Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2006. február 8., szerda

Ablakkezelők - 2006. 02. 08.

Az alábbiakban néhány ablakkezelő felületet mutatnék be. A linuxban a munkát a kernel végzi és ehhez szabadon hozzáilleszthető egy olyan felhasználói felület amilyet írsz magadnak vagy amelyik már kész és neked tetszik. Ezekhez a követelményekhek még hozzájárul a géped teljesítménye, illetve a feladat amire szánod. Az alábbiakkal az UHU-Linux Office 1.2-es verzióban (ez talán reklám, de még lesz ilyen sokszor) találkoztam illetve itt lett telepítve. Miután megrögzött Windows felhasználó vagyok, ezért a látványosság, könnyen kiismerhetőség (mennyire hasonlít a win-hez) és a nyelvi támogatást tartottam hasonlítási szempontnak egyebek között.

Enlightment (E16)
Kis erőforrás igényű ablakkezelő. Nem egy szép darab de érdekes megoldásokkal és animációkkal rendelkezik. Láttam néhány képet, nagyon szép és egyedi kinézetet lehet vele létrehozni. Csak pár programot használó kis teljesítményű géppel rendelkezőeknek ajánlom. De alapból nekem nem igazán favorit.

Blackbox
Egy szintén kis erőforrást igénylő ablakkezelő. Minimális tálca több beépített stílussal. Szabadon növelhető munka-ablakok száma. Nincs túlterhelve a felület, a tálca csak egy kis csík és oda állítod ahová csak jól esik. Szimpatikus volt amíg a következővel össze nem találkoztam.


Fluxbox
Egy újabb kis erőforrást igénylő ablakkezelő. Hasonló a Blackboxhoz de már jóval fejlettebb designnal. Ez, akárcsak a többi könnyű ablakkezelő nem rendelkezik saját programokkal. A nagy teljesítményűek programjait használja. De telepíthető hozzá szabadon a szokásos választható programok csomagja. Az új kedvencem!! A Blackbox lejátszott.

FvWM
Nos ez is egy ablakkezelő. Design: Win.3.1 vagy még rosszabb. Inkább az Enlightment mint ez. Röviden ronda.

IceWM
Hát saját programjai ennek sincsenek. Design: átmenet a Win.3.1 és a Win95 között. Ha nagyon muszáj még elfogadható főleg Windows-osoknak, gyakorlottabb felhasználók inkább Xfce-t, magasabb szinten lévőknek Fluxbox-ot ajánlom. Javára legyen írva az a tucatnyi desktop-téma ami között a különböző szín és irányzat kedvelői választhatnak. Nagyon szögletes. :( Ennek modernebb fokozata a nagyok között helyetfoglaló Gnome.

Window Maker 0.91.0
Nos, ez sem egyszerű halandó felhasználóknak készült. Annyira spártai, hogy már nincs is. Többszintű design, (témák, stílusok) érdekes az ikon-kezelése és a beállításai is, de részben magyar nyelvű. Meg lehet szokni, ha muszáj. A már egyszer elindított programok ikonjait állítja be az alapokhoz (dokkol), ha akarod akkor a következő indításnál már ott találod az ikonját. Főleg a jobb klikkben találod a menüket de ez is állítható.
Több képernyő is létrehozható, más és más néven. Aki valóban csak 1-2 programot használ nap mint nap, az szép asztalfelületet hozhat vele létre. Tudomásom szerint ez is csak kis erőforrás igényű ablakkezelő. Szintén a nagyok eszközeit használja.

Xfce
Hasonlít a KDE-re bár kisebb tudású, nem tartalmaz csak néhány alapvető programot, (nyomtatás) egyszerű és szintén kis erőforrás igényel. A Kde-t lehet ilyen formátumúra szabni.
Itt talán be is fejeztük a kis erőforrás és helyigényű, az UHU-Linux Office 1.2-es verzió által felajánlott ablakkezelők ismertetését. Most jönnek a nagyobb erőforrást igényű és önálló program-választékkal rendelkező ablakkezelők.

Gnome
Hát az Ubuntu alatt nagyon jól nézett ki és valóban igazi "igásló" felület, munkára termett. Designre alapból Win98/2000-re hasonlítható, de néhány aprósággal valóban szép és egyedi felületet hozhatunk létre. Saját alapvető programokkal rendelkezik (office, fájlkezelő, több szintű szövegszerkesztő és képnézegető, számológép...stb.) ő is hozzáfér a többiek programjához. A felület beállítása nem olyan aprólékosan testreszabható mint a vetélytársáé, de mint írtam ez inkább munkára mint látványra készült. Szerintem. Esetleg gumicsirke.

KDE
Szinte ez a legnépszerűbb ablakkezelő, talán legtöbb és legfrissebb programokat ehhez írják. Itt aztán mindent testre lehet szabni a legutolsó ikonig. Órákat lehet kapcsolgatni mire mindent beállítasz és testreszabsz. Ehhez nagyon nincs mit írnom, ezt látni kell. Az internetről külön oldalak vannak a felület testreszabásához szükséges ikonok, témák letöltéséhez. Ez is mint az összes többi ablakkezelő használni tudja a többiek programjait, de önmagában is jól ellátott.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése