Kisgépekre?
Eme szösszenetben 3 olyan disztribúciót mutatok be, amelyek a feltörekvő LXDE+Openbox párossal hozták létre grafikus felületüket.Mindhárom(+1) disztribúciót Virtualboxban tesztelem, 256MB RAM és 32 MB VRAM-mal ellátva. Elméletileg mindannyian a régebbi gépeket "vették célba".
LXDE demo (debian)
[http://www.lxde.org/]Ez az LXDE fejlesztői által kiadott LiveCD. Szó szerint, mert nem telepíthető és egy IceWeasel valamint egy Openoffice az összes plusz program benne, a legnagyobb felbontást hajlandó csak elfogadni, ezért képernyőkép sem készült.
Xterm, lxterminal, Firefox(IceWeasel), leafpad(notepad), xarchives, GIMP, GPicView, XSane, és szinte ezzel ki is merült a programok sora. Itt is az LXDE+openbox páros dolgozik és elég jól. Komolyabb terhelésnek nem tudom kitenni. Ezt csak azért érdemes megnézni, hogy lássuk, milyen is, hogy legyen mihez hasonlítani a többieket.
Slitaz 2.0
[http://www.slitaz.org/](user:‘tux’; passw.:‘root’
admin:‘root’; passw.:‘root’)
LiveCD-ként a nyelv (nincs magyar), billentyűzet(hu-Hungria), és a felbontás után már meg is jelenik a desktop. Nagyon gyors. Minimális program-választék, hogy a rendszer elférjen 29MB-nyi helyen.
Beállítások egy része a hagyományos jobb-klikkből elérhetők (openbox modulok).
XVESA-nál is működik az árnyékolás, áttetszőség és egyéb effektek 51MB RAM elhasználás mellett.
Böngészőnek kapjuk a Firefox 3.0.8 Minefield-et. Ami 95MB RAM-ot fogyasztott önmaga, több böngésző nincs is. Néhány egyéb internetes program: Ghost in the Mail, LostIRC, transmission. PCMan file Manager van benne, ami az LXDE tálca "hűséges társa" ami fülesek (tab-ok) lévén megkönnyíti a fájlok mozgatását.
Mellékelve van néhány lehetőség, hogy létrehozd a saját bootCD, USB-d...
Ígéretesnek tűnik, megpróbáljuk telepítve!
Hát próbáltuk volna, de még a Gparted sem indult el, pedig már 512MB RAM és 64MB VRAM volt Vbox gépünkben. A menüben is megtaláltuk a Slitaz installer-t nemcsak az openbox menüjében, rákattintva bekéri a root jelszavát, de hiába adom meg a megfelelőt (root), az ablak eltűnik, és nem történik semmi.
UPDATE: Némi fórum bújás után xterm alól előbb a "su"-val a root jelszót megadva sikerült elindítani a slitaz-installer-t. Érdemes ugyanígy a Gparted-et is használni előtte, mert a telepítő formázója kicsit érzékeny.
Szépen települt, a GRUB-ot a /dev/hda-ra kértem, hisz az a teljes merevlemez neve és egy restart után már indult is. Ugyanúgy nyelv, billentyűzet és felbontás megadás. Egy név (tux, már beírva,) és egy jelszó, 'root' után már a liveCD-ról ismert asztal fogad.
Hóhóhóóó! Támadás! Szabjuk át és nézzük meg mit kapunk. Én a Firefox átszabásával kezdtem (téma, kiegészítők, magyar nyelv)
A GUI-s csomagkezelő továbbra sem indult, és az asztalon található segéd dokumentáció is a parancssoros használatot írja csak le, ami hát nem egy egyszerű eset. A honlapjukon megtalálható informatívabb formában a tükör-szerverük (mirror) tartalma, de a csomagokat letöltve nem tudja kezelni egyik formában sem a tazpkg. Viszont a manual alapján sikeresen telepítettem a flash-plugint Firefoxhoz, a pidgint, mplayer-t kodekestől és skinnel együtt, mindezt konzolban. Szépen átláthatóan letölti a szerverről a csomagot, ellenőrzi a függőségeket és engedélyezteti veled a letöltésüket. Tapasztaltabbaknak ("én már láttam ilyet"-kategória :) ) ez már elfogadható, de egy windowsosnál nem jósolok osztatlan sikert.
Alapvetően ez a disztribúció külön kezeli a 'root' és a sima felhasználót és ezt a két jogkört csak a konzolos felület tudja összekötni, a grafikus jelszókérés nem jó.
:( Normál felhasználóként (tux) a rendszergazdai funkciók csak konzolban használhatók, a grafikus jelszókérés nem működik.
A Programok (csomagok) hozzáadása/eltávolítása még egy ilyen "nagy" gépen is elég nehézkesen történik.
Sajnos nálam a csomagkezelésen és a lokalizáción elvérzett.
Gyakorlott felhasználók által beállítva, karbantartva, Nagyinak, Anyukának ajánlanám ha lenne magyarosítása. Így csak műkedvelő érdeklődőknek.
wattOS b2
[http://www.planetwatt.com/](user:'guest'; passw.: simán ENTER)
Érdekes design, de a Slitazhoz képest lassabb betöltődés. A megjelenő Asztal elsőre a PCLinuxOS alapokra épülő TinyME-t juttatja eszembe (nagy és rosszul elhelyezett ikonok) annak ellenére, hogy ez Ubuntus (8.10) alapokon nyugszik. Az ikonok túlméretezettek és már egy kattintásra elindulnak. Az Openbox témái közül szerintem az összeset begyűjtötték. A GTK+-nak két beállító-ablaka is van.
A programválaszték szintén a gnome-t idézi és már nem állítanám, hogy a kisebb teljesítményű gépekre szánták ezt a disztrót. (Brasero, Exaile, Totem, GIMP, )
A LiveCD-sként 800x600 a teljes felbontás. Más indítási módban sem tudtam többet kicsikarni belőle Virtualbox alatt.
A telepítés az Ubuntu profizmusának megfelelően magyarul történik és ez lesz a telepített rendszer alapértelmezett nyelve is. Kár, hogy ezt sem az Openbox sem az LXDE panel nem támogatja. :(
Telepítve is csak 800x600 és a SliTazhoz képest a dekoráció is sokkal nehézkesebb. RAM-ból is többet szeret. Ezt egy LinuxMint-szerű mellékágnak szánták, de szerintem, részemről a projekt egyelőre sikertelen.
Normál gépre való telepítésrekor biztos nem lesz a felbontással probléma, sőt egy kis trükközéssel még a compiz-ra is van lehetőség. De ez így már nem kisgépekre való.
Akinek fontos az Ubuntu támogatottsága és az LXDE+openbox páros, az inkább a következőt próbálja ki.
UbuntuLITE (8.0.4)
[http://ubuntulite.uw.hu/index.html]Engedve a trendeknek, elkészült egy minimumra törekvő ubuntus verzió is amely az LXDE+Openbox párosítást használja grafikus felületnek. Az Openbox az eddigiekkel a szokásos helyeken elérhető kivéve a jobb klikkben, ott még nem működött.
A minimumalizmus jegyében, a Kazehakase nevű -fejlesztés alatt lévő- böngészőt tették ki a tálcára, és a Sylpheed levelezőt. A menüben azért már ott van a Firefox és a Thunderbird is. továbbiakban még a GIMP, OpenOffice(!) Azureus,(hát igen, ezek aztán RAM-barátok) Emesene, Pidgin, Firefox, és a Prism segítségével néhány Google szolgáltatás (na ezek már tényleg lightos funkciók) található.
Kazehakase egy gyorsnak és legjobbnak szánt böngésző amelyben vannak ugyan érdekes ötletek és a könyvjelző pulton (bookmark bar) egy tucat RSS hírcsoport de azért mégsem ezzel fogadnák minden felhasználót. Bár mint említettem, ígéretes, de annyira szokatlan, hogy egy általános felhasználónak nem biztos, hogy tetszeni fog. Még jó, hogy van Firefox.
Mint már feltünhetett, program-választékból nincs hiány (2 böngésző, 2 levelező,+Gmail(!) 2 chat, OpenOffice. Megemlítem még a GNU Paint-et, amely Windowsos rokonával ellentétben jóval több funkcióval rendelkezik. /megjegyzés: Bár -ahogy mondani szokták: "minden lámpa zöld" - mégsincs hangja a Youtube-os videóknak./
Programkezelés az Ubuntu teljes kapacitása elérhető még a frissítés-menedzser is. Hiányzik ugyan a menüből a "Programok hozzáadása/eltávolítása" de a Synaptic megtalálható. Van itt néhány fontos beállítási lehetőség, sőt még az Ubuntu Tweak is, bár semmit nem ér vagy változtat, mert Gnome-ra van. Az Epidermis nevű komplett téma tervező, amivel teljesen egyedivé varázsolhatod az asztalod, és (gondolom) egy komplett csomagot hozhatsz létre szintén gnome-ra, ami itt nincs.
TELEPÍTÉS szintén ubuntus és ezért magyar nyelvű. 7 egyszerű menüpont, nem kell sokat foglalkozni velük és már particíonál is, a végén leszedi a nyelvi csomagokat. Nem véletlenül magyar felhasználók állították össze, szinte minden ami csak tud, az magyarul beszél.
A dekorációval nem kellett sokat harcolnom, mert elérhető volt az UbuntuStudió gtk+ és ikonkészlete és ezt vagy ehhez hasonló designt kedvelem. Jöhet a harc a conky-val.
Bár nem a kisgépek álma, a programok gyors cseréjével lehetőség van csökkenteni az erőforrások felhasználását. Ezt már tehetjük a Nagyi gépére. (ha elbírja, mert 256MB RAM mellett hajtotta a swap-ot is.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése