Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2010. szeptember 22., szerda

UHU 2.2 Nerd

A magyar Bagoly újra szárnyal!

“Az UHU-Linux egy államilag támogatott magyar fejlesztésű operációs rendszer és alkalmazás-gyűjtemény együttese.”
Akiknek ez nem mond semmit: [http://hu.wikipedia.org/wiki/UHU-Linux]
Újra a színen hosszas fejlesztés után.
Lássuk, liveCD módban, hogy milyen fejlesztéseket, újításokat hozott. Lemez be, - ami immár DVD - és izgatottan vártam mit látok ha felállt a grafikus felület.
Hát,....!!!
Nagy pofáraesés volt. Mintha a 2.1-t vagy még régebbi verziót láttam volna. Fel is merült bennem a gyanú, hogy rossz lemezt töltöttem le. Ellátogattam a honlapjukra ami már-már emlékműnek számít [http://uhulinux.hu/] (nemcsak a kultusz, de a változatlansága miatt is) és megtudtam a fejlesztések sorát:
1. Teljesen újraírt Live telepítőrendszer
Hát mintha rajongói verzióban már láttam volna, sőt megvan még valahol az 1.2-es verzió CD-je is. [http://hup.hu/node/44318]
2. NetworkManager 0.8
Fejlettebb hálózati elemek (lsd.: hálókártya) felismerése.
3. Internet
4. Az UHU-Linuxban megtalálható a legújabb Thunderbird levelezőkliens és Firefox webböngésző java és flash támogatással, illetve az egyre népszerűbb Google Chrome alapjául szolgáló Chromium böngésző. -- Nos, én nem találtam telepítve a Chrome-ot.
5. DVD formátum
6. A Live rendszer és a programok megnövekedett helyigénye miatt a CD-s kiadást kénytelenek voltunk mellőzni, de a hamarosan kiadásra kerülő kiadás készítő rendszer segítségével mindenki elkészítheti a neki megfelelő összeállítást, ami a nagyobb irodai programcsomagok kihagyásával akár CD méretűre is összenyomható. --Eddig is csinálták már.
7. Telepítés USB eszközökről
Ezt is megoldották már a rajongók, nem újdonság.
8. Egyéb lényeges programfrissítések
Ehhez nincs mit hozzáfűzni. Ezek már természetesnek számítanak.

Ezen (már rég meglévő, nem hivatalos) frissítések szerintem nem igazán igazolják ezt a hosszú fejlesztési időt.
Mindegy, nagyon sok mindent “örökölt” elődeitől és nem csak a stabilitását, (nálam legalábbis nem volt ezzel probléma kivéve mikor nem rendeltetés-szerűen használtam) a rondaságát is. Elhiszem, hogy a fejlesztőknek nincs idejük a külcsínnyel foglalkozni, meg nem is értenek hozzá, és már olyan lehetőségeik sincsenek mit annak idején, hogy a Vladstudio “gyerekrajzai” dobták fel és tették egyedivé a disztribúciót. Tényleg nincs egy ráérő grafikai hajlamú (nem webgrafikus, vagy Photoshop, Gimp-szökevény) egyén a közelükben aki rajzolt volna párat?
Olyan mint egy bizonyos csokoládé a reklámjában, ronda és finom. Ez ronda, de működik. Nosztalgia hangulat kapott el miközben újraépítettem a külalakját még ha liveCD módban is.
Telepítés
Hát a telepítés elsőként egy osztott partícióra (40GB osztva 20-20GB-ra) történt. Volna. Nem tudom, mit ronthattam el, de GRUB error-ral nem sikerült az indítás, végül meghagytam neki mind a 40GB-ot amire sikeresen települt. Újraindítás. Számomra meglepő volt az az előzékenység (vagy hiba? szabadon választott), hogy automata bejelentkezés van. Végül is nem vagy rögtön root, ezért egyfelhasználós módban minek szőrözni a jelszóval! (csak el ne felejtsd! A root jelszót viszont gyakorolhatod mire beállítasz mindent.)
Programok, menü. A régi átok ami rajtam ül ezzel kapcsolatban. Mind a menü felépítése, mind a szerintük telepített programok sokasága. A legjobban elborzasztó része az Alkalmazások/Eszközök alatt található. Számológépből például csak három van, az OpenOffice teljesen szétdarabolva található. Valahol biztos megvan a Gnome-menü beállító csak én nem találtam.
Bár hosszas terhelésnek nem vetettem alá, a menü és a külső kivételével nem találtam más hibáját. Bár a telepítés elsőre sikertelen volt, a telepítő tényleg egyszerű és egy kissé tapasztaltabbak számára (egy Windows után) egyszerűen kattintgatós.

