Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2010. október 31., vasárnap

Browserlinux 431-VLC-hu

A Nyomkereső újra szolgálatban

   Kros54 nemrég újrakeverte kedvenc Browserlinux Lite-ját, ezt publikálta is a Puppy Linux magyar honlapján. [http://puppylinux.hu] Teszterként nekem is meg kellett néznem, mivel nagyon kedvelem a BL puritán programválasztékát.

LiveCD-ként kezdtem a tesztelést 2GHz CPU és 2GB RAM valamint 256MB VRAM társaságában. Alapból 1024x768-as felbontásban indult (ezt áttettem 1280x1024-re mert amúgy elég ronda volt a kép) teljes magyar nyelvű támogatás mellett. Két újítás lett kiemelve a honlapon: a VLC és a Puprádió.
A VLC valami miatt nem képes lejátszani a csatolt meghajtón lévő avi fájlok egy részét. Az ékezetes fájlneveket ugyan kezelni nem tudja, de a fájlokat lejátsza. A PupRádiónak nem látom értelmét mert:
  1.  A VLC-t hívja be és az így nálam nem indult, 
  2. Az általam hallgatott 2-3 adó nincs a listájában és mire a honlapjukról letöltött playlist fájlból kivadászom az URL-t, akkor már beadhatom a VLC-nek is, ami lejátsza a Puprádió nélkül is. Kevesebb erőforrás felhasználás. 

(1 VLC online rádió (mp3-as) és egy Firefox 3 füllel összesen 186 MB RAM-ot eszik telepítve(!). Nem véletlenül próbálkoznak kisebb böngészőkkel is.)
Az Alsapayer azonban teszi a dolgát és az mp3-ak szólnak egy ntfs merevlemezről is. Itt említem meg, hogy akinek elsőre települt a hangkártya és mégsem szólal meg, az kattintson a tálcán lévő kis hangszóróra a jobb gombbal majd a megjelenő csúszkáknál ellenőrizze a “pcm”-et is.
A külalakkal most nem foglalkoztam, majd a telepített verzióban. FULL telepítést hajtottam végre mivel még mindig keresem a legjobb pupletet számomra.
Telepítéshez formattáltam egy 20GB-os merevlemezt a kéznél lévő Gparted-del. Telepítéskor magától nem találta a CD-t , úgy kellett betallózni neki a fájlokat. Telepítéskor sikerült nem az MBR-be tennem a GRUB-ot ezért egy kicsit elhúzódott az indítás. :) Felbontás átállítása és a hangerő beállítása után minden eddig tesztelt funkció működik. Tekintettel a készítők céljaira, a Netes böngészésen, médiafájlok lejátszásán kívül csak némi képnézegetésre használom. Ja és eme sorok egy Word kompatibilis szövegből származnak amely a Google Dokumentumok-ban készült. Mivel az egész puplet eléggé web-, és így böngésző-központú, ezért érdemes a böngésző vonalat felkészíteni. Frissítsünk és telepítsünk. 
Sok más programot nem kell keresgetnünk, hiszen már van benne egy képnézegető, pdf-olvasó, ftp- és YouTube letöltő, screenshot készítő, tűzfal-varázsló,- ha nem éreznéd magad biztonságban - csomagkezelő és külön még egy eltávolító is a szokásos hardver-és szoftverbeállító alkalmazások mellett. Elsőre nem értettem a külön csomageltávolítót, ami a /root/my-applications mappában található, amíg ki nem próbáltam a beépített csomagkezelőt. Illetve akartam volna, de halott, sem tároló nincs beállítva - és nem is lehet beállítani neki,  - sem az eltávolító nem működik. Így marad a *.pet csomagok összevadászása. Fontos tanács, jól válaszd meg mit akarsz telepíteni, mert utána már nem tudod levakarni.
Firefoxom immár 3.6.12-es és a frissítés után a honlapon felajánlott  *.deb alapú flash player 10-ás verziót telepítve már megy is a YouTube. Bár egy Firefox újraindítás szükséges. Tekintettel, hogy nincs 3D kártya támogatás ebben a verzióban ezért érdemes ésszel összeválogatni  legfontosabb kiegészítőket, mert könnyen belerottyan a blöki. Elsőként nem találtam a Microsoft-os betűk telepítésének lehetőségét, mert nem ott van ahol a honlapja írta, (Menu -> More Apps -> Install Microsoft Webcore Fonts) hanem a /root/my-applications-ban. Aki hosszabb ideig tervezi a puplet használatát annak erősen ajánlott, mert így jobb lesz a weboldalak megjelenése. 
Szintén a honlapjáról ([http://www.browserlinux.com/#Software]) tölthető még le az Opera 10.61-es verziója illetve egy mplayer is, de erre most nincs szükség a VLC miatt. Azért kipróbáltam és jó lenne, mert már a Lucid-ban is jól szereplő gnome-mplayert kapjuk. De sajnos nálam még a mellékelt csomag telepítésével is hiányzó fájlok hibaüzenetével leáll, mert ezek a csomagok már az újabb verziókhoz lettek készítve. Bár az Opera-csomag is a Lucidhoz készült, települt és működik, csupán a flash plug-int nem tudtam a neki telepíteni és szóra bírni. Biztos megvan a trükkje, de most nincs időm rá. Szintén az idő hiánya miatt (hajnali 3:00 körül van) nem vittem túlzásba a testreszabást sem, de végül is...
Ebből lett...

Szóval,

Negatívumként felhozható a 3D kártyák támogatásának hiánya, - ami főleg a médiafájlok lejátszásában és egyes vizuális műveletek lassúságában jelennek meg, valamint a csomagkezelő fogyatékossága. Az elsőre nincs gyors hatású megoldásom, a másodikra azonban annyi, hogy indítsunk egy LiveCD-t, keressünk egy nem Lucidnak készült csomagot (*.pet) a tárolókban vagy honlapjukon és így próbáljuk ki a programot. Ha liveCD-ben csont nélkül fut, akkor a telepített verzióban is nagy eséllyel fog működni.  
Pozitívumként elmondható, hogy amire ajánlják, arra jól beállítható és működik. Még van mellette némi extra is, amire böngészés közben szükség lehet. (pdf-, kép-nézegető, ftp... talán még egy torrent letöltőt kellene keresni mert az Opera beépítettje nem lesz túl népszerű.)
 

2010. szeptember 22., szerda

UHU 2.2 Nerd

A magyar Bagoly újra szárnyal!

“Az UHU-Linux egy államilag támogatott magyar fejlesztésű operációs rendszer és alkalmazás-gyűjtemény együttese.”
Akiknek ez nem mond semmit: [http://hu.wikipedia.org/wiki/UHU-Linux]
Újra a színen hosszas fejlesztés után.
Lássuk, liveCD módban, hogy milyen fejlesztéseket, újításokat hozott. Lemez be, - ami immár DVD - és izgatottan vártam mit látok ha felállt a grafikus felület.
Hát,....!!!
Nagy pofáraesés volt. Mintha a 2.1-t vagy még régebbi verziót láttam volna. Fel is merült bennem a gyanú, hogy rossz lemezt töltöttem le. Ellátogattam a honlapjukra ami már-már emlékműnek számít [http://uhulinux.hu/] (nemcsak a kultusz, de a változatlansága miatt is) és megtudtam a fejlesztések sorát:
1. Teljesen újraírt Live telepítőrendszer
Hát mintha rajongói verzióban már láttam volna, sőt megvan még valahol az 1.2-es verzió CD-je is. [http://hup.hu/node/44318]
2. NetworkManager 0.8
Fejlettebb hálózati elemek (lsd.: hálókártya) felismerése.
3. Internet
4. Az UHU-Linuxban megtalálható a legújabb Thunderbird levelezőkliens és Firefox webböngésző java és flash támogatással, illetve az egyre népszerűbb Google Chrome alapjául szolgáló Chromium böngésző. -- Nos, én nem találtam telepítve a Chrome-ot.
5. DVD formátum
6. A Live rendszer és a programok megnövekedett helyigénye miatt a CD-s kiadást kénytelenek voltunk mellőzni, de a hamarosan kiadásra kerülő kiadás készítő rendszer segítségével mindenki elkészítheti a neki megfelelő összeállítást, ami a nagyobb irodai programcsomagok kihagyásával akár CD méretűre is összenyomható. --Eddig is csinálták már.
7. Telepítés USB eszközökről
Ezt is megoldották már a rajongók, nem újdonság.
8. Egyéb lényeges programfrissítések
Ehhez nincs mit hozzáfűzni. Ezek már természetesnek számítanak.

Ezen (már rég meglévő, nem hivatalos) frissítések szerintem nem igazán igazolják ezt a hosszú fejlesztési időt.
Mindegy, nagyon sok mindent “örökölt” elődeitől és nem csak a stabilitását, (nálam legalábbis nem volt ezzel probléma kivéve mikor nem rendeltetés-szerűen használtam) a rondaságát is. Elhiszem, hogy a fejlesztőknek nincs idejük a külcsínnyel foglalkozni, meg nem is értenek hozzá, és már olyan lehetőségeik sincsenek mit annak idején, hogy a Vladstudio “gyerekrajzai” dobták fel és tették egyedivé a disztribúciót. Tényleg nincs egy ráérő grafikai hajlamú (nem webgrafikus, vagy Photoshop, Gimp-szökevény) egyén a közelükben aki rajzolt volna párat?
Olyan mint egy bizonyos csokoládé a reklámjában, ronda és finom. Ez ronda, de működik. Nosztalgia hangulat kapott el miközben újraépítettem a külalakját még ha liveCD módban is.
Telepítés
Hát a telepítés elsőként egy osztott partícióra (40GB osztva 20-20GB-ra) történt. Volna. Nem tudom, mit ronthattam el, de GRUB error-ral nem sikerült az indítás, végül meghagytam neki mind a 40GB-ot amire sikeresen települt. Újraindítás. Számomra meglepő volt az az előzékenység (vagy hiba? szabadon választott), hogy automata bejelentkezés van. Végül is nem vagy rögtön root, ezért egyfelhasználós módban minek szőrözni a jelszóval! (csak el ne felejtsd! A root jelszót viszont gyakorolhatod mire beállítasz mindent.)
Programok, menü. A régi átok ami rajtam ül ezzel kapcsolatban. Mind a menü felépítése, mind a szerintük telepített programok sokasága. A legjobban elborzasztó része az Alkalmazások/Eszközök alatt található. Számológépből például csak három van, az OpenOffice teljesen szétdarabolva található. Valahol biztos megvan a Gnome-menü beállító csak én nem találtam.
Bár hosszas terhelésnek nem vetettem alá, a menü és a külső kivételével nem találtam más hibáját. Bár a telepítés elsőre sikertelen volt, a telepítő tényleg egyszerű és egy kissé tapasztaltabbak számára (egy Windows után) egyszerűen kattintgatós.

Szóval,

Kisebb vállalkozások, irodák gépeire, valamint otthon ritkábban használt gépekre kitűnő választás, miután egy hozzáértő beállította. Arra is nagyon jó, hogy megtanuljunk néhány dolgot a linuxos programok (én konkrétan a grafikus felületeket ismertem ki rajta, jól bírta egy ideig a folytonos váltogatást, személyreszabást.) működéséről, viselkedéséről és egyéb tulajdonságairól.
Azt a különleges első helyett, amit eddig kibérelt magának a Vadászat mezőnyében újra visszanyerte és ebben nagy köszönet jár tőlem (is) az UHU-Linux Baráti Kör-nek ,
[http://uhu.linuxuser.hu/] hogy tovább gondozták Baglyunkat, amikor már a hivatal(os) támogatása megszűnt.

Ubuntu után 10.04-el

Mivel megjelent az Ubuntu 10.04-es LTS kiadása, úgy gondoltam itt az ideje, körülnézni a “piacon” és ellenőrizni a “vadászat” állását is. Azért döntöttem az ilyen intervallumú ellenőrzés mellett, - egyrészt van élet a gépeken túl is - másrészt olyan sűrűn jönnek ki újabb és újabb verziók, hogy csak a guruk számára lehetne érdemleges listát írni a változásokról, az egyszerű felhasználóknak nem igazán.
A nyúzás 2GHz, 2GB RAM és 128MB VRAM mellett zajlott.
 

Magyarlubi 10.08 32 bites (beta)

Honlap: [http://magyarubi.hu/]
Első áldozatom a magyarubi LXDE-s verziója. A projekt a “magyarubi ... amit csak használni kell...“ szlogennek szellemében  hoznak létre olyan Ubuntu verziókat amely szerintük megfelel ennek a feltételnek. Honlapjukon jelenleg Ubuntu-t (GNOME) találsz 32 és 64bites verzióban, Netbookokra 32bitest valamint vizsgálatom tárgyát az LXDE-s verziót ami még bétának számít. A készítők szerint ajánlott konfiguráció 800MHz-es processzor és minimum 128MB RAM. Annál inkább legyen nagyobb és a videókártya is valami GeForce korabeli, 32MB VRAM-mal. Erőforrás felhasználás: egy Chrome, egy zenelejátszó, a htop terminálban, összesen 240MB RAM felhasználást jelent. A Htop helyett (mivel konzolból kellett telepíteni) használható az Xfce4 folyamat kezelő is.
LiveCD módban teszteltem. Bootoláskor habár a nyelv (F2) magyarra volt állítva a menü angolul kezdődött. A megjelenő desktop felület kellemes világos hangulatú és puritán. Akárcsak a   programválaszték, máris szimpatikus. Minden fontosabb feladatra, van egy komolyabb program és semmi programocska-özön. Benne van a Bluetooth és a Wireless támogatás és a flash, java és mp3 kiegészítőket is tartalmazza. Szép volna, ha egyszer a kutyusokban is csak ennyi volna elérhető az első vonalban az egyszerű felhasználó részére. A szoftverközpont egy kicsit szokatlan a Synaptichoz szokott szememnek, de meg lehet szokni és szűrést is lehet alkalmazni, hogy kevesebb sort kelljen átbogarászni.
Következő áldozatom a nagytestvére a

Magyarubi 10.08 32 bit

 Honlap: [http://magyarubi.hu/]
        Külsőleg nem sokban tér el a hivatalos Ubuntu 10.04-től [http://www.ubuntu.hu] csupán a szokásos szolgáltatásokon felül, a honosítás és a már fent is említett flash, java, mp3 kiegészítők előre telepítése. Ami talán még eltérő lehet az a telepítés után azonnal használható “kezdő” programok összeállítása. Számomra kissé szokatlan és idegesítő, hogy az ablak kezelőszervei a MacOS-hoz hasonlóan a bal felső sarokba kerülnek.

KIWI 10.08

Ugyanez mondható el a KIWI linux [http://kiwilinux.org/kiwi/hu/] 10.08-as verziójáról, talán annyiban, hogy ott még kevesebb a programok száma és mások vannak alapértelmezetté téve. Erről pontosabban a [http://zubuntu.freeblog.hu/archives/2010/09/01/Megjelent_a_Kiwi_Linux_1008/] oldalon olvashattok.
Ezzel ki is elemeztem az Ubuntu 10.04 LTS alapú, magyar felhasználóknak szánt főbb disztrókat.
 

Linux Mint

Általában sok szó éri az Ubuntu verziók alapbeállítású külalakját, asztali témáját. Ez ellen nagyon jó választási lehetőség a szintén Ubuntu alapokra épülő de mind program-választékában és főleg külsejében sokkal ízlésesebb Linux Mint valamelyik verziója. [http://linuxmint.com/] Megtalálható köztük szinte az összes nagyobb grafikus felület, választhatunk bátran. LXDE; Xfce; Fluxbox; Gnome; KDE; mindhez hozzá van igazítva a design. Másik nagy fejlesztésük a külön szoftverbázis. [http://community.linuxmint.com/software] Aki nem rohan mindig a legújabb verziókért az egy gondos és kellemes designú operációs rendszer tulajdonosa lehet.

Mandriva.One.2010.Spring

 Honlapja: [ http://www2.mandriva.com/];[http://mandrivalinux.hu/downloads.php]
Már a Vadászat bevezetőjében is említettem, hogy egy stabil, biztonságos, egyszerű  napi használatra ajánlott. Három változat érhető el, a FREE, amiben csak ingyenes és szabad szoftver található (guruknak, fórum-buvároknak). A ONE, ami már licenszes és olyan programokat is tartalmazhat, telepíthetsz le hozzá, aminek nem egyértelmű a jogi megítélése minden országban. Végül a POWERPACK ami már kereskedelmi verziónak számít és sok olyan alkalmazást tartalmaz ami az előző kettőből ilyen-olyan okok miatt nem kerülhet.
A címben szereplő változatot próbáltam ki liveCD módban. Hozza a megszokott teljesítményét, bár a bootolás elég nehezen és lassan zajlott, de cserébe hiba nélkül kérdezte és azonosította be a magyar nyelvi beállítást, billentyűzetet, időszámítást, ismerte fel az USB-s merevlemezt. (ami az Ablakoknak mostanság elég betegesen megy) Az aktuális a KDE felület és van mit formálni rajta.
Negatívumnak még azt hozhatom fel, hogy hiányzik az összes “köznapi kódek”, (mp3; avi, és még egy tucat kiegészítő) illetve a csomagkezelőben nincs megadva forrás URL, tehát további csomagok letöltéséhez és telepítéshez még ki kell nyomoznod egy címet. Ha ezeket Te, vagy inkább egy hozzáértő ismerősöd intézi el neked, teljes olyan céges érzés utána, mintha jött volna a rendszergazda és beállította neked aztán csak használnod kell. (Több “simogatás” de nagyobb látvány mint az UHU.)

Mandriva.PowerPack.2010.Spring

PowerPack. Ahogy a nevéből kitűnik benne van minden, ami csak működik vagy kellhet. Bár a település a becslése szerint 40 perc felett van, a design alapból itt is segítség után kiállt, rendelkezésünkre áll a kde-look.org egy hasznos kis kiegészítő programon keresztül. Valamint a beépített 3D effektusok, forgó kocka, áttetsző ablakok, zárt videó meghajtók...stb. Természtesen magyarul. Vagy csak már én nem veszem észre ha mégis angol. Programválasztékra sem lehet panasz, az OpenOffice már vár, böngészőnek az összes nagyobb itt van: Firefox, Chrome, Opera, és a KDE régi fájlkezelő/webböngészője. A szokásos KDE programok mellett már a Skype is fent van, sőt a Kopete már az integrációját is felajánlja mikor a fiókokat állítjuk be.
Iroda, a már említett OpenOffice, az Adobe Reader 9.0, Scribus (kiadványszerkesztő).
Grafika, a kötelező GIMP, képnézegető, webkamera kezelő, és a K-betűs alkalmazások.
Hang és Videó, az elmaradhatatlan Amarok, amivel egy kicsit meggyűlt a bajom, ahogy mondani szokták, mert a beállítások helye megváltozott, szinte szétszórták a program ablakában.
Alapértelmezett média lejátszó a Totem (nekem ez mindig is a Gnome-hoz kapcsolódott), de van még Dragon Player, (egy szegényes, úri körökben “letisztult” felületűnek nevezett) médialejátszó, DVD-lejátszó, külön Moovida médiaközpont is a szokásos “enyém a teljes képernyő és nem találunk semmit”-stílusban.  Természetesen a kötelező KDE kiegészítőkkel.
Segédeszközök, hát itt is főleg KDE-s programok, kéretik nézelődni.
Játékok, a szokásos iroda kikapcsolódás csak a szokásosnál tömegesebben.
A programok telepítése/törlése felület a már megszokott csoportosításban található, szép választékkal. Elsőként a DVD-lemezt is kéri, amiről úgy kell külön lebeszélni, de némi kattingatással eljuthatunk a források beállításához is, innen már beéri az Internettel is. Automatikus frissítés is van.
Hogy ismételjem magam, ez úgy nagyon ott van, rendben van.
Csakhogy ez a fizetős, kereskedelmi verzió.

