Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2010. március 25., csütörtök

WI-FI-s kutyusok- 2010.03.25.

Nemrég újra harcba hívtak, hogy nézzem meg, melyiket lenne érdemes honosításra az alábbi pupletek közül. Főleg a Netes csatlakozás módjai (Wi-FI...stb.) miatt lángoltak fel a kedélyek.

Browserlinux

BrowserLinux 362 pre [http://www.browserlinux.com/index.html]
Egy nagyon jó fejlesztés amely az USB-s pendriveról való internetes böngészést segíti elő teljes saját operációs rendszer felhasználásával. Már egyszer volt terítéken a [Pupletek 2009 végén]-ben néztem meg egy régebbi verzióját. A mostani is nagyon tetszik és hát a "felhívás" erre is szólt, lássuk.
Virtualbox, 2GHz, 256MB RAM és nincs HDD, tehát LiveCD, XVESA.
A külalak a már szokásos elegáns színkombináció (kissé talán szürkébb a divatnál) Néhány program található csak benne, az egész összeállítás ismét csak a Netes böngészést segíti elő. Indításkor automatikusan csatlakozott a hálózatra, ami egy kábelnetes hálózatnál nem kihívás. Próbálná a Wi-Fi-ket! A böngészője egy Firefox változat (?) a Namoroka. Van még egy audio lejátszónk, hogy ne unatkozzunk az ízlés szerinti kiegészítőkkel felturbózott böngészőnkkel történő munka alatt. Van még egy terminálunk, egy számológépünk, egy egyszerű szövegszerkesztőnk.
A csomagkezelőt továbbra sem találom a puritán start menüben még a "More..." menüpont hatására megnyíló listában sem. Az AlsaPlayer a jelek szerint csak a kedvenc és legális audioCD-d lejátszására alkalmas talán, nekem netrádiós (MR 2) playlist fájlt nem sikerült megnyitnom vele.
Lehet, hogy a készítők is belátták, hogy ez így elég "karcsú", ezért a honlapjáról még letölthetjük a Google Chrome-ot (csak telepített rendszer újraindítása után lehet használni), JAVA motort, (A Flash már benne van) és az Mplayer-t, ami a böngészőn keresztüli telepítéskor kifagyasztotta a rendszert. Lehet, hogy a böngésző a hibás, mert nálam minden 3. oldal után kiakad és bezáródik. Nem tudom, minek ennyire rohanni a böngészőkkel, úgyis egy stabil kell a felhasználóknak. Az Mplayer telepítőjét (*.pet) letöltve és elindítva sem működött, csomaghibára hivatkozva leállt.
Szóval ez a végtelenül új és legújabb, meg cool és minden folyamatosan behal, néha viszi az egész oprendszert. Kezdem becsülni a SeaMonkey 2.0-t.
Az alsó tálca folyton elrejti magát és nagyobb terhelésnél már elő sem jön. Hát talán a végleges verzió jobb lesz.

Szóval,

Aki egy kicsit már tájékozott a puppy-kal kapcsolatban és valahol összefut egy stabil Browserlinux-os puplettel, az próbálgassa, érdemes. Nekem most sem volt vele szerencsém.

BOXPUP 4.3.1.

Honlapja:[nincs]
Elérhető a fórumban:[http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=49468]
és letöltéshez keresendő:[http://www.puppylinux.asia/tpp/NOP] Ez a verzió az openbox-os felülete miatt került a figyelem középpontjába. Lássuk. A környezet a fenti, tehát Virtualbox, 2GHz CPU, 256 RAM, HDD nélkül LiveCD-ként.
Indításkor szépen elkérdezi a billentyű és egyéb szokásos beállításokat a desktopra jutva az alsó tálca hiánya mellett még néhány változást vehetünk észre a hagyományos Puppy 4.3.1-hez képest. Alapértelmezett böngésző a Firefox, fájlkezelő a ROX helyett a PCmanFM ami az LXDE felület "tartozéka" (együtt fejlesztik) és szintén Openbox-ot használnak ablakkezelőnek. Jó összeállítás.
Sajnos a Pwidget benne maradt a pupletben, ami grafikus felületről nem indul (máson meg nem próbáltam, conky párti vagyok). A Ffox meg nagyobb terhelés alatt bezáródik (Utube flashek lejátszása, töltése(!) közben) Ez már nem nálam hiba, sokan írták a fórumban erre a verzióra.
Frissítés után (mert közben azt az ablakot is lezárta) a helyzet ismeretlen, mert én elbóbiskoltam, a rendszer meg lefagyott. :(
Az Abiword még nincs jóban a magyar karakterekkel, de az átlátszó hátterű Sakura (terminál) mintha reménnyel töltötte volna el a honosítók lelkét. (Mintha a fórumon ezt olvastam volna.)