Szóval,

Kisebb vállalkozások, irodák gépeire, valamint otthon ritkábban használt gépekre kitűnő választás, miután egy hozzáértő beállította. Arra is nagyon jó, hogy megtanuljunk néhány dolgot a linuxos programok (én konkrétan a grafikus felületeket ismertem ki rajta, jól bírta egy ideig a folytonos váltogatást, személyreszabást.) működéséről, viselkedéséről és egyéb tulajdonságairól.
Azt a különleges első helyett, amit eddig kibérelt magának a Vadászat mezőnyében újra visszanyerte és ebben nagy köszönet jár tőlem (is) az UHU-Linux Baráti Kör-nek ,
[http://uhu.linuxuser.hu/] hogy tovább gondozták Baglyunkat, amikor már a hivatal(os) támogatása megszűnt.

Ubuntu után 10.04-el

Mivel megjelent az Ubuntu 10.04-es LTS kiadása, úgy gondoltam itt az ideje, körülnézni a “piacon” és ellenőrizni a “vadászat” állását is. Azért döntöttem az ilyen intervallumú ellenőrzés mellett, - egyrészt van élet a gépeken túl is - másrészt olyan sűrűn jönnek ki újabb és újabb verziók, hogy csak a guruk számára lehetne érdemleges listát írni a változásokról, az egyszerű felhasználóknak nem igazán.
A nyúzás 2GHz, 2GB RAM és 128MB VRAM mellett zajlott.
 

Magyarlubi 10.08 32 bites (beta)

Honlap: [http://magyarubi.hu/]
Első áldozatom a magyarubi LXDE-s verziója. A projekt a “magyarubi ... amit csak használni kell...“ szlogennek szellemében  hoznak létre olyan Ubuntu verziókat amely szerintük megfelel ennek a feltételnek. Honlapjukon jelenleg Ubuntu-t (GNOME) találsz 32 és 64bites verzióban, Netbookokra 32bitest valamint vizsgálatom tárgyát az LXDE-s verziót ami még bétának számít. A készítők szerint ajánlott konfiguráció 800MHz-es processzor és minimum 128MB RAM. Annál inkább legyen nagyobb és a videókártya is valami GeForce korabeli, 32MB VRAM-mal. Erőforrás felhasználás: egy Chrome, egy zenelejátszó, a htop terminálban, összesen 240MB RAM felhasználást jelent. A Htop helyett (mivel konzolból kellett telepíteni) használható az Xfce4 folyamat kezelő is.
LiveCD módban teszteltem. Bootoláskor habár a nyelv (F2) magyarra volt állítva a menü angolul kezdődött. A megjelenő desktop felület kellemes világos hangulatú és puritán. Akárcsak a   programválaszték, máris szimpatikus. Minden fontosabb feladatra, van egy komolyabb program és semmi programocska-özön. Benne van a Bluetooth és a Wireless támogatás és a flash, java és mp3 kiegészítőket is tartalmazza. Szép volna, ha egyszer a kutyusokban is csak ennyi volna elérhető az első vonalban az egyszerű felhasználó részére. A szoftverközpont egy kicsit szokatlan a Synaptichoz szokott szememnek, de meg lehet szokni és szűrést is lehet alkalmazni, hogy kevesebb sort kelljen átbogarászni.
Következő áldozatom a nagytestvére a

Magyarubi 10.08 32 bit

 Honlap: [http://magyarubi.hu/]
        Külsőleg nem sokban tér el a hivatalos Ubuntu 10.04-től [http://www.ubuntu.hu] csupán a szokásos szolgáltatásokon felül, a honosítás és a már fent is említett flash, java, mp3 kiegészítők előre telepítése. Ami talán még eltérő lehet az a telepítés után azonnal használható “kezdő” programok összeállítása. Számomra kissé szokatlan és idegesítő, hogy az ablak kezelőszervei a MacOS-hoz hasonlóan a bal felső sarokba kerülnek.

KIWI 10.08

Ugyanez mondható el a KIWI linux [http://kiwilinux.org/kiwi/hu/] 10.08-as verziójáról, talán annyiban, hogy ott még kevesebb a programok száma és mások vannak alapértelmezetté téve. Erről pontosabban a [http://zubuntu.freeblog.hu/archives/2010/09/01/Megjelent_a_Kiwi_Linux_1008/] oldalon olvashattok.
Ezzel ki is elemeztem az Ubuntu 10.04 LTS alapú, magyar felhasználóknak szánt főbb disztrókat.
 

Linux Mint

Általában sok szó éri az Ubuntu verziók alapbeállítású külalakját, asztali témáját. Ez ellen nagyon jó választási lehetőség a szintén Ubuntu alapokra épülő de mind program-választékában és főleg külsejében sokkal ízlésesebb Linux Mint valamelyik verziója. [http://linuxmint.com/] Megtalálható köztük szinte az összes nagyobb grafikus felület, választhatunk bátran. LXDE; Xfce; Fluxbox; Gnome; KDE; mindhez hozzá van igazítva a design. Másik nagy fejlesztésük a külön szoftverbázis. [http://community.linuxmint.com/software] Aki nem rohan mindig a legújabb verziókért az egy gondos és kellemes designú operációs rendszer tulajdonosa lehet.

Mandriva.One.2010.Spring

 Honlapja: [ http://www2.mandriva.com/];[http://mandrivalinux.hu/downloads.php]
Már a Vadászat bevezetőjében is említettem, hogy egy stabil, biztonságos, egyszerű  napi használatra ajánlott. Három változat érhető el, a FREE, amiben csak ingyenes és szabad szoftver található (guruknak, fórum-buvároknak). A ONE, ami már licenszes és olyan programokat is tartalmazhat, telepíthetsz le hozzá, aminek nem egyértelmű a jogi megítélése minden országban. Végül a POWERPACK ami már kereskedelmi verziónak számít és sok olyan alkalmazást tartalmaz ami az előző kettőből ilyen-olyan okok miatt nem kerülhet.
A címben szereplő változatot próbáltam ki liveCD módban. Hozza a megszokott teljesítményét, bár a bootolás elég nehezen és lassan zajlott, de cserébe hiba nélkül kérdezte és azonosította be a magyar nyelvi beállítást, billentyűzetet, időszámítást, ismerte fel az USB-s merevlemezt. (ami az Ablakoknak mostanság elég betegesen megy) Az aktuális a KDE felület és van mit formálni rajta.
Negatívumnak még azt hozhatom fel, hogy hiányzik az összes “köznapi kódek”, (mp3; avi, és még egy tucat kiegészítő) illetve a csomagkezelőben nincs megadva forrás URL, tehát további csomagok letöltéséhez és telepítéshez még ki kell nyomoznod egy címet. Ha ezeket Te, vagy inkább egy hozzáértő ismerősöd intézi el neked, teljes olyan céges érzés utána, mintha jött volna a rendszergazda és beállította neked aztán csak használnod kell. (Több “simogatás” de nagyobb látvány mint az UHU.)

