programok hozzáadása/eltávolítása" de a Synaptic megtalálható. Van itt néhány fontos beállítási lehetőség, sőt még az Ubuntu Tweak is, bár semmit nem ér vagy változtat, mert Gnome-ra van. Az Epidermis nevű komplett téma tervező, amivel teljesen egyedivé varázsolhatod az asztalod, és (gondolom) egy komplett csomagot hozhatsz létre szintén gnome-ra, ami itt nincs.

TELEPÍTÉS szintén ubuntus és ezért magyar nyelvű. 7 egyszerű menüpont, nem kell sokat foglalkozni velük és már particíonál is, a végén leszedi a nyelvi csomagokat. Nem véletlenül magyar felhasználók állították össze, szinte minden ami csak tud, az magyarul beszél.
A dekorációval nem kellett sokat harcolnom, mert elérhető volt az UbuntuStudió gtk+ és ikonkészlete és ezt vagy ehhez hasonló designt kedvelem. Jöhet a harc a conky-val.

Bár nem a kisgépek álma, a programok gyors cseréjével lehetőség van csökkenteni az erőforrások felhasználását. Ezt már tehetjük a Nagyi gépére. (ha elbírja, mert 256MB RAM mellett hajtotta a swap-ot is.)


Szumma...

Szóval ha tetszik az LXDE+OpenBox kis erőforrás-igénye akkor az UbuntuLite-ot ajánlom, ha annál is gyorsabbat és kisebbet akarsz, de a nyelv nem zavar, akkor ismerkedj össze a SliTazzal. Ha még találkozom erre a felületre kihegyezett disztróval, írok róla.

2009. június 10., szerda

Ha a Bagoly már túl öreg - 2009.06.10.

PC-BSD 7.1



Unix? Linux?

Különböző blogok olvasgatása közbn futottam bele a PC-BSD-be, ami szintén (kinézetre!) egyfajta Linux disztribució, és a pozitívumai miatt úgy tünt, hogy érdemes vele foglalkozni egy teszt erejéig.
Mi is ez valójában:

"A PC-BSD egy Unix-szerű desktop-orientált operációs rendszer. A projekt célja, hogy egy grafikus módban, könnyen telepíthető és használható rendszert adjon a felhasználók kezébe. A PC-BSD FreeBSD-re épül, alapértelmezett desktop környezete a KDE.
A rendszer különlegességét az adja, hogy a klasszikus FreeBSD ports és bináris szoftverterjesztés mellett előre lefordított telepítőcsomagokkal is lehetséges a rendszer bővítése. A .pbi kiterjesztésű fájlokra kattintva varázsló segítségével történik a telepítés."
[http://wiki.hup.hu/index.php/PC-BSD]

A régebbi 7.0-ás verziót Bagoj úr vette szemügyre,
[http://bagojur.blog.hu/2008/10/01/mult_havi_teszt_pc_bsd_7_0?token=fd7ba6ca121e84956ce2c6d72f3f2df5]
még az újabbat (7.1) már Ragazzo a saját blogjában
[http://valtslinuxra.blogspot.com/search/label/BSD]
ahol további információkat is találhatunk.
Telepítés
Virtualbox 2.2.4-en, 2,1GHz CPU; 512MB RAM, 3D nélküli de 64MB VRAM.
A már máshol leírtak szerint zajlott a telepítés nálam is, de én nem jelöltem be semmi plusz komponenst, így is 4,9 GB-ot használt fel a merevlemezből (ebből 700MB a temp particíó része). Ezért érdemes odafigyelni hogy mit választunk ki és mekkora merevlemez helyet biztosítunk.
Telepítésben ugyan csak alapvető KDE programok vannak, de már van beállított WINE és superkaramba is.
Sajnos nekem a Virtualboxos hardverekkel nem volt jóban, ezért nem lett sem Internetem, se hangkártyám. Az előbbi probléma miatt nem tudtam kipróbálni az egyedi telepítési módot ami nagyban hasonlít a windows-éra.
Az Ubuntuhoz hasonlóan korlátozott felhasználóként jelent be automatikusan (kikapcsolható, viszont bootoláskor, hogy ne kelljen a sorokat bámulni, bekapcsolhatsz egy Splash screen-t ami szintén magyarul szólít meg), de menet közben kéri a root jelszót, ha olyan területre tévedsz.
A KDE 4-es felület nagyon szép és a menüje is nagyon kor- és újszerű kíván lenni, de én visszakapcsoltam hagyományos formára amit a gombon való jobb klikkel is ki tudtam választani. Aki KDE-sként most találkozik a 4-es verzióval annak elmondom, hogy a plasmoid miatt nincsenek hagyományos témák. Neked kell külön az ablakok stílusát és színét összeállítani de ezekben is segítenek a szerkesztők illetve kész sablonokat is tölthesz le a netről (ha neked lesz).
Összeségében, (ha valóban müködik a telepítési rendszer és a lokalizáció) nagyon hasznos és használható a rendszer, ahogy a telepítőben is ajánlják, könyvtárakban, iskolákban illetve az ilyen szintű igényekkel rendelkező felhasználók otthoni számítógépén is.
Még talán annyiban is jobb iskolákban és egyéb közintézményekben, hogy ezt nem fogja minden Windowshoz szokott tizenéves rögtön feltörni, tönkretenni.
Igaz, manapság nem jártam az UHU-linux környékén, de úgy gondolom, ez a disztró kiválthatja, átveheti a helyét a Vadászat listáján.
Hivatalos oldal: [http://www.pcbsd.org/]
Magyar honlapja: [http://pcbsd.mosfet.hu/]
Programok: http:[http://www.pbidir.com/]
Wiki oldal: [http://hu.wikipedia.org/wiki/PC-BSD]