Zenwalk 6.4 illetve Zenlive 6.4

Honlap:[http://www.zenwalk.org/] az újjáéledő magyar oldal: [http://hu.zenwalk.org/]
Kézikönyv (magyarul) : [http://hu.zenwalk.org/content/zenwalk_felhasznaloi_kezikonyv/2]
Bár a bootolás és képernyője nem valami látványos, inkább egy 5-10 évvel ezelőttire emlékeztet, de ne felejtsük el, hogy ez a disztró szintén kis gépekre (tervezték, szánták) készült. Slackware alapokon dolgozik, (ami stabil, gyors és kicsi a gépigénye, - a reklám szerint) Xfce felülettel némi Gnome-os program rásegítéssel. (brasero, totem,)
Már több felülettel is elérhető, a régi Xfce után, Gnome és már Openbox felülettel is. (Szerintem ez utóbbi  jó a kisebb gépekre)
Kábel nélküli eszközökkel rendelkezők (billentyűzet, egér) hátrányban, mert a rendszer felállásáig nem műkődnek az eszközeik, amely LiveCD módban kellemetlen az első beállítások (nyelv) miatt. Gondolom telepítve már nem kell ilyesmivel foglalkozni. Ja igen, a Zenwalk hagyományaihoz híven ismét fordított sorrendben dolgozik. Előbb került kiadásra a telepítőlemez aztán a LiveCD, ezek két külön lemezen vannak.
Indítsuk, lássuk. Első reflexem, a háttérkép lecserélése, szerencsére van raktáron, nem kell a netről vadászni. Az Xfce felület jól testreszabható, akár még Windows-t is csinálhatsz belőle. Újabb jó pont, egyből megjelent az Asztalon az USB-s HDD-m és az mp3-akat gond nélkül játsza, akár a totem, akár a zenekezelőnek telepített Gmusicbrowser. A felbontásra sem panaszkodhatom, 1280x1024-es felbontáson, 60Hz-es a látvány, a kompozite elemek is választhatók, de ezt live-ban nem ajánlom, nekem sikerült kifagyasztanom. A terminál már átlátszó háttérrel jelentkezik, de ha egy kicsit "trendibb" ikonokat, ablakokat szeretnél, azt már neked kell összevadásznod a Netről, az [xfce-look.org]-on kell körülnézned. Nem rossz, hogy az egeret csak a hangerő-ikon fölé viszem és a scrollal máris szabályzom a hangerőt. Itt minden médiaprogram tudja ezt. Nekem újdonság ez az Xfce felületen.
Az előnézeti képek alapján a videóim sem ellenfelek a lejátszó számára. Hát olyan mint *.mkv ugyan alapból nem kedvenc kiterjesztés, de a szokásos avi, mpg, wmv, formátumokkal még így Live-ban sincs gond. Telepítve aztán majd beszerezzük a szükséges kódeket, lejátszót.
Fejből nem tudtam a root jelszavát így nem volt alkalmam kipróbálni a csomagkezelést.
A programválaszték a Zenwalk szlogenjéhez híven, egy feladat, egy program.
Emellett azért már alapból megtalálható az OpenOffice, ami talán nem pont a kis hardverrel rendelkezők választása.
Programok a teljesség igénye nélkül: IceCat (Firefox) IceDove (ThunderBird); Pidgin, Transmission, Brasero, Totem, Gmusicbrowser, OpenOffice, GIMP, gThumb képnézegető, pdf olvasó, és a szokásos aprólékok, (csoportos fájlátnevező, csomagoló, számológép...) valamint az Xfce alapszolgáltatásai (naptár, beállító programok).
A RAM felhasználás azonban át-átlépi a 256MB-ot, ezért talán efölötti RAM-mal rendelkező gépeken futtassuk, ha megfelelő hétköznapi sebességre vágyunk.

Szóval,

Otthoni, öregecske gépünkre “igásló”-nak ideális.

2010. szeptember 15., szerda

Nyári alom - 2010.09.15.

Régi tartozásomat kell bepótolnom, mert bár már július 3-án elkezdtem a következő (ezt) írásomat elkészíteni, mégis csak most jutottam oda, hogy be is fejezzem. Tekintettel hogy a Farm-on vagyunk megvizsgáltam az újszülött puppy-kat.
Minden teszt alapból LiveCD-ként történik 2GHz-es gépen 2GB RAM mellett és 128MB VRAM-mal.

Browserlinux Chrome

Az első kölyök, - amelyet Kros54 tanított magyarul - a browserlinuxCL11W.iso verzió, amely nemcsak némi "magyar hangot" hanem egy WINE csomagot is kapott.
Az összeállítás tudása híven tükrözi a készítők szlogenjét:

If you want an operating system for editing movies, writing letters or printing spreadsheets: don't use Browserlinux. Browserlinux is for browsing the web. If you want more, use Puppy Linux!
Ha kell egy operációs rendszer amellyel filmeket szerkesztesz, levelet írsz és táblázatokat nyomtatsz: Ne használd a Browserlinuxot. A Browserlinux a weben való böngészésre való. Ha többet akarsz, használd a Puppy Linuxot!

(...minden másra ott a Puppy Linux! :) )
A puplet képességei valóban főleg erre alkalmasak, de az internetnek köszönhetően (Google Docs, és más növekvő online szolgáltatások) valamint a Wine-nal (wordpad és más windowsos alkamazások) azért sokkal többet tehetsz mint a böngészés. A Menü/Más programok... alatt még találsz képnézegetőt, pdf-olvasót zenelejátszót, youtube letöltőt és még sok a rendszerbeállítást, használatot megkönnyítő eszközt, csomagkezelőt...stb.
Vannak árnyoldalak is. Az alapból kinált Chrome (van Firefoxos verzió, sőt az az alap) belebetegedett, hogy meg kellett nyitnia a Google Dokumentumokat. Ezeket a sorokat most a BL honlapján letöltésre felajánlott Opera 10.61 alatt írom. A szintén onnan letöltött Mplayer+plugin már nem tudott elindulni.
Szerencsére azonban képes 1280x1024-es 24bit-es színmélységű felbontást kezelni ha monitorod is bírja.
Már elkészült a Lucid-alapú újabb verzió, de az egy másik írás témája lesz.

Szóval,

Ha kaptál egy régi gépet amely már az XP-t is alig bírja el (600MHz, 256MB RAM) de főleg az Interneten élsz, akkor válaszd ezt a pupletet. Egy kis utánolvasással, bütyköléssel még a mozifilmeket is le tudod majd játszani. (persze nem a HD-ket) Miután megírtad a házid és elkészítetted a táblázatot amely majd a kiselőadáson használt powerpointodhoz szükséges. Amit a jól (és általad) felszerelt Browserlinuxoddal készítettél el.

Magyar Lucid Puppy 5.1

Olvasni róla:
[http://puppylinux.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=319:magyar-lucid-puppy-51&catid=8:puplet#yvComment319] Hát ahhoz képest, hogy a következő puplet alapját képezi, vannak problémák liveCD módban. A hangkártyát nem ismerte fel magától, a Quickpetből telepített Chrome nem indul, megint az Opera segít eme sorok írásában. Bár a programválaszték megint kicsit túlzás, mégsem tudtam netes rádiókat beélesíteni. Magyar verzió ide magyar verzió oda, a konzol még nem tudja az ékezetes betűket. Én nem is várom el tőle, mert szerintem a konzol az angol nyelvű parancsokkal történő kommunikációra való, a gond a magyar ékezetes fájlnevekkel kezdődik. Egy kicsit elkényelmesedtünk az utóbbi években ebben a tekintetben és ez a puppynál néha megbosszulja magát. Átváltottam a JWM-et IceWM-re, legalább a látvány és a hangulat legyen jobb. Több sort nem is vesztegetnék rá, mentségére legyen mondva, ez csak egy munkapéldány, hiszen a következő áldozatomat tekintem a hivatalos verziónak.

SevenPuppy 08

Kami által összekészített win7-re hasonlító kinézettel és a legutolsó hivatalos, aktuális motorral megjelent pupletet (Lucid Puppy 5.1) takarja ez a név. Letöltés és hibajavítás a [http://puppylinux.hu]-n.
Én most csak szintén LiveCD-ként futtatom, de később telepítve is szeretném kipróbálni.
Itt is a szokásos média problémákba ütköztem, de letöltöttem az ajánlott VLC lejátszót *.pet csomagban a [http://puppylinux.hu/puppyszoftver/] oldalról. Most szól az MR2. Böngészőből szokás szerint van választék, most éppen a Firefoxot választottam, amihez kérte a flash-plugint. Az Adobe honlapjáról a *.deb-es csomagot választva hagytam települni és a következő böngésző indításnál már működött a youtube is.
Szóval, médiából és internetből szemmel láthatólag már jó vagyok, csupán külön lejátszó kellene amely az mp3-as gyűjteményemet játssza le. Nos, van egy Xmms (mint a winamp) a Szoftvertárunkban illetve a gyorstelepítő ajánlja a Songbird-öt. Hah, hibás letöltés! No, majd a telepített verziónál vadászok valamit.
Mivel megrögzött kétpanelos fájlkezelős vagyok, nézni kéne valamit. Tudom, hogy a Midnight Commander már fent van, de én hajlamos vagyok kinyírni vele az operációs rendszert, ezért nem ártana valami mást. Már megint a SzoftverTár, (ez már reklám-gyanús :D ) itt is van az XFE, de telepítés után nem müxik. Na, majd merevlemezre telepítés után visszatérek.
NEm, Nem, és nem! Mire a telepítésig jutnék, megjelent a