Mandriva.PowerPack.2010.Spring

PowerPack. Ahogy a nevéből kitűnik benne van minden, ami csak működik vagy kellhet. Bár a település a becslése szerint 40 perc felett van, a design alapból itt is segítség után kiállt, rendelkezésünkre áll a kde-look.org egy hasznos kis kiegészítő programon keresztül. Valamint a beépített 3D effektusok, forgó kocka, áttetsző ablakok, zárt videó meghajtók...stb. Természtesen magyarul. Vagy csak már én nem veszem észre ha mégis angol. Programválasztékra sem lehet panasz, az OpenOffice már vár, böngészőnek az összes nagyobb itt van: Firefox, Chrome, Opera, és a KDE régi fájlkezelő/webböngészője. A szokásos KDE programok mellett már a Skype is fent van, sőt a Kopete már az integrációját is felajánlja mikor a fiókokat állítjuk be.
Iroda, a már említett OpenOffice, az Adobe Reader 9.0, Scribus (kiadványszerkesztő).
Grafika, a kötelező GIMP, képnézegető, webkamera kezelő, és a K-betűs alkalmazások.
Hang és Videó, az elmaradhatatlan Amarok, amivel egy kicsit meggyűlt a bajom, ahogy mondani szokták, mert a beállítások helye megváltozott, szinte szétszórták a program ablakában.
Alapértelmezett média lejátszó a Totem (nekem ez mindig is a Gnome-hoz kapcsolódott), de van még Dragon Player, (egy szegényes, úri körökben “letisztult” felületűnek nevezett) médialejátszó, DVD-lejátszó, külön Moovida médiaközpont is a szokásos “enyém a teljes képernyő és nem találunk semmit”-stílusban.  Természetesen a kötelező KDE kiegészítőkkel.
Segédeszközök, hát itt is főleg KDE-s programok, kéretik nézelődni.
Játékok, a szokásos iroda kikapcsolódás csak a szokásosnál tömegesebben.
A programok telepítése/törlése felület a már megszokott csoportosításban található, szép választékkal. Elsőként a DVD-lemezt is kéri, amiről úgy kell külön lebeszélni, de némi kattingatással eljuthatunk a források beállításához is, innen már beéri az Internettel is. Automatikus frissítés is van.
Hogy ismételjem magam, ez úgy nagyon ott van, rendben van.
Csakhogy ez a fizetős, kereskedelmi verzió.

Zenwalk 6.4 illetve Zenlive 6.4

Honlap:[http://www.zenwalk.org/] az újjáéledő magyar oldal: [http://hu.zenwalk.org/]
Kézikönyv (magyarul) : [http://hu.zenwalk.org/content/zenwalk_felhasznaloi_kezikonyv/2]
Bár a bootolás és képernyője nem valami látványos, inkább egy 5-10 évvel ezelőttire emlékeztet, de ne felejtsük el, hogy ez a disztró szintén kis gépekre (tervezték, szánták) készült. Slackware alapokon dolgozik, (ami stabil, gyors és kicsi a gépigénye, - a reklám szerint) Xfce felülettel némi Gnome-os program rásegítéssel. (brasero, totem,)
Már több felülettel is elérhető, a régi Xfce után, Gnome és már Openbox felülettel is. (Szerintem ez utóbbi  jó a kisebb gépekre)
Kábel nélküli eszközökkel rendelkezők (billentyűzet, egér) hátrányban, mert a rendszer felállásáig nem műkődnek az eszközeik, amely LiveCD módban kellemetlen az első beállítások (nyelv) miatt. Gondolom telepítve már nem kell ilyesmivel foglalkozni. Ja igen, a Zenwalk hagyományaihoz híven ismét fordított sorrendben dolgozik. Előbb került kiadásra a telepítőlemez aztán a LiveCD, ezek két külön lemezen vannak.
Indítsuk, lássuk. Első reflexem, a háttérkép lecserélése, szerencsére van raktáron, nem kell a netről vadászni. Az Xfce felület jól testreszabható, akár még Windows-t is csinálhatsz belőle. Újabb jó pont, egyből megjelent az Asztalon az USB-s HDD-m és az mp3-akat gond nélkül játsza, akár a totem, akár a zenekezelőnek telepített Gmusicbrowser. A felbontásra sem panaszkodhatom, 1280x1024-es felbontáson, 60Hz-es a látvány, a kompozite elemek is választhatók, de ezt live-ban nem ajánlom, nekem sikerült kifagyasztanom. A terminál már átlátszó háttérrel jelentkezik, de ha egy kicsit "trendibb" ikonokat, ablakokat szeretnél, azt már neked kell összevadásznod a Netről, az [xfce-look.org]-on kell körülnézned. Nem rossz, hogy az egeret csak a hangerő-ikon fölé viszem és a scrollal máris szabályzom a hangerőt. Itt minden médiaprogram tudja ezt. Nekem újdonság ez az Xfce felületen.
Az előnézeti képek alapján a videóim sem ellenfelek a lejátszó számára. Hát olyan mint *.mkv ugyan alapból nem kedvenc kiterjesztés, de a szokásos avi, mpg, wmv, formátumokkal még így Live-ban sincs gond. Telepítve aztán majd beszerezzük a szükséges kódeket, lejátszót.
Fejből nem tudtam a root jelszavát így nem volt alkalmam kipróbálni a csomagkezelést.
A programválaszték a Zenwalk szlogenjéhez híven, egy feladat, egy program.
Emellett azért már alapból megtalálható az OpenOffice, ami talán nem pont a kis hardverrel rendelkezők választása.
Programok a teljesség igénye nélkül: IceCat (Firefox) IceDove (ThunderBird); Pidgin, Transmission, Brasero, Totem, Gmusicbrowser, OpenOffice, GIMP, gThumb képnézegető, pdf olvasó, és a szokásos aprólékok, (csoportos fájlátnevező, csomagoló, számológép...) valamint az Xfce alapszolgáltatásai (naptár, beállító programok).
A RAM felhasználás azonban át-átlépi a 256MB-ot, ezért talán efölötti RAM-mal rendelkező gépeken futtassuk, ha megfelelő hétköznapi sebességre vágyunk.