Szóval,

Lehet, hogy a virtualboxom, vagy a gépem a "leggyengébb láncszem" de ezzel a puplettel sem voltak pozitív élményeim. Pedig az alapötlet itt is jó, sőt ez még annyival jobb, hogy itt legalább elérhető a teljes csomagválaszték (érdekes, a tárolókban nincs igazán új program) és minden más ami a hivatalos puppyban benne van, csupán a grafikus környezet egy kicsit látványosabb.

Stardust 012

Főleg a fórumban elérhető és a puppy híreiben rendszeres vendég. [http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=53419] A Puppy exkluzívnak készülő verziója. Bevallom őszintén, nem néztem utána minden fórum mélyén, de úgy tűnik ez egy egységes designra törekvő projekt fejlesztési fázisai. (Talán már az 5.0-ás verzió ezzel jön ki?) Egy gombnyomásra változó felület,ikonok színek..stb. Ami viszont ennél is fontosabb, megváltozott a vezérlőpult. Szerintem már-már a "nagyokat" idéző lett.
Nos, ezt is az eddigi paraméterekkel indítom.
Ez is, akárcsak a Browserlinux, rögtön felmérte a hálózatot, majd elkezdte "telepíteni" (beállítani) a GTK és egyéb témákat. Ez egy kicsit (nem kicsit, nagyon :( ) lassítja az első használatbavételt. Gondolom a telepített verzióban már nem játsza el ezt.
WOW! Elkészült, rögtön információs ablak, (GTK-s, nem holmi konzolos utánzat!) Tűzfal beállítás...stb. A hivatalos puppy programválasztéka áll a rendelkezésünkre. Az egész grafikus felület sokkal felhasználóbarátabb, kommunikatívabb mit az eddigiek voltak.
A Seamonkey nem lett öngyilok a Youtube-tól és még néhány újabb programmal is találkoztam. Szól a rádió.
Egy próbálkozást megér, márcsak azért is, hogy belepillanthassunk, hogy milyen lesz (lehetne) ha egyszer eljutnak a fejlesztés azon pontjára, hogy már ez is szempont lesz.

puppy-lxde-v0.1Hu

Ez egy svéd LXDE alapú puplet első magyarosítási bétája. Hát nálam Virtualbox alatt szinte vírusként működött. Nemcsak a virtuális gépet akasztotta ki bootolás közben, de a valósat is. Elérhető a magyar honosító közösség honlapjának hírei között.

UPDATE

Miután nem szoktam ennyi hibába botlani, kipróbáltam mindegyik önálló liveCD-ként 2GHz, 2GB RAM mellett is valós gépen. Bár ez nem a célgép paraméterei, de muszáj volt ellenőrizni. Immár Xorg alatt.

BOXPUP 4.3.1.

Itt a Firefox már stabil, kisebb nyöszörgés után frissítette magát 3.5.8-ra és így írom eme sorokat a Google Dokumentumokban. A magyar karakterek még kalaposak de az eddigi teljesítmény uátn már ennek is örülök. A Youtube lejátszásánál hol volt hol nem volt hangja a böngészőnek és később be is fagyott. Az Alsaplayer sikeresen nyomja azt a néhány mp3-as listámat. Webrádióra nem alkalmas, arra a Xine player hivatott, amely videókat is gond nélkül játszik le. Lenne mit csiszolgatni rajta, de hát telepítve talán stabilabb lenne.
Használható, de próbálja ki saját maga mindenki.

puppy-lxde-v0.1Hu

Hát így sem tudok jót mondani róla. Elindult, szép felület, nVidia 3D támogatás. Az ikonok, menüpontok káoszban, van amiből kettő van, de pár fontos menüpontot meg nem találok. Nem csatlakozott a Netre, annak ellenére, hogy a beállítások megtörténtek. A videók is hangtalanok. Sőt, nekem nem sikerült hangot kicsikarnom belőle, annak ellenére, hogy a hangerőszabályzó 75%-on volt.
Nálam vesztésre áll.
U.I.: betettem az eredetit is. Internet volt, hang nem. Nagyon szép és látványos, de a régebbi gépek bírják ezt majd?