SevenPuppy 09

Telepítsük! Full telepítést hajtottam végre, mert kissé régimódi vagyok. Számomra kissé szokatlan volt, hogy a GRUB-ot (most éppen GRUB4DOS) külön kellett telepítenem, de minden gond nélkül lezajlott az angol nyelv ellenére. Swap-ot nem csináltam, mert 2 GB RAM mellé talán már nem kell. Használat közben nézem a konzolos htop-ot és figyelem a RAM fogyasztást, de 200 MB alatt volt még Firefoxozás közben is. Persze 2-3 Youtube füllel biztos ki lehetne akasztani. ;)
Akárcsak LiveCD módban, telepítve is be kellett állítanom a hangkártyát, kattintgatós módszerrel. Az eddigi verziókkal ellentétben elégedett vagyok a médialejátszóval (GNOME Mplayer) az USB-s HDD-ről nagyon jó arányban játszotta le a különböző, Windowsban született videófájlokat. A feliratokat is szó nélkül kezelte, ha ott volt a fájl mellett és a nevük is megegyezett. Egyedül a képméret nagyításokat nem tudta kezelni, de talán a jobb videókártya driver után az sem lesz probléma számára. Így lett, a Quickpetből feltett nVidia driver óta nem probléma nagyítás.
Az audió (mp3) fájlok lejátszásával sincsenek különösebb gondok a Pmusic-val, de alkalomadtán keresek valami kézhezállóbbat. Meg hát a VLC is jó lesz tartaléknak.
A böngészők közül köznapi (alapértelmezett) használatra az Opera verzióját tettem fel, mellé a Googlés és egyéb online munka miatt a Firefoxot. Ez utóbbit a frissítés után ( 3.6.9.) a már régen leírt eljárással újra magyarosítottam. Majd később cicomázom tovább.
Mi kell még: Hát a start menü már nem olyan beskatulyázott mint liveCDként, de ha megtalálom, áttervezem. Sok, a szerintem napi felhasználónak felesleges és "veszélyes" program amivel még kinyírja a rendszerét. (+ személyes Wiki, személyes Blog??!!) Majd a második vonalba (fiókba) kerülnek. A PSIP-et használta már valaki egyáltalán? Ingyenben mire jó?
Haladjunk tovább.
Kétpaneles fájlkezelő, Conky, zenelejátszó, apropó, az online zenelejátszót (pupRadio) csak a htop segítségével tudtam kilőni, mert eltűnt a tálcáról, de addig becsülettel szórta a beállított MR2-t. Aztán egy vizuálisabb torrent letöltőt, Pidgin, (Skype! ha működik nálam minden hardver hozzá), szívesen kicsontoznám a GOffice tagjait is (abiWord, Gnomeric) nem mintha az OpenOffice-t sűrűbben használnám, de ha már használnom kell, akkor legyen "profi".
Multimédia menüpont. Hmm... hát audió CD-ket már nem grabbelek, a DVD-ket nem merem és ha egyszer rá is szánom magam, tuti, hogy valami másolásvédelem miatt tönkremegy a lemezkép vagy maga a megírt új lemez.
Lemezírás, hát ISO-kban nem szoktam turkálni, a többi még hasznos lehet.
Játékok, hát valahogy majd repülnek.
Igazság szerint bőven beérném a Browserlinux programválasztékával és a Lucid Puppy-k telepíthetőségével.
Telepíthetőség okán benéztem a csomagkezelőbe és a rengeteg ubuntus és régi puppy-s tároló (szerver) ellenére csak egy puppy-lucid volt alapvetően beállítva. Igaz néhány *.deb csomagot már simán telepítettem és az adott program reklamáció nélkül futott. Arról nem is beszélve, hogy a repot - ahogy itt nevezik a tárolót - átnézve meg kellett állapítanom, hogy szinte van minden amire gondoltam, sőt még olyan is, amire nem. Még ha nem is a legújabb, de szinte nemrég ezekkel a verziókkal találkoztam (használtam) windows alatt.
Hát még ha mind gond nélkül működni is fognak.....

Második nap

Kemény nap elé nézünk, keményen is indult. A háttérkép és az ikonok csak a tálcán található gyorsindító/desktop újratöltése használata után jelentek meg. Vagy én vagyok türelmetlen....
Kezdjünk telepíteni:
VLC 1.0.6.- quickpetből: települt és lejátsza médiafájlokat és a netrádiókat is, de a hangerőszabályzása elsőre hatástalan. Később teljesen meghalt és csomagkezelőből sem változott a helyzet. A telepítés után a függőség ellenőrzés hiányolja a libaudio.so.2-t, de a végső összegzés szerint semmi hiba. ?) Nem talált Google barátunk olyan fájlt, bár sok helyen emlegették, letöltési lehetőség nem volt. Sajnos a gyári gnome mplayert is vitte magával.
  • Inkscape 0.47 - quickpetből sikertelen, csomagkezelővel sikeres.
  • Songbird - quickpetből sikertelen, máshol nem volt, utódját még majd keresem.
  • WINE 1.1.43 - quickpetből sikertelen, ha nem muszáj még nem rakom fel, bár még szükség lehet rá.
  • KompoZer 0.8 - quickpetből sikertelen, csomagkezelőből jól működik.

Na,.... ebédszünet.
Ha már ennyire sikeres a Quickpet, nézzük meg a híreket. A Quickpet utolsó fülére kattintva látogathatunk el, ahol friss, a Lucid-val kapcsolatos információkra és és újabb programok telepítőjére bukkanhatunk. [http://www.diddywahdiddy.net/LupuNews/] (például, hogy már tudsz Xfce4-t telepíteni az 5.1.1-esekre.)
Haladjunk, a Graphics menüpont alatt (immár a csomagkezelőről írom):

  • Fotoxx - csomagkezelőből telepítve működik.
  • Conky - csomagkezelőből, él de beállításra vár.
  • XaraLx - csomagkezelőből telepítve működik.
  • Java 1.60 - csomagkezelőből telepítve működik. A muCommander miatt szedtem le amit szigorúan .PET csomagból telepítettem, de a java alap miatt talán felesleges volt aggódnom.
Mivel pdf-vel még nem volt dolgom és nem tudom, hogy van-e problémám az e-pdf-vel, ezért most nem telepítek sem Foxit-ot, sem Adobe 9.3-at. A Scribust ismerem, de még nem látom szükségét, viszont kiváncsi vagyok a Textmaker 2002-re. Települt, de ennyit az AbiWord is tud. Törölve.
Aztán a Networkból:
  • Skype: csomagkezelőből telepítve működik, de olyan ritkán használom, hogy nem jutott eszembe a jelszavam, az éles próba elmaradt.
  • Transmission: csomagkezelőből telepítve, beállítva, működik.
Internet:
A Filezillára még később szükségem lehet, de van már egy telepített ftp programom és amíg ki nem derülnek a hiányosságai, addig nem váltok. Chrome-ra és testvérére, az Ironra nincs szükség, Pidgin jöhet, csomagkezelőből telepítve le is jött, működik.
Már csak a médialejátszók csoportja van, amelyek most a VLC miatt bajban vannak. Hát addig is feltettem a Wine-t így legalább a Foobar 2000-el együtt stabilizálom a zenelejátszásomat, win alatt ez intézte a netrádiómat is. Ha már a wine fent van, kipróbálom hozzá a Teamviewert is amit szintén már használtam és hasznosnak bizonyult. Mivel a csomagkezelő tartalmazza remélem nem lesz gond vele. Bejelentkezésig és a tesztgépig el is jutottam, jónak tűnik.
Ellenben a Foobar valami hibás Wine-t emleget, ezért töröltem. A hiányzó libaudio.so.2 fájlt a puppy lemezéről liveCd módban felmásoltam a merevlemezre és láss csodát a Gnome Mplayer máris dalol. A VLC-t már nem rakom fel, inkább az Smplayert, amely - bár ugyanazt az mplayer motort hajtja mint a Gnome Mplayer - mégis fejlettebb képességekkel rendelkezik (mint a Gnome player, úgyis mint DVD és feliratok lejátszása).
Hát első nekifutásra szinte minden megvan, most már csak a külalak és a conky gatyába rázása van hátra.

Szóval,

Nem reménytelen arra, hogy pár nap matatással egy hétköznapi (1.0-ás) felhasználó számára napi használatra ajánljam, de én mégis inkább egy Browserlinux+Lucid kombót tennék egy Internettel rendelkező gépre és adnám egy megrögzött Windows-szökevény elé.

2010. május 28., péntek

Újdonságok májusban- 2010.05.28.

Ismét összejött pár tucat puplet amit - mint a Közösség egyetlen Teszter beosztású személyének - nekem kell szétnyúzni. Nincs pet csomag keresés, nincs telepítés csakis a kiadott iso-k indítása és használata.

sulipuppy0516uni

Egy, a gyerekek fejlődését segítő puplet, amelyet Kros54 fejlesztett ki egy browserpuppy-ból. Sokat nem akarok itt írogatni róla, hiszen a közösség honlapján videó felvétel is van, ami a május 8.-i találkozón készült. [ http://skami.homelinux.org/index.php?option=com_content&view=article&id=188%3Avideok--2010-majus-8-szombat〈=hu ] Én most egy 256MB RAM-os Virtualboxba indítottam el, LiveCD formában.
Hát ez most meg is látszik rajta, vagyis elég lassan reagál. Be is fagyott, a Firefox lelőtte magát.
Egyébként az alapul szolgáló puplet programjai mellett található még néhány Wine-ba épített szolgáltatás is. Ezenfelül, még találunk médialejátszóként VLC-t, mtPaint, Inklite vektorgrafikus rajzoló, gépírásgyakorló és egyéb, - bár gyerekeknek szánt, azonban felnőtteket is próbára tévő - oktató programokat. Miután mostanság nem igazán 100%-os A Virtualboxom, (ami talán a host rendszer 2. születésnapja miatt van) valódi körülmények között fogom indítani.
Tehát a tesztgép: 2x2 (2GHz, 2GB RAM) Xorg-ot választva.
Mindjár jobban érzi magát, VLC, Firefox együtt be is nyalt 105MB RAM-ot LIVECD-ként. Eme sorok is a Google Docs-ban készültek Firefox alatt, miközben a VLC különböző videóklippeket futtat. Hát egy kicsit megakasztja a hirtelen váltás, de aztán magára talál. Bátrabbak megpróbálhatják a 3D támogatást is felhegeszteni. Sajnos az ékezetes fájlokkal nem képes megbirkózni. Meg kéne próbálni lecserélni az SMPlayerrel.
A Wine alatt található Wordpad is rángatózás nélkül rögtön indult. A gépelés is jól fut rajta, nem gondolkodik a betűkön. A konzol is jól kezeli a magyar karaktereket.