Szóval,

Otthoni, öregecske gépünkre “igásló”-nak ideális.

2010. szeptember 15., szerda

Nyári alom - 2010.09.15.

Régi tartozásomat kell bepótolnom, mert bár már július 3-án elkezdtem a következő (ezt) írásomat elkészíteni, mégis csak most jutottam oda, hogy be is fejezzem. Tekintettel hogy a Farm-on vagyunk megvizsgáltam az újszülött puppy-kat.
Minden teszt alapból LiveCD-ként történik 2GHz-es gépen 2GB RAM mellett és 128MB VRAM-mal.

Browserlinux Chrome

Az első kölyök, - amelyet Kros54 tanított magyarul - a browserlinuxCL11W.iso verzió, amely nemcsak némi "magyar hangot" hanem egy WINE csomagot is kapott.
Az összeállítás tudása híven tükrözi a készítők szlogenjét:

If you want an operating system for editing movies, writing letters or printing spreadsheets: don't use Browserlinux. Browserlinux is for browsing the web. If you want more, use Puppy Linux!
Ha kell egy operációs rendszer amellyel filmeket szerkesztesz, levelet írsz és táblázatokat nyomtatsz: Ne használd a Browserlinuxot. A Browserlinux a weben való böngészésre való. Ha többet akarsz, használd a Puppy Linuxot!

(...minden másra ott a Puppy Linux! :) )
A puplet képességei valóban főleg erre alkalmasak, de az internetnek köszönhetően (Google Docs, és más növekvő online szolgáltatások) valamint a Wine-nal (wordpad és más windowsos alkamazások) azért sokkal többet tehetsz mint a böngészés. A Menü/Más programok... alatt még találsz képnézegetőt, pdf-olvasót zenelejátszót, youtube letöltőt és még sok a rendszerbeállítást, használatot megkönnyítő eszközt, csomagkezelőt...stb.
Vannak árnyoldalak is. Az alapból kinált Chrome (van Firefoxos verzió, sőt az az alap) belebetegedett, hogy meg kellett nyitnia a Google Dokumentumokat. Ezeket a sorokat most a BL honlapján letöltésre felajánlott Opera 10.61 alatt írom. A szintén onnan letöltött Mplayer+plugin már nem tudott elindulni.
Szerencsére azonban képes 1280x1024-es 24bit-es színmélységű felbontást kezelni ha monitorod is bírja.
Már elkészült a Lucid-alapú újabb verzió, de az egy másik írás témája lesz.