Stardust 012

Hát 2GB RAM mellett az új felület betöltése gyorsabban zajlott és ekkora gépen szépen is fut, bár erre már nem biztos, hogy puppy-t tennének mások. Érdekes itt be kellett állítani a Hálózatot, Vboxban meg nem. A videók lejátszása jól zajlott. A Seamonkey-t ajánlott frissíteni (1.1.18) a Google megszünteti a támogatását. Keressünk hát másik böngészőt. Ennyi RAM mellett bevállalok egy nagyobb böngészőt. Lássunk egy Firefox 3.6 + flash 10-est, *.pet csomagból. Jó! A csomagkezelő tárolói ugyan már régi programokat tartalmaz a kis gépek miatt, de *.pet csomagban mindig találhatunk újabbat, ha elbírja a gépünk és valóban szükségünk van rá. Ahogy már írtam, az új generáció külsejével a hivatalos 4.3.1-es puppy.

Browserlinux

Hát itt már jobban teljesít, bár a telepített mplayer kissé szaggat ha a Firefox-val gyorsabban scrollozok, gondolom a 3D gyorsítás hiánya miatt. Lényeg, hogy itt működik, nem tudni, hogy a több RAM (gondolom a 3.6-os Fox örül neki) vagy a valós hardver-elemektől. Érdemes hosszabban nyúzni, összeválogatni *.pet-ekből ami nekünk szükséges lehet.
Stabil internethasználóknak (függőknek) ajánlott. Nagyobb irodai szoftver nem szükséges, mert itt a Google Docs (és még néhány másik online iroda és már képszerkesztők is vannak!) az Mplayer ahogy ezt már írták, szinte mindent lejátszik, amit nem azt meg dobd ki :D és keres egy szabványosabb verziót.
Már csak azt kellene megoldanom, hogy ne tünjön el folyton a tálca. Közben azt is sikerült egy kis turkálással a beállítófájlok között. Ilyenkor derül ki, hogy egy notepad is csodákra képes. Mit nekünk Word meg ilyenek...

A magyar párduc újra támad- 2010.03.25.

BlackPantherOS 10.1

Honlapja: [http://www.blackpanther.hu] Eredetileg csak a magyar nyelvű rendszerek között akartam megemlíteni, de aztán láttam a Hogyan.org-on [http://hogyan.org/blackpanther-os-v10-1-1-telepitese] ezen változat telepítéséről szóló leírást és úgy gondoltam, hogy mint lehetséges trónkövetelőnek jár a nagyobb figyelem.
Ezt a disztrót évek óta azért fejlesztik, hogy legyen egy magyarul beszélő és működő operációs rendszer. Most még számlázó és raktárkészlet nyilvántartó szoftvert is kapsz hozzá, ingyen. De ha vállalkozásodnak szükséges, le is lehet papírozni. Egy időben, ha jól emlékszem még hardverforgalmazásuk is volt. Pár szót a honlapjukról (ideiglenes):

Mit kínál a blackPanther OS alternatív operációs rendszer új változata?

Pár lényeges dolgot emelnénk ki:
  • - APEH-követelményeknek megfelelő ingyenes számlázóprogramot
  • - MS vírusoktól, kémprogramoktól mentes környezetet
  • - Teljes ABEV kompatibilitást
  • - Komplett internetes alkalmazásokat
  • - Komplett megoldásokat vektoros vagy pixeles grafikai munkákhoz
  • - Komplett Office irodai programcsomagot
  • - Komplett audió és videó feldolgozási megoldásokat
  • - Stabil és biztonságos desktop könyezetet vagy akár egyidejű szerver megoldásokat
  • - Gyors és látványos külsőt
  • - Kompromisszumok nélküli legalitást
  • - Magyar termékeket
Ennek fényében valós gépre (2x2) és merevlemezre telepítettem. Sajnos pont abban az időben sikerült, mikor a teljes szerver-rendszer leállás alatt van (volt) ezért sem a honlapot sem a tárolókat nem értem el.
Telepítés az oldalon leírtak szerint csak annyi a hozzáfűzni valóm, hogy valójában 6 grafikus felület közül választhatunk KDE4, Gnome, LXDE, (erre lettem volna kíváncsi, de tárolók nélkül ez meghiúsult) E-17, Openbox, WindowMaker.
A KDE 4 csak teljes 3D kártya támogatással az igazi de ahhoz is kellenének a tárolók. Bár nagyon látványos, sajnos nem bírja sokáig a próbálgatásaimat. Várok pár napot azután...