Javaslat: Ki kellene venni a saját CD készítő programot vagy legalább kitörölni a menüből.
A conky elsőként nem indult magától és végül is fekete hátterű maradt, ami nagyon kitakarja szegény kutyust a háttérben. Később néha átlátszó lett. Lehet, hogy XOrg alatt átlátszó csak az XVESA ezt nem támogatta.
Röviden:
Apa/Anya gépén CD-ről futtatva az alsó tagozatos gyerekeknek hasznos összeállítás. Ha Apának, Anyának hirtelen neteznie kell, nem kell újraindítani a gépet, ráadásul a sikeres megoldásért jutalmul még a gyerek is elugorhat a Minimax weboldalára. A trükkösebbek meg chat-elhetnek is, ha szülők nem látnak oda. ;)

SevenPuppy02kami

Kami, a Kenel Főkutyája, az XP-s verzió után egy külön ötlet hatására (én cukkoltam egy képpel, hogy más már megcsinálta. :) ) létrehozott egy Windows 7 kinézetű verziót is. Ez ha jól sejtem az official 4.3.1-esből készült csak itt már az IceWM felület indul alapból és nem a JWM. Rendelkezésünkre áll a hivatalos verzió teljes programválasztéka ami szokás szerint mindenre kínál megoldást, és mindig besokallok tőle. Extraként bele van integrálva a Wine is.
Ezt szintén egy Virtualboxban próbáltam ki immár 512MB RAM-mal. Szépen fut és még 256MB RAMot sem használt el. De ha már a Sulipuppy megkapta a 2x2-t, akkor ettől sem kellene megtagadni, hátha Xorg alatt a látvány még jobb. Tegyük "nagygépre".
Nos, könnyedén fut, elég "eyecandy" bár az ablakok felső szegélyén nem jelenik meg a program és a megnyitott fájl neve. Nem akarom most minden szegletét külön dicsérni, látványból 4-es. Még a Firefox témájában is egy kis puppy gömbölyödik.
A Sakura mint konzol elég látványos és mintha az ékezettekkel is jól boldogulna, amit az rxt nem mondhat el magáról, kár is kitenni az asztalra. Ellenben a Midnight Commanderrel amiről csak a csomagfüggőség vizsgálat során derült ki, hogy telepítve van. Meg kell még említenem az XFE fájlkezelőt amely első látásra megszokott Total Commander-ünkre hasonlít, de a Windows Intézőhöz és a könyvtárfához szokott felhasználók is megtalálják benne a kényelmesre állítás lehetőségét.
A wine bedrótozása nem az igazi, nem látják az áé betűt a Wine-ban lévő szövegszerkesztők. Viszont az Abiword jól kezeli őket. Szintén első látásra jól indul az aMSN (bár én Pidgin párti vagyok, főleg hogy immár a Skype-ot is képes integrálni a felületébe) és a Skype is.
A hang viszont kimaradáson van, talán ettől hal be a médialejátszó is? Nem? Nem. :( Sajnos.
Röviden:
A látvány szinte tökéletes, most már a programok működésére kell a figyelmet fordítani, de mivel tudjuk, hogy Kami mi mindennel harcol naponta, ezért nem csoda ha csak bele vannak dobálva a programok. (de hogy a gyári Gxine miért nem működik? Ennyire figyelmetlenek az Alapítók?)

BrowserLinux 362

Honlapja:[http://www.browserlinux.com/] Kros54 hívta fel figyelmem, hogy (egyik) kedvenc pupletéből immár nemcsak firefoxos, hanem Chrome-os verzió is van. Mivel - bár elismerem a Firefox tudását de nehézkesnek tartom és hajlamos vagyok túlpakolni - jobban kedvelem a Chrome-ot. Rögtön rá is vetettem magam. Immár nem megbízhatónak tekintve a Virtualboxomat (tömlöcbe vele, majd később döntök a sorsáról!) ezért ezt is saját lemezről liveCD-ként indítom el a 2x2-es gépen.
Honlapja által kinált Mplayer szépen települt és csatolt NTFS particíóról (lsd.: Windows) szépen lejátszotta a wmv (windows média videó) de még mkv fájlokat is. Egyedül az MR2 m3u fájlját nem volt hajlandó felismerni. De szerencsére a powerfm.hu-nak van lejátszó felülete így nem maradtam csöndben.

Jól működik az összes általam megtalált és használt program, ( a More... menüpont alatt találhatod a beállításokat és a többi programot) a Chrome jól viselte még skint kerestem számára és az mplayer-nek is. Bár a start menüből nem látszik, azért még néhány program és egyéb hasznosság bújkál a háttérben (Microsoft fontok letöltése és telepítése szinte 1 kattintásra) kép- és pdf-nézegetők, de megtalálható a csomagkezelő is immár a woof tárolóval (azt hiszem ez most a legújabb "motor")
Egy félnapos használat és netezés után azt mondhatom, ez most jól sikerült. Egyedül ez a folyton eltünő alsó tálca zavar. Valahol a honlapon már volt szó a rögzítéséről, de éppen nem bukkantam rá, ráadásul még újraindítást is kér, ha jól rémlik.
Röviden:
Neten élőknek de nem MSN függőknek ajánlom. Bár az is megoldható.

Lighthousepup 4.43

Honlapja: [ http://lhpup.org/] Ez egy érdekes puplet amely az éppen hivatalos kiadás fejlesztett változata. Támogatja a többfelhasználós módot (amit az üdvözlő oldalon le is ír) médialejátszókkal és design-nal feljavítva (wbar, conky...) A főbb beállító fájlok (.conkyrc; xorg.conf...stb.) bekészítve a szerkesztőbe, az egyik audió lejátszóban néhány online rádió-csatorna. Amit még érdemes kiemelni, hogy barkácsoló kedvű és nagyobb géppel rendelkezők (512MB RAM és még több) már le is cserélhetik a grafikus felületet pld.: KDE-re és hasonló optikai tuningot hajthatnak végre, amit a honlap galériájában meg is nézhetnek.
Nos, én azért még nem adom fel a Virtualbox által nyújtott lehetőségeket ezért onnan indítom 256MB RAM társaságában XVESA alatt. Már indításkor úgy tűnik, többet szeretne használni mint 256MB, de ennek ellenére szépen fut. Egyetlen problémám adódott a program-iszonyom mellett, hogy a SeaMonkey már nem bírta betölteni a Google Dokumentumokat. Gondolom a conky-t is ezért kellett desktoponként beindítani a Sakura konzol segítségével.
Néhány egyéni beállító felület és lehetőség a gyáriak mellett, töménytelen program a start menüben, még akkor is ha néhány bejegyzés kétszer is megtalálható. Wine, pcmanFM a rox mellé, víruskereső, többféle médialejátszó, de furcsamód csak a SeaMonkey webböngészőt találtam a menüben.
Amiért különleges ez a kutyus, nemcsak a szokásos puppy de slackware(!)) csomagok is felhasználhatók, természetesen a csomagkezelőjével együtt.
Nem is folytatnám tovább, Vboxban egész jól bírta a rádiót és a böngészőt egyszerre. Nem próbálom ki 2x2-es gépen, mert közben megjött az 5.00-ás verzió is, ami gondolom ugyanez lesz, csak az új alapon megpakolva. Apropó új verzió, egy-egy kiadásnak több verziója is van Basic, Mariner... .
Én egy Basic-et vizsgáltam, de ha jól hámoztam ki az informativ de nem túl esztétikus honlapról, akkor a Mariner tartalmaz még plusz szolgáltatásokat amelyeket főleg *.sfs formában mellékelnek.
Röviden:
azoknak ajánlom, akik szívesen bütykölnek és látványos eredményeket szeretnek elérni. Ebből aztán tényleg egyedi oprendszert tudsz kiépíteni, másoknak nem lesz ilyen. Bár a látványt én is szeretem egy darabig, nekem nem lesz ilyen, mert én a 75%-át a programoknak kihajítanám és ezt a kutyus nem bizos, hogy túlélné.

Csak haladó felhasználók próbálkozzanak akik jók a fórum-búvárkodásokban, angolban és a "hegesztésekhez" szükséges tudományokban.

 

Dpup 484 béta 4

Honlapja:[http://www.dpup.org/index.html] Ez is egy "speciális " puplet, ám az előzővel ellentétben ez nem a slackware, hanem a Debian-os csomagokat képes kezelni.
Mivel ez sem indult el rendesen a Virtualboxban ezért a 2x2-es vason futtatom. Ahogy írtam, a csomagkezelő már nemcsak a szokásos puppys tárolóhoz csatlakozik. A csomagválaszték szép nagy, kérdés mennyire futnak a kutyuson. nézzünk egy Chrome-t vagy Operát. Semmi. Elsőre a Firefox-ot sem találtam, amíg eszembe nem jutott, hogy itt már IceWeasel-nek hívják. A VLC letöltéséhez is kért egy tucat plusz csomagot és végül még a lejátszó csomagját sem tudta letölteni.
Röviden:
guruknak, bátor és tanulásra kész vállalkozóknak ajánlott akiket még megérint a Debian ősi varázsa.

TEENpup Mini 2010

Ez a pupletet a [http://puppylinux.org/news/home/p_2/] oldalon találtam, még saját honlapja sincs (megjelölve). Még egy régebbi motorra épült "based on the community-released Puppy 4.2.1.". Ráadásul EEE PC-kre hegesztette a készítője. További érdekességek a [http://www.puppylinux.org/wikka/TeenPup] oldalon olvashatók még a készítőtől.