Szóval,

Ha kaptál egy régi gépet amely már az XP-t is alig bírja el (600MHz, 256MB RAM) de főleg az Interneten élsz, akkor válaszd ezt a pupletet. Egy kis utánolvasással, bütyköléssel még a mozifilmeket is le tudod majd játszani. (persze nem a HD-ket) Miután megírtad a házid és elkészítetted a táblázatot amely majd a kiselőadáson használt powerpointodhoz szükséges. Amit a jól (és általad) felszerelt Browserlinuxoddal készítettél el.

Magyar Lucid Puppy 5.1

Olvasni róla:
[http://puppylinux.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=319:magyar-lucid-puppy-51&catid=8:puplet#yvComment319] Hát ahhoz képest, hogy a következő puplet alapját képezi, vannak problémák liveCD módban. A hangkártyát nem ismerte fel magától, a Quickpetből telepített Chrome nem indul, megint az Opera segít eme sorok írásában. Bár a programválaszték megint kicsit túlzás, mégsem tudtam netes rádiókat beélesíteni. Magyar verzió ide magyar verzió oda, a konzol még nem tudja az ékezetes betűket. Én nem is várom el tőle, mert szerintem a konzol az angol nyelvű parancsokkal történő kommunikációra való, a gond a magyar ékezetes fájlnevekkel kezdődik. Egy kicsit elkényelmesedtünk az utóbbi években ebben a tekintetben és ez a puppynál néha megbosszulja magát. Átváltottam a JWM-et IceWM-re, legalább a látvány és a hangulat legyen jobb. Több sort nem is vesztegetnék rá, mentségére legyen mondva, ez csak egy munkapéldány, hiszen a következő áldozatomat tekintem a hivatalos verziónak.

SevenPuppy 08

Kami által összekészített win7-re hasonlító kinézettel és a legutolsó hivatalos, aktuális motorral megjelent pupletet (Lucid Puppy 5.1) takarja ez a név. Letöltés és hibajavítás a [http://puppylinux.hu]-n.
Én most csak szintén LiveCD-ként futtatom, de később telepítve is szeretném kipróbálni.
Itt is a szokásos média problémákba ütköztem, de letöltöttem az ajánlott VLC lejátszót *.pet csomagban a [http://puppylinux.hu/puppyszoftver/] oldalról. Most szól az MR2. Böngészőből szokás szerint van választék, most éppen a Firefoxot választottam, amihez kérte a flash-plugint. Az Adobe honlapjáról a *.deb-es csomagot választva hagytam települni és a következő böngésző indításnál már működött a youtube is.
Szóval, médiából és internetből szemmel láthatólag már jó vagyok, csupán külön lejátszó kellene amely az mp3-as gyűjteményemet játssza le. Nos, van egy Xmms (mint a winamp) a Szoftvertárunkban illetve a gyorstelepítő ajánlja a Songbird-öt. Hah, hibás letöltés! No, majd a telepített verziónál vadászok valamit.
Mivel megrögzött kétpanelos fájlkezelős vagyok, nézni kéne valamit. Tudom, hogy a Midnight Commander már fent van, de én hajlamos vagyok kinyírni vele az operációs rendszert, ezért nem ártana valami mást. Már megint a SzoftverTár, (ez már reklám-gyanús :D ) itt is van az XFE, de telepítés után nem müxik. Na, majd merevlemezre telepítés után visszatérek.
NEm, Nem, és nem! Mire a telepítésig jutnék, megjelent a