2009. május 24., vasárnap

Puppy linux 2 - 2009.05.24.

Puppy linux 2 - avagy a kiskutyák már a spájzban vannak!

A Puppy Linux 4.20 HUN

Két okból is ragadtam szövegszerkesztőt. Elsőként, hogy jelezzem, kiskutyás linux disztrónk újabb állomáshoz érkezett. Ez a 4.20-as verzió amely immár (mintha) a felhasználók meghallgatásával is készült volna. Felkerült néhány widget elem az asztalra alapból, nemcsak a barkácsoló kedvű felhasználók által.
Még mindig igényel némi barkácsolást, de aki veszi a fáradtságot és van elég kitartása az nemcsak egy gyors és teljesen testreszabott teljes operációs rendszert kap kézhez, hanem még tudása is bővül. Még ha elsőre ezt majd nem is találja túl hasznosnak.
Itt jön képbe a második ok is. Az alábbi oldalon [http://skami.homelinux.org/] nemcsak, hogy megkezdődött a disztró hazai táborának építése, de a legutóbbi verzió (4.20) egy honosított (lokalizációs??) verziója is letölthető. Ha nem szereted (hozzám hasonlóan) a gyári összeállítású verziót használni, külön is találhatsz magyar nyelvű fájlokat egy másik (esetleg saját) összeállításhoz.
Pár sort azért csak írnék a jelenlegi tesztalanyomról. Ez a fentebb említett 4.20-as magyarosított verziója és szokás szerint Virtualboxban LiveCD-ként futtatom 128MB RAM társaságában.
Még mindig XVESA tehát grafikus gyorsítás nélkül, de mint azt már egy régebbi írásomban írtam, a 3D-s kártyákkal is jól teljesít.
A programok szemmel láthatólag is a minél kisebb erőforrás-igény és egyszerűség jegyében lettek összeállítva. A legszembetünőbb amit leginkább lecserélnek más összeállítók, mégis mindig oszlopos tagja a disztrónak, a Seamonkey böngésző és a Gxine média lejátszó. Bár jogosultságukat nem vonom kétségbe, de számomra annyira a linuxos disztrók hőskorát vagy inkább őskorát jelképezik, hogy az már ronda.
Még mindig a ROX a fájlkezelő, ennek ellenpontjaként a start menüben megtalálod ugyan szétszórva az OpenOffice összetevőit (Writer;Calc...) nekem valahogy nem akartak elindulni. Szerencsére a kisebb erőforrás igénylők képviseletében itt van még az AbiWord, Gnumeric.
Grafika ügyben az InkscapeLite, mtPaint, GpicViewer található meg, ez utóbbi az XP alapértelmezett képmegjelenítőjére emlékeztet.
Különböző Varázslók segítenek az egyes beállításokban és van is miben, szerverek, scannerek, biztonsági mentést kináló eszközök, személyes időpont menedzselő programok, torrent letöltők, levelező, sőt a terminálok mellett még egy tűzfal kezelő felület is megtalálható. Az asztal, az ikonok és a widget-ek is immár könnyebben testreszabhatóak.
Az IRC-chat mellé nem válogattak más csevegő programot, egy külön kis ablakban (egy Prizm szerű alkalmazás) rögtön a Meebo honlapja jelenik meg és kiválaszthatod kedvenc chat-platformod.
Ugyan a csomagkezelést nem volt időm rendesen kipróbálni, elsőre nem is láttam változást, de remélem már jobban működik.
Remélhetőleg az új magyar közösségnek köszönhetően sok újat tanulhatunk erről a kisgépek részére is kiváló és gyors operációs rendszerről.
Összességében: Sokat javult felhasználóbarátság szinten és ha beindul az állandó honosítása is, akkor a kisebb kapacitású gépek frontján is megjelennek a linux disztrók és kiválthatják a jelenleg eléggé egyeduralkodó Win98-at.
Akinek nincs kedve barkácsolni de az angol annyira nem riasztja el, az még mindig válogathat a honlapon bemutatott több tucat másik variáció közül amely már Firefox, VLC, Opera alapokon nyugszik és már nem csak JWM ablak-kezelővel, de IceWM, E16, E17, Gnome, Lxde, KDE, Fluxbox, XFCE, compiz-fusion-nal is. Persze ne feledjük, hogy ezek mind nagyobb teljesítményű gépet kívánnak.

2009. május 2., szombat

gOS 3.1 - 2009.05.02.

Netfüggőknek ingyé'

Honlapok:
[http://www.thinkgos.com/gos/index.html] és a magyar verzió: [http://gos-hu.extra.hu/]
Már régebben is látóterembe került ez a disztró, amelyet eredetileg egy nagy amerikai áruházlánc által árult olcsó PC-re írtak, Ubuntu motorral és ma már különböző desktop felülettel.
(Egy régebbi verzió tesztelése: [http://braincrack.wordpress.com/2007/11/19/gos-a-webkettos-operacios-rendszer/] )
Telepítéséről:[http://valtslinuxra.blogspot.com/2008/10/gos-30-teleptse.html]
Nevezték Good OS-nek, Green OS-nek, de jelenlegi tesztalanyunkat nyugodtan nevezhetjük Google OS-nek is. (Már létezik MySpace-s is!) Hosszasan szoktak irogatni a benne integrált Google netes szolgáltatásokról, amelyek már a jövő online világáról mesélnek, de ezek taglalását a megfelelő oldalakra hagyom, vizsgálatunk nem ebből a célból készült.
Mint már említettem, Ubuntu alapra épült, jelen verzió GNOME felülettel. Gyakorlottabb Gnome userek pár perc alatt átalakíthatják kissé MacOS és számomra túl rikító zöld felületét (+ bal szélen vannak az ablak gombjai) általánossá és/vagy egyedivé.
Jelenleg egy Virtualboxban fut 256MB RAM és 32MB-os (RIVA TNT; GeForce MX család, és amit még nem ismerek) videókártya alatt, a processzor 2,1GHz azt még nem hagyja a program korlátozni. Nincs 3D-s támogatásom ,ezért néha kicsit akadoznak az ablakok. Ráadásul LiveCD módban fut.
Már indításkor választható a magyar nyelv is, habár ez LiveCD módban még elég kétnyelvű. Az Ubuntu közösségnek hála, ez telepítés után már sokkal jobb. Programválasztéka egy szokásos Ubuntu Gnome összeállítás: Firefox, Pigdin, Skype, OpenOffice; Brasero (CD/DVD-író); Rythmbox, Gnome gamepack...stb. Nyomtató támogatás, zárt hardware driver-ek és szinte minden amit egy átlagos Ubuntu nyújt. (Wine, biztonsági másolatok, rendszermonitorozás, particíó kezelés...stb.)
Amiért GoogleOS-nek hívhatjuk; a Mozilla Prism-nek köszönhetően immár nem a Firefox indul minden egyes Google szolgáltatás futattásához hanem egy önálló, OS ablakban használhatók a Google összes termékei a Docs-tól kezdve a Blogger, Youtube, RSS hírolvasó és még egyéb szolgáltatásokig. (így zárójelben: Eddig azt mondták, hogy a Windows felhasználók "eladták" magukat a Micro$oftnak, hát itt most a Google-val lehet "üzletet" kötni és annak a függőjévé válni. Ez legalább ingyen "pokol".)
Minden függősége és egyszerűsége ellenére azoknak ajánlom, akik már Interneten élik hétköznapjaikat vagy számítógépes felhasználásuk kimerül néhány általános dologban (Internet, mail, szövegszerkesztés, GIMP-pel való alkotás, zene és videó-, illetve Youtube fogyasztás.) A Nagyi, nénike, Anya és az IWIW...stb.
Illetve akiknek a mai gazdasági válságos időben csak egy irodai PC-re futotta.
("Egyszerhasználatos dzsunkaPC"-kre napi szörföléshez is kiváló. 10 linuxos felhasználóból 9 ezt ajánlja. A 10-dik betegszabadságon van, különben ő is ezt ajánlaná.)