Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2009. június 10., szerda

Ha a Bagoly már túl öreg - 2009.06.10.

PC-BSD 7.1



Unix? Linux?

Különböző blogok olvasgatása közbn futottam bele a PC-BSD-be, ami szintén (kinézetre!) egyfajta Linux disztribució, és a pozitívumai miatt úgy tünt, hogy érdemes vele foglalkozni egy teszt erejéig.
Mi is ez valójában:

"A PC-BSD egy Unix-szerű desktop-orientált operációs rendszer. A projekt célja, hogy egy grafikus módban, könnyen telepíthető és használható rendszert adjon a felhasználók kezébe. A PC-BSD FreeBSD-re épül, alapértelmezett desktop környezete a KDE.
A rendszer különlegességét az adja, hogy a klasszikus FreeBSD ports és bináris szoftverterjesztés mellett előre lefordított telepítőcsomagokkal is lehetséges a rendszer bővítése. A .pbi kiterjesztésű fájlokra kattintva varázsló segítségével történik a telepítés."
[http://wiki.hup.hu/index.php/PC-BSD]

A régebbi 7.0-ás verziót Bagoj úr vette szemügyre,
[http://bagojur.blog.hu/2008/10/01/mult_havi_teszt_pc_bsd_7_0?token=fd7ba6ca121e84956ce2c6d72f3f2df5]
még az újabbat (7.1) már Ragazzo a saját blogjában
[http://valtslinuxra.blogspot.com/search/label/BSD]
ahol további információkat is találhatunk.
Telepítés
Virtualbox 2.2.4-en, 2,1GHz CPU; 512MB RAM, 3D nélküli de 64MB VRAM.
A már máshol leírtak szerint zajlott a telepítés nálam is, de én nem jelöltem be semmi plusz komponenst, így is 4,9 GB-ot használt fel a merevlemezből (ebből 700MB a temp particíó része). Ezért érdemes odafigyelni hogy mit választunk ki és mekkora merevlemez helyet biztosítunk.
Telepítésben ugyan csak alapvető KDE programok vannak, de már van beállított WINE és superkaramba is.
Sajnos nekem a Virtualboxos hardverekkel nem volt jóban, ezért nem lett sem Internetem, se hangkártyám. Az előbbi probléma miatt nem tudtam kipróbálni az egyedi telepítési módot ami nagyban hasonlít a windows-éra.
Az Ubuntuhoz hasonlóan korlátozott felhasználóként jelent be automatikusan (kikapcsolható, viszont bootoláskor, hogy ne kelljen a sorokat bámulni, bekapcsolhatsz egy Splash screen-t ami szintén magyarul szólít meg), de menet közben kéri a root jelszót, ha olyan területre tévedsz.
A KDE 4-es felület nagyon szép és a menüje is nagyon kor- és újszerű kíván lenni, de én visszakapcsoltam hagyományos formára amit a gombon való jobb klikkel is ki tudtam választani. Aki KDE-sként most találkozik a 4-es verzióval annak elmondom, hogy a plasmoid miatt nincsenek hagyományos témák. Neked kell külön az ablakok stílusát és színét összeállítani de ezekben is segítenek a szerkesztők illetve kész sablonokat is tölthesz le a netről (ha neked lesz).
Összeségében, (ha valóban müködik a telepítési rendszer és a lokalizáció) nagyon hasznos és használható a rendszer, ahogy a telepítőben is ajánlják, könyvtárakban, iskolákban illetve az ilyen szintű igényekkel rendelkező felhasználók otthoni számítógépén is.
Még talán annyiban is jobb iskolákban és egyéb közintézményekben, hogy ezt nem fogja minden Windowshoz szokott tizenéves rögtön feltörni, tönkretenni.
Igaz, manapság nem jártam az UHU-linux környékén, de úgy gondolom, ez a disztró kiválthatja, átveheti a helyét a Vadászat listáján.
Hivatalos oldal: [http://www.pcbsd.org/]
Magyar honlapja: [http://pcbsd.mosfet.hu/]
Programok: http:[http://www.pbidir.com/]
Wiki oldal: [http://hu.wikipedia.org/wiki/PC-BSD]