SevenPuppy 09

Telepítsük! Full telepítést hajtottam végre, mert kissé régimódi vagyok. Számomra kissé szokatlan volt, hogy a GRUB-ot (most éppen GRUB4DOS) külön kellett telepítenem, de minden gond nélkül lezajlott az angol nyelv ellenére. Swap-ot nem csináltam, mert 2 GB RAM mellé talán már nem kell. Használat közben nézem a konzolos htop-ot és figyelem a RAM fogyasztást, de 200 MB alatt volt még Firefoxozás közben is. Persze 2-3 Youtube füllel biztos ki lehetne akasztani. ;)
Akárcsak LiveCD módban, telepítve is be kellett állítanom a hangkártyát, kattintgatós módszerrel. Az eddigi verziókkal ellentétben elégedett vagyok a médialejátszóval (GNOME Mplayer) az USB-s HDD-ről nagyon jó arányban játszotta le a különböző, Windowsban született videófájlokat. A feliratokat is szó nélkül kezelte, ha ott volt a fájl mellett és a nevük is megegyezett. Egyedül a képméret nagyításokat nem tudta kezelni, de talán a jobb videókártya driver után az sem lesz probléma számára. Így lett, a Quickpetből feltett nVidia driver óta nem probléma nagyítás.
Az audió (mp3) fájlok lejátszásával sincsenek különösebb gondok a Pmusic-val, de alkalomadtán keresek valami kézhezállóbbat. Meg hát a VLC is jó lesz tartaléknak.
A böngészők közül köznapi (alapértelmezett) használatra az Opera verzióját tettem fel, mellé a Googlés és egyéb online munka miatt a Firefoxot. Ez utóbbit a frissítés után ( 3.6.9.) a már régen leírt eljárással újra magyarosítottam. Majd később cicomázom tovább.
Mi kell még: Hát a start menü már nem olyan beskatulyázott mint liveCDként, de ha megtalálom, áttervezem. Sok, a szerintem napi felhasználónak felesleges és "veszélyes" program amivel még kinyírja a rendszerét. (+ személyes Wiki, személyes Blog??!!) Majd a második vonalba (fiókba) kerülnek. A PSIP-et használta már valaki egyáltalán? Ingyenben mire jó?
Haladjunk tovább.
Kétpaneles fájlkezelő, Conky, zenelejátszó, apropó, az online zenelejátszót (pupRadio) csak a htop segítségével tudtam kilőni, mert eltűnt a tálcáról, de addig becsülettel szórta a beállított MR2-t. Aztán egy vizuálisabb torrent letöltőt, Pidgin, (Skype! ha működik nálam minden hardver hozzá), szívesen kicsontoznám a GOffice tagjait is (abiWord, Gnomeric) nem mintha az OpenOffice-t sűrűbben használnám, de ha már használnom kell, akkor legyen "profi".
Multimédia menüpont. Hmm... hát audió CD-ket már nem grabbelek, a DVD-ket nem merem és ha egyszer rá is szánom magam, tuti, hogy valami másolásvédelem miatt tönkremegy a lemezkép vagy maga a megírt új lemez.
Lemezírás, hát ISO-kban nem szoktam turkálni, a többi még hasznos lehet.
Játékok, hát valahogy majd repülnek.
Igazság szerint bőven beérném a Browserlinux programválasztékával és a Lucid Puppy-k telepíthetőségével.
Telepíthetőség okán benéztem a csomagkezelőbe és a rengeteg ubuntus és régi puppy-s tároló (szerver) ellenére csak egy puppy-lucid volt alapvetően beállítva. Igaz néhány *.deb csomagot már simán telepítettem és az adott program reklamáció nélkül futott. Arról nem is beszélve, hogy a repot - ahogy itt nevezik a tárolót - átnézve meg kellett állapítanom, hogy szinte van minden amire gondoltam, sőt még olyan is, amire nem. Még ha nem is a legújabb, de szinte nemrég ezekkel a verziókkal találkoztam (használtam) windows alatt.
Hát még ha mind gond nélkül működni is fognak.....