"Visszatérek"

Nos, vagy 2 héttel később bekövetkező probálkozásom sikerrel zárult. A tárolók élnek és nemcsak a frissítéseket nyomtam le, de az újfajta (általam nem túl kedvelt) menü mélyén megtaláltam az asztalválasztó menüpontot is aminek segítségével sikerült az LXDE-s és az Openboxos (ezek amúgy is közeli rokonok) asztali környezetet is telepíteni.
Hát nem is tett különbséget köztük, csupán annyiben, hogy a sima Openbox-ot csak KDE-vel vagy Gnome-mal együtt hajlandó indítani. Ezért javaslom a nagyobb gépekre a KDE vagy Gnome-ot a kisebb (ahogy itt írják: gyér) gépekre meg az LXDE-st. Jól beállítható és elég kellemes látványt nyújt napi használathoz. Talán még 3D effekteket is támogat.
Miután a hivatalos felsorolás elmond minden általános dolgot a disztróról én inkább azt néztem, amit még találhatunk. (Persze az Opera, a VLC, a Pidgin már telepítve van általam. Sőt, van Chromium is de nekem az elsőre nem indul. Lehet, hogy nem KDE rajongó, vagy neki is kell egy újraindítás?)
Megismerkedtem a DJL nevű programszerűséggel amely szorgos munka után bemutatja a linux alatt található komolyabb és kommerszebb játék programok csoportját. Az ötlet és a kezdemény dicséretes a végeredmény már kétséges. Sok program telepítés közben hibaüzenettel kilép de a listában marad és újratelepítéskor már "telepítve", indításhoz meg "nincs telepítve". Lehet, hogy túl synaptic-szerű vagyok, de maradok a csomagkezelős vagy ön-telepítésnél, mások ne szemeteljék össze a rendszeremet. Elég sok látványos és igéretes játékot mutat, talán egy külön leírást megérdemel. De azért kiírtom ahogy lehet.
Van azonban egy PlayOnLinux nevű program is ami hivatalosan a WINE-t és egyéb összetevőket fog össze, hogy Windows-os játékokat is tudjunk futtatni. Mielőtt valakinek legörbülne a szájaszéle, "hogy ez meg minek, nekem nem játékgép kell, hanem valami ami kisegít a windowssal szemben" annak megsúgom: nemcsak windows-os játékokat lehet vele feltenni. Mivel a háttérben a Wine figyel immár egy összeszedettebb formában. Remélem ez 1 kicsit segít: [http://www.linuxempire.hu/wiki1/index.php/Windowsos_játékok_telepítése_PlayOnLinux_segítségével]
Hát elsőre talán ennyi, nálam működik első látásra, hogy ez mélyebben napi szinten milyen, azt mindenkinek a saját gépén kell tesztelni.
Negatívum: sokszor sikerült kiakasztanom és a RESET gomb volt mindkettőnk számára megváltás.
A Metisse nevű 3D effekt-(vagy tréfa?)gyűjtemény villámgyorsan kiírtotta a gépem teljesítményét. A probléma gondolom a 3D kártya drivere okozta, talán csak a zárt meghajtók lettek volna jók neki. Újabb nekifutás a drivereknek. Nos, sikerült, ez megoldódott, leszedtem a Metisse-t és minden csomagját és feltettem a Compiz-t (egy-két kattintás és magyar nyelvű kérdések jóváhagyása, ekkor még feltett pár csomagot. A compiz is hoz magával beállító felületet de a KDE-nek van asztali effekt beállítója ami össze is veszett a Compizzal. Erre kikapcsoltam a Compiz-t és újra belépés (minden ilyen ki-bekapcsolgatós művelet után ki kell lépni a KDE-ből) után immár ment a 3 oldalú kockám forgatása, az ablakok széttörve záródnak be és hasonló nyalánkságok.
Lehet, hogyha sikerül eltalálnom a videókártya driverét elsőre, akkor sem a Compiz, sem a Metisse (amit mintha a Mandrivánál láttam volna Compiz alternatívaként) nem szükséges. A KDE Plasmoid hozza a saját effektjeit.

Szóval,

Nálam jelenleg kiütötte a magyar trónról az UHU-t. 9/10 lett az eredménye. (Az Ubuntu növekvő mérete és hardverproblémái miatt már csak 8/10-en van szemben a Mandrivával aki szintén 9/10.)

Köszönet

Charles Barcza-nak :) és támogatóinak, aki(k) harcol(nak), hogy legyen egy naprakész, modern, ingyenes és magyar nyelvű operációs rendszer kéznél.

A kis Susie - 2010.03.25.

Egy újabb magyar disztró

Honlapja:[http://www.borzsonynet.hu/linux/Susie/littlesusie.html]
Ez is egy magyar kezdeményezés amelyről itt olvastam és te is olvashatsz pld.: [http://linuxhogyanok.blogspot.com/2010/02/little-susie-az-uj-magyar-disztribucio.html]
A fórumot itt találod:[http://hup.hu/forum/241].
Egy SUSE alapra ültetett KDE 3.5-ös felület, megcélozva a régebbi gépeket. (hát a Puppyhoz képest azok még nagy gépek)

LiveCD

LiveCD-ként Virtualboxban elég jól működik 512MB RAM és 128MB VRAM mellett. Egyedül a Num Lock-kal nincs alapbeállításban jóban. Bár a LED világít, a gombok érzéketlenek, mintha nem volna bekapcsolva. Itt Live-ban nincs hangom, a Keverő elveszett valahol.
A programválasztékra nem lehet panasz, a mai általánosan használt programokat találjuk:aMSN, Skype, Firefox, Openoffice (természetesen magyar ékezet támogatással. Szégyen is volna, ha KDE alatt ez nem működne), K3B a lemezégető, GIMP, Thunderbird, Mplayer, Transmission,...
A YAST2 vezérlőpult elég összedett és használható. Jobban nem akarom nyúzni, mert ez a disztró telepítésre szánt összeállítás.

Telepítés

Biztos én szoktam meg a Puppy gyorsaságát, de számomra elég lassúnak tűnt a települése 2GHz, 512MB RAM (héééé! működik a Num Lock!)-os gépre. Attól eltekintve, hogy a license szöveget nem tudta megjeleníteni (hiányzó fájl!) a telepítés rendben, érthetően és magyarul zajlott. Van hangkártya! Magától! A Firefoxban benne van a Flash plug-in, és a Netet is rögtön megtalálta. Jöhet egy kis zörej... :)
A legtöbb program ugyanúgy működik mint liveCD-módban, tehát nincs gond velük. Megyek kapcsolgatni, dekorálni. Vezérlőpult nyúzása: Még el nem felejtem, már be vannak készítve a Bluetooth csatlakozáshoz szükséges dolgok is. Próbáltam új témát telepíteni, de nincs (vagy nincs hozzárendelve) kicsomagoló program így nem kerültek elő a téma-fájlok.
Egy kicsit talán sok itt az egymással átfedésben lévő vezérlőpultok és opciók. A csomagkezelő már vagy harmadszorra frissíti a csomagok és online tárolók listáját.
Rengeteg csomag, nekem meg már ki akar esni a szemem. Hol itt a csomagoló program? Na mindegy, nem szúrsz ki velem, elő a Krusader-t (KDE-s Total Commander) azzal majd győzök. Emlékszem, hogy első indításkor szépen felsorolja milyen összetevőket keres. A listája alapján felteszek mindent és (ha minden igaz) így az általános fájlkezelési dolgokat le is tudhatom. Hát minden a tervek szerint, bár nem tudom, hogy pdf megtekintéshez miért a GIMP indul.
Öszintén szólva sosem voltam jóban a SUSE-val és ez a csomagkezelőjéhez való hozzáállásomon most is előjött. De fent van az Opera, a Krusader és szorgos - Synaptichoz edzett - elmével, (megint leállt a Num lock?) megtalálhatjuk a nekünk szükséges programokat.
Hát az új design nem egy nagy durranás, de lehet, hogy már csak én szoktam el a KDE 3.x-től (meg a kde-look.org feltöltői)

Röviden

Ha ez a disztró túllép a béta verzión, esélyes, hogy a Vadászatba jusson. Viszont felhívnám a figyelmet, hogy ez már nem a kisgépes kategória tekintettel a KDE-re. Hiába mondogatják a készítői.