Érdekessége, hogy egy IceWM és egy KDE 3.5.7 van összeolvasztva Felszerelve Opera böngészővel, de itt az Amarok és a Rox mellett a saját ablakkezelője, amely böngészőként is funkcónál. Mindez megfejelve SmPlayerrel és a legtöbb KDE-s alkalmazással. (Kopete, K3B, Kontakt...) emellett Skype. A látványt és az ikonokat a Karamba biztosítja.
Egy kósza sugallat hatására (és a screenshotokra nézve) nem a Virtualboxban élesítettem, hanem a 2x2-be és nem hiába. Az első kattintgatások után már a 400MB RAM felhabzsolásánál tartott. De szinte minden rögtön indult is. Nem találtam sok átfedést a KDE és a megszokott puppy-s felület állítgatása között és a programválaszték elég teljesnek tűnik még így az Openoffice nélkül is.
Röviden:
Habár főleg angol nyelvű, túlkoros, KDE-függő tiniknek és EEE PC bűvölöknek érdemes tenni egy liveCD-s próbát.

LUPU-5.00 (Lucid Puppy)

A puppy linux közösség új kiadása amely immár felhasználja az ubuntu Lucid Lynx verziójának tárolóit (?) is. Úgy gondoltam érdemes 2x2-es nagygépre tenni.
Indításkor probléma lépett fel, mert olyan felbontásra kapcsolt amit nem tudott kezelni az LCD monitorom. Ctrl+Alt+Backspace lenyomása után visszatértem a konzolba és az xorgwizard parancsot begépelve beindult a beállító-ablak ahol ki lehetett választani a billentyűzetet és felbontást. Ezután sikeresen megjelent az asztal és a JWM tálca. Megjelenik egy ablak amin további beállítások, többek között a hálózat illetve az internet kapcsolat állítható be.
A start menüben elsőre semmi újdonság azon kívül, hogy néhány parancsikon külön van csoportosítva.
Az asztalon egy quickpet nevű ikon van, amely a nevéhez méltóan egy kattintással telepíti a megnevezett programokat. Érdemes megnézni. Gondoltam majd erre később visszatérek, megnézem van-e Háló és meg tudom-e nyitni a Docs-ot. A Browse ikonra kattintva azonban a quickpet ablak jelent meg az Internet Pets füllel. Itt szinte az összes nagy böngésző közül választhatsz és egy kattintással letöltve, telepítve, máris a Chrome alól írom a soraim. Az ablak végén lévő fülek között megtalálható a videókártyák driverei és a rendszer frissítésére szolgáló gomb.
Ez utóbbi két szolgáltatás állandó kínálatával lassan az operációs rendszerek vérebévé növi ki magát a kutyusunk. Aggódalmam - miszerint így már nem lesz képes a kisebb gépeken is futni - eloszlott mert a htop szerint 130MB RAM felhasználás van miközben ezeket a sorokat írom. Némi youtube videó is csak 165MB körülire nyomta fel.

Röviden:
Habár ez is nagyrészt angol nyelvű, de érdemes vele próbát tenni telepített állapotban is. Talán az ezt követő verziókkal kevesebb lesz a gond és még használhatóbb lesz ha megmaradnak ezen a "vonalon". Már várom, mert így a Vadászat nagyjai közé kerülhet.

Cetli - 2010.05.28.

A Farmra mentem a kutyákkal együtt.

2010. március 25., csütörtök

WI-FI-s kutyusok- 2010.03.25.

Nemrég újra harcba hívtak, hogy nézzem meg, melyiket lenne érdemes honosításra az alábbi pupletek közül. Főleg a Netes csatlakozás módjai (Wi-FI...stb.) miatt lángoltak fel a kedélyek.

Browserlinux

BrowserLinux 362 pre [http://www.browserlinux.com/index.html]
Egy nagyon jó fejlesztés amely az USB-s pendriveról való internetes böngészést segíti elő teljes saját operációs rendszer felhasználásával. Már egyszer volt terítéken a [Pupletek 2009 végén]-ben néztem meg egy régebbi verzióját. A mostani is nagyon tetszik és hát a "felhívás" erre is szólt, lássuk.
Virtualbox, 2GHz, 256MB RAM és nincs HDD, tehát LiveCD, XVESA.
A külalak a már szokásos elegáns színkombináció (kissé talán szürkébb a divatnál) Néhány program található csak benne, az egész összeállítás ismét csak a Netes böngészést segíti elő. Indításkor automatikusan csatlakozott a hálózatra, ami egy kábelnetes hálózatnál nem kihívás. Próbálná a Wi-Fi-ket! A böngészője egy Firefox változat (?) a Namoroka. Van még egy audio lejátszónk, hogy ne unatkozzunk az ízlés szerinti kiegészítőkkel felturbózott böngészőnkkel történő munka alatt. Van még egy terminálunk, egy számológépünk, egy egyszerű szövegszerkesztőnk.
A csomagkezelőt továbbra sem találom a puritán start menüben még a "More..." menüpont hatására megnyíló listában sem. Az AlsaPlayer a jelek szerint csak a kedvenc és legális audioCD-d lejátszására alkalmas talán, nekem netrádiós (MR 2) playlist fájlt nem sikerült megnyitnom vele.
Lehet, hogy a készítők is belátták, hogy ez így elég "karcsú", ezért a honlapjáról még letölthetjük a Google Chrome-ot (csak telepített rendszer újraindítása után lehet használni), JAVA motort, (A Flash már benne van) és az Mplayer-t, ami a böngészőn keresztüli telepítéskor kifagyasztotta a rendszert. Lehet, hogy a böngésző a hibás, mert nálam minden 3. oldal után kiakad és bezáródik. Nem tudom, minek ennyire rohanni a böngészőkkel, úgyis egy stabil kell a felhasználóknak. Az Mplayer telepítőjét (*.pet) letöltve és elindítva sem működött, csomaghibára hivatkozva leállt.
Szóval ez a végtelenül új és legújabb, meg cool és minden folyamatosan behal, néha viszi az egész oprendszert. Kezdem becsülni a SeaMonkey 2.0-t.
Az alsó tálca folyton elrejti magát és nagyobb terhelésnél már elő sem jön. Hát talán a végleges verzió jobb lesz.

Szóval,

Aki egy kicsit már tájékozott a puppy-kal kapcsolatban és valahol összefut egy stabil Browserlinux-os puplettel, az próbálgassa, érdemes. Nekem most sem volt vele szerencsém.

BOXPUP 4.3.1.

Honlapja:[nincs]
Elérhető a fórumban:[http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=49468]
és letöltéshez keresendő:[http://www.puppylinux.asia/tpp/NOP] Ez a verzió az openbox-os felülete miatt került a figyelem középpontjába. Lássuk. A környezet a fenti, tehát Virtualbox, 2GHz CPU, 256 RAM, HDD nélkül LiveCD-ként.
Indításkor szépen elkérdezi a billentyű és egyéb szokásos beállításokat a desktopra jutva az alsó tálca hiánya mellett még néhány változást vehetünk észre a hagyományos Puppy 4.3.1-hez képest. Alapértelmezett böngésző a Firefox, fájlkezelő a ROX helyett a PCmanFM ami az LXDE felület "tartozéka" (együtt fejlesztik) és szintén Openbox-ot használnak ablakkezelőnek. Jó összeállítás.
Sajnos a Pwidget benne maradt a pupletben, ami grafikus felületről nem indul (máson meg nem próbáltam, conky párti vagyok). A Ffox meg nagyobb terhelés alatt bezáródik (Utube flashek lejátszása, töltése(!) közben) Ez már nem nálam hiba, sokan írták a fórumban erre a verzióra.
Frissítés után (mert közben azt az ablakot is lezárta) a helyzet ismeretlen, mert én elbóbiskoltam, a rendszer meg lefagyott. :(
Az Abiword még nincs jóban a magyar karakterekkel, de az átlátszó hátterű Sakura (terminál) mintha reménnyel töltötte volna el a honosítók lelkét. (Mintha a fórumon ezt olvastam volna.)

Szóval,

Lehet, hogy a virtualboxom, vagy a gépem a "leggyengébb láncszem" de ezzel a puplettel sem voltak pozitív élményeim. Pedig az alapötlet itt is jó, sőt ez még annyival jobb, hogy itt legalább elérhető a teljes csomagválaszték (érdekes, a tárolókban nincs igazán új program) és minden más ami a hivatalos puppyban benne van, csupán a grafikus környezet egy kicsit látványosabb.

Stardust 012

Főleg a fórumban elérhető és a puppy híreiben rendszeres vendég. [http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=53419] A Puppy exkluzívnak készülő verziója. Bevallom őszintén, nem néztem utána minden fórum mélyén, de úgy tűnik ez egy egységes designra törekvő projekt fejlesztési fázisai. (Talán már az 5.0-ás verzió ezzel jön ki?) Egy gombnyomásra változó felület,ikonok színek..stb. Ami viszont ennél is fontosabb, megváltozott a vezérlőpult. Szerintem már-már a "nagyokat" idéző lett.
Nos, ezt is az eddigi paraméterekkel indítom.
Ez is, akárcsak a Browserlinux, rögtön felmérte a hálózatot, majd elkezdte "telepíteni" (beállítani) a GTK és egyéb témákat. Ez egy kicsit (nem kicsit, nagyon :( ) lassítja az első használatbavételt. Gondolom a telepített verzióban már nem játsza el ezt.
WOW! Elkészült, rögtön információs ablak, (GTK-s, nem holmi konzolos utánzat!) Tűzfal beállítás...stb. A hivatalos puppy programválasztéka áll a rendelkezésünkre. Az egész grafikus felület sokkal felhasználóbarátabb, kommunikatívabb mit az eddigiek voltak.
A Seamonkey nem lett öngyilok a Youtube-tól és még néhány újabb programmal is találkoztam. Szól a rádió.
Egy próbálkozást megér, márcsak azért is, hogy belepillanthassunk, hogy milyen lesz (lehetne) ha egyszer eljutnak a fejlesztés azon pontjára, hogy már ez is szempont lesz.

puppy-lxde-v0.1Hu

Ez egy svéd LXDE alapú puplet első magyarosítási bétája. Hát nálam Virtualbox alatt szinte vírusként működött. Nemcsak a virtuális gépet akasztotta ki bootolás közben, de a valósat is. Elérhető a magyar honosító közösség honlapjának hírei között.