Második nap

Kemény nap elé nézünk, keményen is indult. A háttérkép és az ikonok csak a tálcán található gyorsindító/desktop újratöltése használata után jelentek meg. Vagy én vagyok türelmetlen....
Kezdjünk telepíteni:
VLC 1.0.6.- quickpetből: települt és lejátsza médiafájlokat és a netrádiókat is, de a hangerőszabályzása elsőre hatástalan. Később teljesen meghalt és csomagkezelőből sem változott a helyzet. A telepítés után a függőség ellenőrzés hiányolja a libaudio.so.2-t, de a végső összegzés szerint semmi hiba. ?) Nem talált Google barátunk olyan fájlt, bár sok helyen emlegették, letöltési lehetőség nem volt. Sajnos a gyári gnome mplayert is vitte magával.
  • Inkscape 0.47 - quickpetből sikertelen, csomagkezelővel sikeres.
  • Songbird - quickpetből sikertelen, máshol nem volt, utódját még majd keresem.
  • WINE 1.1.43 - quickpetből sikertelen, ha nem muszáj még nem rakom fel, bár még szükség lehet rá.
  • KompoZer 0.8 - quickpetből sikertelen, csomagkezelőből jól működik.

Na,.... ebédszünet.
Ha már ennyire sikeres a Quickpet, nézzük meg a híreket. A Quickpet utolsó fülére kattintva látogathatunk el, ahol friss, a Lucid-val kapcsolatos információkra és és újabb programok telepítőjére bukkanhatunk. [http://www.diddywahdiddy.net/LupuNews/] (például, hogy már tudsz Xfce4-t telepíteni az 5.1.1-esekre.)
Haladjunk, a Graphics menüpont alatt (immár a csomagkezelőről írom):

  • Fotoxx - csomagkezelőből telepítve működik.
  • Conky - csomagkezelőből, él de beállításra vár.
  • XaraLx - csomagkezelőből telepítve működik.
  • Java 1.60 - csomagkezelőből telepítve működik. A muCommander miatt szedtem le amit szigorúan .PET csomagból telepítettem, de a java alap miatt talán felesleges volt aggódnom.
Mivel pdf-vel még nem volt dolgom és nem tudom, hogy van-e problémám az e-pdf-vel, ezért most nem telepítek sem Foxit-ot, sem Adobe 9.3-at. A Scribust ismerem, de még nem látom szükségét, viszont kiváncsi vagyok a Textmaker 2002-re. Települt, de ennyit az AbiWord is tud. Törölve.
Aztán a Networkból:
  • Skype: csomagkezelőből telepítve működik, de olyan ritkán használom, hogy nem jutott eszembe a jelszavam, az éles próba elmaradt.
  • Transmission: csomagkezelőből telepítve, beállítva, működik.
Internet:
A Filezillára még később szükségem lehet, de van már egy telepített ftp programom és amíg ki nem derülnek a hiányosságai, addig nem váltok. Chrome-ra és testvérére, az Ironra nincs szükség, Pidgin jöhet, csomagkezelőből telepítve le is jött, működik.
Már csak a médialejátszók csoportja van, amelyek most a VLC miatt bajban vannak. Hát addig is feltettem a Wine-t így legalább a Foobar 2000-el együtt stabilizálom a zenelejátszásomat, win alatt ez intézte a netrádiómat is. Ha már a wine fent van, kipróbálom hozzá a Teamviewert is amit szintén már használtam és hasznosnak bizonyult. Mivel a csomagkezelő tartalmazza remélem nem lesz gond vele. Bejelentkezésig és a tesztgépig el is jutottam, jónak tűnik.
Ellenben a Foobar valami hibás Wine-t emleget, ezért töröltem. A hiányzó libaudio.so.2 fájlt a puppy lemezéről liveCd módban felmásoltam a merevlemezre és láss csodát a Gnome Mplayer máris dalol. A VLC-t már nem rakom fel, inkább az Smplayert, amely - bár ugyanazt az mplayer motort hajtja mint a Gnome Mplayer - mégis fejlettebb képességekkel rendelkezik (mint a Gnome player, úgyis mint DVD és feliratok lejátszása).
Hát első nekifutásra szinte minden megvan, most már csak a külalak és a conky gatyába rázása van hátra.

Szóval,

Nem reménytelen arra, hogy pár nap matatással egy hétköznapi (1.0-ás) felhasználó számára napi használatra ajánljam, de én mégis inkább egy Browserlinux+Lucid kombót tennék egy Internettel rendelkező gépre és adnám egy megrögzött Windows-szökevény elé.