Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2009. október 19., hétfő

LinuxMint 5 LTS. - 2009.10.19.

LinuxMint-5-Fluxbox

Igazság szerint én rendszeresen hánykódom a letisztult minimalista felület iránti csodálatom és a sokszínű sok apró kis részletet tartalmazó, praktikus grafikus felület keresése között (Pigdin screenlet,erőforrás kijelzők, v. Conky). A minimalizmus miatt is került sor a LinuxMint 5.kiadás Fluxbox-os verziójának tesztelésére Virtualboxban 512MB RAMmal és 64 MB-os videokártyával. Habár már a hetes verzió is elérhető én mégis a Linux Mint 5 Elyssa LTS-t választottam az LTS miatt. (Long Time Support; Sokáig Támogatott Verzió, nem kell félévente harcolni az új verziókkal és mivel ezt is inkább cégeknek ajánlják, csak a "kiforrottabb" csomagok kerülnek bele frissítéskor)
LiveCD-és indítás után megkezdtük a telepítését is, a szokásos ubuntus munkamenet szerint (nyelv, billentyűzet, időzóna, merevlemez, felhasználónév...). Külalakra a szokásos elegáns formáját hozza. Tekintettel, hogy én most csak egy Virtualboxos telepítést csinálok, a merevlemez particíonálásánál nem adtam meg külön meghajtót a /home könyvtárnak. Aki azonban úgy érzi, hogy hosszabb időra az Ubuntu család valamelyik tagjánál köt ki, ajánlott ezt a müveletet még telepítéskor megtenni. Telepítés után újraindítás, ahol jelzi, hogy mikor vedd ki a telepítő/LiveCD-t a gépből majd restart. Számomra újdonság az első start után megjelenő root jelszó beállítása illetve a konzolban megjelenő világi bölcsességek, idézetek beállíthatósága.
Miután felállt a grafikus felület máris jelentkezik a mintUpdate a frissebb csomagokkal. Nemcsak az Ubuntu tárolóit nézi, de a saját szerverüket is figyeli. A mintUpdate nem magyarul kommunikál a beállítások ellenére sem, bár ez érthető, mivel nem az Ubuntu hivatalos része, ezért rá nem érvényesül a globális nyelv választás. Amíg a frissítés zajlik, néhány szót a Fluxbox felületről, azoknak akik nem vágják. Nem látod rosszul, valóban az egész egy kis tálcából áll, ahol az alapból 4, de általad állítható számú desktopok kapcsolója, egy kis tálca a nyitott ablakoknak az értesítési területből, hangerő-szabályozóból, és az óra/dátum kijelzéséből áll a képernyő közepén, alján. Ezt a kis tálcát növelheted, áttetszővé változtathatod és a választható témák segítségével színezheted is. A programokat (start menü) az Asztalon való jobb klikkel hívhatod elő. Amiért még kedvelem, minden különös 3D-s gyorsítás nélkül lehet az elemeket áttetszővé és így könnyed hatásúvá tenni, anélkül hogy "beleköhögösödne" a rendszer.
Kész. Az első ami a menüben szembetünő lehet a mintConfig és a mintInstall. Mivel ezek helyi gyártmányok ezért angol nyelvűek. A mintConfig lényegében a vezérlőpult. Igaz, hogy angol, de ezt a hétköznapi használatban nem kell sűrűn használnunk. Akinek használnia kell, az már egy kicsit jártasabb, ezért az angol nem okozhat neki gondot. A mintInstall egy a programok hozzáadását segítő megoldás amely elsőként egy kereső ablakot nyit meg, de a böngészőn keresztül is válogathatsz közöttük. Sajnos a weboldal küzd még némi hiányossággal, például nem derült ki, hogy melyik verziója telepíthető az Opera böngészőnek. A programok eltávolítása grafikusan csak a Synaptic-kal zajlik, akkor pedig már a telepítést is érdemes ott intézni.
TIPP: a menüt javítani vagy magyarosítani a ~/home/felhasználónév/.fluxbox(!rejtett!) mappán belül a menu és az mfm-menu fájlok szerkesztésével lehet (sima notepaddal) Óvatosan, telepített programot ne töröljetek ki belöle, legfeljebb rakjátok a lista végére!
A disztrót végig jellemzi a kétnyelvűség, ami hivatalosan az Ubuntu része, az magyarul szólal meg, amit a Mint csapata épített, az kizárólag angolul beszél. Ezek főleg a beállítási, ún. adminisztrációs panelek és (sajnos) a Fluxbox.
Azoknak ajánlom, akik a hétköznapokban szükségét érzik a többszörösen ellenőrzött és megbízható csomagok és team jelenlétét, egy elegáns, egységes felületre vágynak a keresgetések, állítgatások nélkül, de nincsenek eleresztve RAM-mal és duplamagos CPU-val.
Ha valaki veszi a fáradságot és lemagyarosítja a menüt és szétválogatja a programokat akkor az 1.0-s felhasználók részére (Nagyi) is igazán megfelelő. Vannak felhasználók akiket az asztalon megjelenő túl sok infórmáció zavar. Itt nem fogja.
Oldalak:
- Honlapja: [http://linuxmint.com/]
- Letöltések: [http://www.linuxmint.com/download_lts.php]