UPDATE

Miután nem szoktam ennyi hibába botlani, kipróbáltam mindegyik önálló liveCD-ként 2GHz, 2GB RAM mellett is valós gépen. Bár ez nem a célgép paraméterei, de muszáj volt ellenőrizni. Immár Xorg alatt.

BOXPUP 4.3.1.

Itt a Firefox már stabil, kisebb nyöszörgés után frissítette magát 3.5.8-ra és így írom eme sorokat a Google Dokumentumokban. A magyar karakterek még kalaposak de az eddigi teljesítmény uátn már ennek is örülök. A Youtube lejátszásánál hol volt hol nem volt hangja a böngészőnek és később be is fagyott. Az Alsaplayer sikeresen nyomja azt a néhány mp3-as listámat. Webrádióra nem alkalmas, arra a Xine player hivatott, amely videókat is gond nélkül játszik le. Lenne mit csiszolgatni rajta, de hát telepítve talán stabilabb lenne.
Használható, de próbálja ki saját maga mindenki.

puppy-lxde-v0.1Hu

Hát így sem tudok jót mondani róla. Elindult, szép felület, nVidia 3D támogatás. Az ikonok, menüpontok káoszban, van amiből kettő van, de pár fontos menüpontot meg nem találok. Nem csatlakozott a Netre, annak ellenére, hogy a beállítások megtörténtek. A videók is hangtalanok. Sőt, nekem nem sikerült hangot kicsikarnom belőle, annak ellenére, hogy a hangerőszabályzó 75%-on volt.
Nálam vesztésre áll.
U.I.: betettem az eredetit is. Internet volt, hang nem. Nagyon szép és látványos, de a régebbi gépek bírják ezt majd?

Stardust 012

Hát 2GB RAM mellett az új felület betöltése gyorsabban zajlott és ekkora gépen szépen is fut, bár erre már nem biztos, hogy puppy-t tennének mások. Érdekes itt be kellett állítani a Hálózatot, Vboxban meg nem. A videók lejátszása jól zajlott. A Seamonkey-t ajánlott frissíteni (1.1.18) a Google megszünteti a támogatását. Keressünk hát másik böngészőt. Ennyi RAM mellett bevállalok egy nagyobb böngészőt. Lássunk egy Firefox 3.6 + flash 10-est, *.pet csomagból. Jó! A csomagkezelő tárolói ugyan már régi programokat tartalmaz a kis gépek miatt, de *.pet csomagban mindig találhatunk újabbat, ha elbírja a gépünk és valóban szükségünk van rá. Ahogy már írtam, az új generáció külsejével a hivatalos 4.3.1-es puppy.

Browserlinux

Hát itt már jobban teljesít, bár a telepített mplayer kissé szaggat ha a Firefox-val gyorsabban scrollozok, gondolom a 3D gyorsítás hiánya miatt. Lényeg, hogy itt működik, nem tudni, hogy a több RAM (gondolom a 3.6-os Fox örül neki) vagy a valós hardver-elemektől. Érdemes hosszabban nyúzni, összeválogatni *.pet-ekből ami nekünk szükséges lehet.
Stabil internethasználóknak (függőknek) ajánlott. Nagyobb irodai szoftver nem szükséges, mert itt a Google Docs (és még néhány másik online iroda és már képszerkesztők is vannak!) az Mplayer ahogy ezt már írták, szinte mindent lejátszik, amit nem azt meg dobd ki :D és keres egy szabványosabb verziót.
Már csak azt kellene megoldanom, hogy ne tünjön el folyton a tálca. Közben azt is sikerült egy kis turkálással a beállítófájlok között. Ilyenkor derül ki, hogy egy notepad is csodákra képes. Mit nekünk Word meg ilyenek...

A magyar párduc újra támad- 2010.03.25.

BlackPantherOS 10.1

Honlapja: [http://www.blackpanther.hu] Eredetileg csak a magyar nyelvű rendszerek között akartam megemlíteni, de aztán láttam a Hogyan.org-on [http://hogyan.org/blackpanther-os-v10-1-1-telepitese] ezen változat telepítéséről szóló leírást és úgy gondoltam, hogy mint lehetséges trónkövetelőnek jár a nagyobb figyelem.
Ezt a disztrót évek óta azért fejlesztik, hogy legyen egy magyarul beszélő és működő operációs rendszer. Most még számlázó és raktárkészlet nyilvántartó szoftvert is kapsz hozzá, ingyen. De ha vállalkozásodnak szükséges, le is lehet papírozni. Egy időben, ha jól emlékszem még hardverforgalmazásuk is volt. Pár szót a honlapjukról (ideiglenes):

Mit kínál a blackPanther OS alternatív operációs rendszer új változata?

Pár lényeges dolgot emelnénk ki:
  • - APEH-követelményeknek megfelelő ingyenes számlázóprogramot
  • - MS vírusoktól, kémprogramoktól mentes környezetet
  • - Teljes ABEV kompatibilitást
  • - Komplett internetes alkalmazásokat
  • - Komplett megoldásokat vektoros vagy pixeles grafikai munkákhoz
  • - Komplett Office irodai programcsomagot
  • - Komplett audió és videó feldolgozási megoldásokat
  • - Stabil és biztonságos desktop könyezetet vagy akár egyidejű szerver megoldásokat
  • - Gyors és látványos külsőt
  • - Kompromisszumok nélküli legalitást
  • - Magyar termékeket
Ennek fényében valós gépre (2x2) és merevlemezre telepítettem. Sajnos pont abban az időben sikerült, mikor a teljes szerver-rendszer leállás alatt van (volt) ezért sem a honlapot sem a tárolókat nem értem el.
Telepítés az oldalon leírtak szerint csak annyi a hozzáfűzni valóm, hogy valójában 6 grafikus felület közül választhatunk KDE4, Gnome, LXDE, (erre lettem volna kíváncsi, de tárolók nélkül ez meghiúsult) E-17, Openbox, WindowMaker.
A KDE 4 csak teljes 3D kártya támogatással az igazi de ahhoz is kellenének a tárolók. Bár nagyon látványos, sajnos nem bírja sokáig a próbálgatásaimat. Várok pár napot azután...

"Visszatérek"

Nos, vagy 2 héttel később bekövetkező probálkozásom sikerrel zárult. A tárolók élnek és nemcsak a frissítéseket nyomtam le, de az újfajta (általam nem túl kedvelt) menü mélyén megtaláltam az asztalválasztó menüpontot is aminek segítségével sikerült az LXDE-s és az Openboxos (ezek amúgy is közeli rokonok) asztali környezetet is telepíteni.
Hát nem is tett különbséget köztük, csupán annyiben, hogy a sima Openbox-ot csak KDE-vel vagy Gnome-mal együtt hajlandó indítani. Ezért javaslom a nagyobb gépekre a KDE vagy Gnome-ot a kisebb (ahogy itt írják: gyér) gépekre meg az LXDE-st. Jól beállítható és elég kellemes látványt nyújt napi használathoz. Talán még 3D effekteket is támogat.
Miután a hivatalos felsorolás elmond minden általános dolgot a disztróról én inkább azt néztem, amit még találhatunk. (Persze az Opera, a VLC, a Pidgin már telepítve van általam. Sőt, van Chromium is de nekem az elsőre nem indul. Lehet, hogy nem KDE rajongó, vagy neki is kell egy újraindítás?)
Megismerkedtem a DJL nevű programszerűséggel amely szorgos munka után bemutatja a linux alatt található komolyabb és kommerszebb játék programok csoportját. Az ötlet és a kezdemény dicséretes a végeredmény már kétséges. Sok program telepítés közben hibaüzenettel kilép de a listában marad és újratelepítéskor már "telepítve", indításhoz meg "nincs telepítve". Lehet, hogy túl synaptic-szerű vagyok, de maradok a csomagkezelős vagy ön-telepítésnél, mások ne szemeteljék össze a rendszeremet. Elég sok látványos és igéretes játékot mutat, talán egy külön leírást megérdemel. De azért kiírtom ahogy lehet.
Van azonban egy PlayOnLinux nevű program is ami hivatalosan a WINE-t és egyéb összetevőket fog össze, hogy Windows-os játékokat is tudjunk futtatni. Mielőtt valakinek legörbülne a szájaszéle, "hogy ez meg minek, nekem nem játékgép kell, hanem valami ami kisegít a windowssal szemben" annak megsúgom: nemcsak windows-os játékokat lehet vele feltenni. Mivel a háttérben a Wine figyel immár egy összeszedettebb formában. Remélem ez 1 kicsit segít: [http://www.linuxempire.hu/wiki1/index.php/Windowsos_játékok_telepítése_PlayOnLinux_segítségével]
Hát elsőre talán ennyi, nálam működik első látásra, hogy ez mélyebben napi szinten milyen, azt mindenkinek a saját gépén kell tesztelni.
Negatívum: sokszor sikerült kiakasztanom és a RESET gomb volt mindkettőnk számára megváltás.
A Metisse nevű 3D effekt-(vagy tréfa?)gyűjtemény villámgyorsan kiírtotta a gépem teljesítményét. A probléma gondolom a 3D kártya drivere okozta, talán csak a zárt meghajtók lettek volna jók neki. Újabb nekifutás a drivereknek. Nos, sikerült, ez megoldódott, leszedtem a Metisse-t és minden csomagját és feltettem a Compiz-t (egy-két kattintás és magyar nyelvű kérdések jóváhagyása, ekkor még feltett pár csomagot. A compiz is hoz magával beállító felületet de a KDE-nek van asztali effekt beállítója ami össze is veszett a Compizzal. Erre kikapcsoltam a Compiz-t és újra belépés (minden ilyen ki-bekapcsolgatós művelet után ki kell lépni a KDE-ből) után immár ment a 3 oldalú kockám forgatása, az ablakok széttörve záródnak be és hasonló nyalánkságok.
Lehet, hogyha sikerül eltalálnom a videókártya driverét elsőre, akkor sem a Compiz, sem a Metisse (amit mintha a Mandrivánál láttam volna Compiz alternatívaként) nem szükséges. A KDE Plasmoid hozza a saját effektjeit.

Szóval,

Nálam jelenleg kiütötte a magyar trónról az UHU-t. 9/10 lett az eredménye. (Az Ubuntu növekvő mérete és hardverproblémái miatt már csak 8/10-en van szemben a Mandrivával aki szintén 9/10.)

Köszönet

Charles Barcza-nak :) és támogatóinak, aki(k) harcol(nak), hogy legyen egy naprakész, modern, ingyenes és magyar nyelvű operációs rendszer kéznél.

A kis Susie - 2010.03.25.

Egy újabb magyar disztró

Honlapja:[http://www.borzsonynet.hu/linux/Susie/littlesusie.html]
Ez is egy magyar kezdeményezés amelyről itt olvastam és te is olvashatsz pld.: [http://linuxhogyanok.blogspot.com/2010/02/little-susie-az-uj-magyar-disztribucio.html]
A fórumot itt találod:[http://hup.hu/forum/241].
Egy SUSE alapra ültetett KDE 3.5-ös felület, megcélozva a régebbi gépeket. (hát a Puppyhoz képest azok még nagy gépek)

LiveCD

LiveCD-ként Virtualboxban elég jól működik 512MB RAM és 128MB VRAM mellett. Egyedül a Num Lock-kal nincs alapbeállításban jóban. Bár a LED világít, a gombok érzéketlenek, mintha nem volna bekapcsolva. Itt Live-ban nincs hangom, a Keverő elveszett valahol.
A programválasztékra nem lehet panasz, a mai általánosan használt programokat találjuk:aMSN, Skype, Firefox, Openoffice (természetesen magyar ékezet támogatással. Szégyen is volna, ha KDE alatt ez nem működne), K3B a lemezégető, GIMP, Thunderbird, Mplayer, Transmission,...
A YAST2 vezérlőpult elég összedett és használható. Jobban nem akarom nyúzni, mert ez a disztró telepítésre szánt összeállítás.

Telepítés

Biztos én szoktam meg a Puppy gyorsaságát, de számomra elég lassúnak tűnt a települése 2GHz, 512MB RAM (héééé! működik a Num Lock!)-os gépre. Attól eltekintve, hogy a license szöveget nem tudta megjeleníteni (hiányzó fájl!) a telepítés rendben, érthetően és magyarul zajlott. Van hangkártya! Magától! A Firefoxban benne van a Flash plug-in, és a Netet is rögtön megtalálta. Jöhet egy kis zörej... :)
A legtöbb program ugyanúgy működik mint liveCD-módban, tehát nincs gond velük. Megyek kapcsolgatni, dekorálni. Vezérlőpult nyúzása: Még el nem felejtem, már be vannak készítve a Bluetooth csatlakozáshoz szükséges dolgok is. Próbáltam új témát telepíteni, de nincs (vagy nincs hozzárendelve) kicsomagoló program így nem kerültek elő a téma-fájlok.
Egy kicsit talán sok itt az egymással átfedésben lévő vezérlőpultok és opciók. A csomagkezelő már vagy harmadszorra frissíti a csomagok és online tárolók listáját.
Rengeteg csomag, nekem meg már ki akar esni a szemem. Hol itt a csomagoló program? Na mindegy, nem szúrsz ki velem, elő a Krusader-t (KDE-s Total Commander) azzal majd győzök. Emlékszem, hogy első indításkor szépen felsorolja milyen összetevőket keres. A listája alapján felteszek mindent és (ha minden igaz) így az általános fájlkezelési dolgokat le is tudhatom. Hát minden a tervek szerint, bár nem tudom, hogy pdf megtekintéshez miért a GIMP indul.
Öszintén szólva sosem voltam jóban a SUSE-val és ez a csomagkezelőjéhez való hozzáállásomon most is előjött. De fent van az Opera, a Krusader és szorgos - Synaptichoz edzett - elmével, (megint leállt a Num lock?) megtalálhatjuk a nekünk szükséges programokat.
Hát az új design nem egy nagy durranás, de lehet, hogy már csak én szoktam el a KDE 3.x-től (meg a kde-look.org feltöltői)

Röviden

Ha ez a disztró túllép a béta verzión, esélyes, hogy a Vadászatba jusson. Viszont felhívnám a figyelmet, hogy ez már nem a kisgépes kategória tekintettel a KDE-re. Hiába mondogatják a készítői.

2010. január 2., szombat

A többi alomból - 2010.01.02.

Hát megint így jártam. Elő szokott fordulni, hogy elkap a kíváncsiság és nem tudok rögtön leállni. Most is ez történt, a Puppy világát bújva talákoztam még pár számomra érdekes puplettel. A szokástól eltérően most nem fogom mindet kivesézni (programok és a többi) hanem csak amit tapasztaltam amikor így vagy úgy elindítottam. Az alábbiakban  írom le az első benyomásaim skicc/jegyzet/firka szerűen.

Choicepup 4.3.0.

Telepítésre került Vbox alatt és habár a telepítő rendszer a grafikus felületen behalt, az sfs használatokhoz szükséges lépések közben szerintem FRUGALban feltettem.
Az első újraindításkor felmásolásra került a mentési fájlom és a rendszer alapját képző sfs fájl is, aztán a merevlemezen melléjük  mentettem a szükséges programok *.sfs fájlait is. Csatoltam őket és a következő reboot után a menüben a következő programok vártak: Firefox 3.5, Opera 10.01, Mplayer (ezt idő és médiafájlok hiányában nem tudtam tesztelni) és a Koffice teljes verziója. Ez utóbbi jobbnak tunik a GOfficenél, bár a kalapos hosszú ékeztű betűk itt is tartják magukat.
Eddig király, most megnézem, hogy CD nélkül is jó-e a reboot. Hát nem.
A my-links funkciót sem értem igazán, mert nélküle is ki lehet rakni ikont az asztalra. Apropó asztali ikonok. A rendszerbeállítók kivételével a legtöbbet vagy újra kell beállítanod a programokhoz, azért némelyik működik - vagy hozzám hasonlóan - törlöd mindet és csak azokat rakod ki újra amelyeket napi szinten használsz.
Ebben sajnos nincs lehetőség, hogy a csomagkezelő segítségével - és némi trükközéssel - uninstallálhassuk a gyári programokat.

Boxpup 4.2.1 és 4.3.1

A NOP készítőitől, lényege, hogy az XFCE helyett Openbox-ot használ. Elsőre nem látszik nagy különbség, csak mikor a "szolgáltatásokat" próbálod, tünik fel, hogy melyik motor (4.3 v. 4.2) ketyeg alatta.
Egy látható ablak-váltót hiányolok,mert alapból csak a görgő lenyomásánál és a beállítások között járva derül ki, hogy van még töb asztalunk is.
A Gnome office benne van. A 4.2.1-ben az Opera az alapértelmezett és Seamonkey fontosságú böngésző (böngésző, levelező...stb.)  Az Opera 10.00 egész jól kezeli a Google Dokumentumokat. Még nem tökéletes de már használható. (linux alatt, a Win alatt továbbra sem képes bejelentkezni)  A 4.3.1-ben már a Firefox és külön egy levelező, valamint a Pwidget már nincs alapértelmezetten bekapcsolva. Akinek a látvány számít, használja egészséggel, De a kemények conky-t használnak. (reklám helye) az újoncok meg Gkrellm-et :D
Röviden: kattintgatós, személyre szabható pehelysúlyú grafikus felület,minimális eszköztárral, alapvető programokkal.
Lehet cserélgetni a programokat - de a puppy-hoz híven - akár máris használni lehet napi szinten. Érdemes megismerni, tanulgatni belőle, jól bírja a nyúzást.

MiPUP 4.10

A neve is sugallja, 4.1.0-ás motorral és multimédiás felhasználáshoz készült verzió.
Firefox 3.0; VLC player, Mplayer; XMMS az audio fájlokhoz, audacity a hangfájlok szerkesztéséhez. Ezek az ikonok fogadnak az asztalon. A multimédia menüben még a Gxine lejátszó valamint további audió lejátszó és szerkesztő programok találhatók. Az Internet menüben is még ott található az alapértelmezett Seamonkey. Szóval egy jó alap leendő DJ-k és hangmérnökök számára kipróbálni önmagukat, elkötelezettségüket. Ezek a programok azért nem épp a Puppy minimális hardverét igénylik.

Puppy Stardust

Barry ajánlásával [http://bkhome.org/blog/?viewDetailed=01257] találtam rá Zigbert művére [http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=49971] ami a Stardust (csillagpor) nevet viseli. Egy 4.3.1-es optikai tunninggal ahogy mondani szokták, a már meglévő design elemeket válogatta össze és egészítette ki, hogy egy szürke-naracssárga alap design jöjjön létre. Nagyon szép munka, kár, hogy a két szín ezen árnyalatától kissé depis lesz az ember hangulata.
Két dolog ami feltűnt, a pwidgetet hiába terveztem át, nem hajlandó végrehajtani. Viszont a Puppy HTML Viewer nemcsak az ikonjában emlékeztett a Firefoxra, hanem a motorjában is, ami  talán  egy 3.x-es lehet.  Bár a felülete kissé fapados és nem értem miért kell egy tab-ot elmenteni, mikor vannak könyvjelzők, de tabokat használ, jól  együttmüködik a  Google legtöbb szolgáltatásával (ezek a sorok a  G Docs-szal készültek)  még a Wave-vel is (a Firefox 3.5-től régebbiekre figyelmeztet)  bár az csak saját felelősségre. Szóval ha Opera használó vagy és már kidobtad a Seamonkey-t a rendszeredből, a Firefoxra meg nem futja a RAModból, de az Opera éppen haragban van a Google-vel, akkor ez a Puppy HTML Viewer még segíthet.