Honlap:[http://www.rexbang.tk/]
Magyar fórumon:[http://89.135.44.200/phpbb3/viewtopic.php?f=4&t=294]
Én a magyar fórumon találkoztam elsőként vele, és a honlapján megtudtam, hogy ez a CrunchBang! [http://crunchbanglinux.org/] és az ArchBang [http://archbang.org/] mintájára készült Puppy linux alapon. (A CrunchBang! Ubuntu-alapú, az ArchBang pedig Arch Linux alapokból épül.) Lényegük, hogy a már ismert disztribúció összes tudását nyújtja egy minimalista grafikus felületen keresztül.
Ilyen képernyő munkára készen. |
Próbaképpen Virtualboxban 256MB RAM-mal és 32MB VRAM-mal felszerelkezve, szokás szerint LiveCD-ről. Motorját a Lucid 5.25 adja, annak rendje-módja szerint indult, a grafikus felületen elsőként beállíthatjuk a billentyűzetet, a helyi sajátosságokat valamint az időzónát. Közben előre tolakszik a tűzfal beállító ablak is, amit hagyjunk úgy és okézzuk le egyszerűen, jelen esetben nem szükséges vele az időt tölteni. Az X újraindítása után már megfelelő a billentyűzet és az időpont kijelzése is habár az 12 am/pm módban. A Tálcán számomra szokatlan szimbólum (tábortűz jellegű) jelent meg, majd indítás után többször is feldob egy figyelmeztető ablakot amely a CPU hőmérsékletre panaszkodik. Alap állapotban 52MB RAM-ot eszik.
Az Asztal jobb oldalán a Conky látható, míg a bal oldalon néhány fontos ikon. Az egyik, a legfontosabb ikon a böngészőt indítja. Ez a Chrome, amely első induláskor rögtön megkérdezi, hogy melyik kereső motor lesz az alapértelmezettünk. (Google, Yahoo! Bing) A Youtube videókat is minden gond nélkül futtatja.
Az AbiWord is jól kezeli a magyar ékezeteket, tehát próbáljuk meg a honosítást a csomagkezelő segítségével. Ezt a csomagkezelő System menüpontjában lang_pack_hu-lupq-0.4 néven találjuk jelenleg. A Csomagkezelőt és magát az egész "start menü"-t az asztalon való jobb gombos kattintás után láthatjuk. Az Applications menüpont alatt néhány kiválogatott és a készítők szerint napi használatra fontos program található.
A System pont alatt találjuk meg többek között a Puppy Package Manager-t (alias Csomagkezelő) ahol is választhatunk még további programokat telepítés céljából. Ez természetesen már a Lucid-os csomagok amelyek az Ubuntus csomagokkal vannak bővítve így aztán van választék.
Az előre telepített program-választékra nem térnék most ki, az xdg-menu pontból nyíló almenükben megtaláljuk a Lucid 5.25 szokásos program-halmazát. Ezt a menüt a honosító csomag telepítése után már magyarul olvashatjuk. A fő menüt az "Openbox/ObMenu" menüpontra megnyíló ablakban írhatjuk át. Az átírás, mentés és bezárás után nem árt az Openbox/Refresh menu-re kattintani és máris magyarul olvashatjuk a menüpontokat a jobb klikkre megjelenő főmenüben. Mivel ez a honosító csomag valószínüleg a hivatalos Lucid-ra és programválasztékához lett összeállítva, ne lepődjünk meg, hogy magyar nevű új programokkal is találkozunk, amelyek mögött nincs program. (lsd.: Midori böngésző)
A puplet elég jól viselte a próbálkozásaimat böngésző szinten, bár külsejének testreszabásakor (szerintem a RAM miatt) szépen kifagyott.
A Média-player (végre) nem a (G)Xine hanem már itt is a Gnome Mplayer ami csak annyit ígér amit tud is, mindezt kultúráltabb köntösben. Különösebben nem mentem bele a programok képességeinek tesztelésébe, mert számomra a LuPu 5.25 főbb programjai hozzák a megfelelő színvonalat, illetve itt LiveCD-ben ennyi RAM-mal könnyen fagyást tapasztalhatunk, ami rendesen telepítve és/vagy több RAMmal közel sem fordul elő olyan sűrűn mint most.
Szerintem,
A RexBANG (bár még csak bétaként jelöli magát) teljesen hozza a BANG!-tól elvárható hangulatot.
Egy egyszerűnek mondható, már-már minimalista külső, (ami a *box-ok egyik jellemzője is) az "anya-disztró" minden tudásával összhangban. A külső 90%-ban kattintással testreszabható mai formára (áttetszőség pld.: a tálcán) csupán a conky-t kell egy egyszerű szövegszerkesztővel testreszabni, de a neten végtelen számú kész konfigurációs fájlt találunk, ha nem akarunk azzal foglalkozni, bár érdemes.
A CrunchBANG! hangulat |