Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2011. október 31., hétfő

Zorin OS 5.1

Honlapja:[http://zorin-os.com/] 
Megtekintendő videó: [http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&hl=hu&v=QHCDU-CUoaQ] a Gallery oldal végén is megtalálható.
A videó és a honlap egy kis angol tudás mellett mindent elmond a projektről. Akinek átjött az hagyja ki a következő bekezdést. 
Akinek nem tiszta mi is akar lenni ez a projekt: Ez (is) egy Ubuntu alapú disztríbució, amely megpróbál felhasználókat átcsábítani a Windows-tól, azzal (többek között), hogy a külalakot és a napi használatot windows-szerűvé alakítja, de hozzáadja a linuxok (jelen esetben a GNOME) grafikai látvány effekt orgiáját. (gy.k.:Compiz-effektek). Itt is, akárcsak a “nagyoknál” több előre elkészített összeállítás létezik: Core, Lite, Educational, Ultimate, Buisness, Multimedia, Gaming. Ezekből az első három ingyenesen elérhető, a többi fizetős. Természetesen a Prémiumok (fizetősek) a jobban Windowsosra szabhatók. A kezdeményezés jó és talán tanultak a mára már eltűnőben lévő projekt a Lindows ( később Linspire, jelenleg a Xandros tulajdonában van ) hibáiból. Ugyanis a fizetős konstrukciók eléggé visszavetik az elterjedést, hacsak nem kerülnek elő feltört verziók. 

Én most a két ingyenes verziót (Core, Lite) fogom kipróbálni telepítve egy 3GHz-es, 4GB RAM-mal ellátott gépen. A Core a modernebb gépekre készült, még a Lite a gyengébb hardverekre. Letöltéskor az oldal ajánlja (és én is ajánlom, hogy egy próbát tegyetek vele mielőtt eltúrnátok a windows-t és lemaradnátok pld.: egy ClanWar-ról vagy valami Windows-os eseményről) az Unebootin-t. 

Lite 
Lényegében ez egy Lubuntu, - ami egy LXDE-Openbox párosítású grafikus felület, - kiegészítve a Zorin OS néhány egyedi extrájával.
 LiveCD-ként behelyezve a Gparted-del előkészítve a merevlemezt (a gyökér / és a swap-nak csináltam helyet) elindítottam a telepítést. A telepítő nyelvének beállítása után egy magyarul korrekten kommunikáló telepítési folyamatot láthatunk, amelyben ugyanúgy elvégezhetjük a merevlemez darabolását mint előtte a Gparted-del. A felhasználói adatok megadásakor beállíthatjuk az automatikus bejelentkezést. 
A telepítés után még nem magyarul beszél az operációs rendszerünk, de ne is próbáljuk átállítani, inkább várjuk meg (esetleg közben a chrome-nak állítsuk be a magyar nyelvet) amíg a szoftver frissítés lezajlik. 
Nos, vagy én voltam türelmetlen, vagy elakadt a frissítések telepítése, de végül bezártam minden ablakot és nem reklamált, hogy félbeszakítottam volna. Végül is a klasszikus Synaptic-kal, hagyományos kattintgatással, mint az olajozott villám, lezajlott a frissítés. 
 A honosítás nem egyszerű, az Administration/Language Support alatt nem elég kijelölni, de külön hozzá kell adni a magyar nyelvet. A sikeres beállítást egy újraindításra szóló figyelmeztetéssel nyugtázza a telepített verzióban, Unebootin alatt (és akkor gondolom LiveCD alatt sem) nem jelzett. Nem is volna értelme, mert a felület újraindítása miatt elveszítenénk a beállításokat. 
Kezdéskor elérhető programok: A fájlkezelő a PCManFM, alapértelmezetten a Chrome a webböngésző, a továbbiakhoz nézzük végig a menüpontokat immár magyarul. 
Grafika: GNU paint, egy XP-szerű image viewer, Simple Scan. 
Hang és Videó: Audacious Music Player a zenékhez, XFburn a Disc Burner lemezek írásához, és a GNOME mediaplayer videózáshoz. 
Internet: Chrome, Pidgin, Postler Mail egy teljes levelező kliens, és az Internet Browser Manager. Ez utóbbi segítségével telepíthetjük vagy eltávolíthatjuk a Firefox, Chrome, Opera, Midori böngészőt. Mindezt egy-két kattintással. 
Iroda: a Gnome Office, ami jól kezeli a magyar nyelvet, valamint Dexter címjegyzéke OSMO határidőnaplójával együtt. 
Kellékek: Itt a szokásos apróságok, számológép, a Leafpad jegyzettömb, a CD író újra, a fájl-kezelő, terminál. Újra van az Internet Browser Manager, a Zorin Look Charger, amely segítségével könnyedén átalakíthatjuk Asztalunkat Windows 2000 vagy Mac kinézetűre. (Ezt egyébként az xFce-vel igényesebbre is csinálhatták volna) 
 Szintén itt találjuk a Zorin OS Lite Extra Software ablakot is ahol szintén egy kattintással települhet a Wine, VLC, és a Games(??). Hogy ezek miért nem fértek bele a szoftver központba? Telepítem innen a VLC-t és hibátlanul lejátszotta a magyar feliratos videó-fájlokat, ezért már érdemes volt feltenni. 
 A szokásos Opera, VLC páros telepítése hibátlanul zajlott, ezért próbából lecserélem az office-t. Sikerült a LibreOffice-t telepítenem annyi csupán a probléma, hogy a felülete angol nyelvű marad, de a helyesírás, billentyűzet és a többi lokális beállítás magyar lett. 

 Core 
 Normál verzió amely egy GNOME alapú felülettel működik. A telepítés a Lite-nál leírtak szerint működik. Itt  feltettem az nVidia zárt meghajtóját és újraindítás után már érvényesülnek is a Compiz effektjei. 
A programok listájára itt már nem térnék ki, Chrome a webböngésző, fájlkezelő a Nautilus, Banshee a zenei gyűjteményünk lejátszására, Brasero a lemezek írására, Totem és VLC a videókhoz. Internetnél az Empathy mint üzenetküldő illetve az Evolution levelező program az alapértelmezett. Irodai szoftverként rögtön a LibreOfficet kapjuk. A Kellékek között itt is megtalálható a számológép, egy egyszerű szövegszerkesztő, de itt a Tomboy post-it firkáló, karaktertábla...stb. 
A rendszereszközök között az Zorin Internet Browser Manager és a Zorin look Changer. Az előbbi a már leírt négy böngésző telepítését segíti, az utóbbi most a Windows7, Gnome, és Windows XP stílusú asztal beállítását segíti. Itt is van és a Lite-ban is az Ubuntu Tweak ami néhány plusz beállítást enged. A Zorin OS Lite Extra Software azért nincs, mert a VLC és a WINE már telepítve van, mint ahogy van egy Games mappa is, benne a szokásos Mahjongg és passziánsz.

Szóval...

 Látszik, hogy törekednek rá, miszerint a lehető legjobban hasonlítson a Windows-okra, ugyanakkor ez a fizetős verziókban érvényesül a legjobban. A reklámra szemmel láthatóan sok energiát fektettek. De a logójuk elég vacak. 
Mindenképp pozitívum, hogy a honosítás nagyon jó és a programok működése stabil de ez az Ubuntu közösségének köszönhető. 
Szintén nagy segítség, hogy a Kiwilinuxhoz hasonlóan - ellentétben az eredeti Ubuntuval - már tartalmazza az mp3 és adobe flash lejátszásához szükséges összetevőket. A Core szoftverileg nem nagyon nyújt többet mint egy KiwiLinux, csupán a külalak Windows-osításában alkottak működőképest. 
 Azoknak akik most keresnek alternatívát a Windows helyett annak megéri egy-két napot rászánni a kipróbálásra.

U.I.: Akik mégsem vágnának bele szívesen vakon a telepítésbe, azoknak ajánlom az alábbi videót, ahol bár angolul és 35 percen keresztül mutatják be a Zorin 5.0-át, de tartalmazza a telepítés menetét is.
http://www.youtube.com/watch?v=gMnT6W9lg6A&feature=related

2011. október 11., kedd

Mandriva 2011


Honlapjuk: [http://www.mandriva.com/en/]
Magyar közösség: [http://mandrivalinux.hu/].
Egy vélemény arról, hogy akkor és miért érdemes Mandrivát telepíteni: [http://linuxhogyanok.blogspot.com/2009/06/mandriva-es-en.html] 
Eme sorokat a 2011-es One verzió alatt írom egy Firefoxban (5.0.1), ráadásul ennek a GRUB-jával tudtam indulásra bírni az ArchBang-ot is.
Igaz, hogy a telepítése és a fel- és leállása kissé lassú, de közben jó minőségben és stabilan hozza a KDE felületet. Ez az egyetlen disztró, amely KDE felülete kibírja az agyonnyúzásomat. 
Sok újdonságot nem tudok írni róla. Alapértelmzett böngésző a Firefox, és levelezőnek a Thunderbird. Akik már windows alatt is használták őket (pld.: portableként) azoknak könnyű az átállás.
Irodaként a Libre office fogad magyarul, amire részemről egy nagy piros pont jár.
Grafika: Shotwell és a Gwenview nézegető.
Média: Clementine a zenetárad lejátszására és az SMPlayer a videókhoz. Sajnos a YouTube-ról leszedett videók mp4-es formátumát nem támogatja még a VLC sem. Nincs hangjuk.
Lemezek írásához a kihagyhatatlan K3b. Ha megtalálod a  menüben (Segédeszközök/Rendszereszközök közé tették).
Menü, a Start menü az alapértelmezetten beállított verzió valószínűleg az érintőképernyősök részére lett beállítva, tekintve, hogy a teljes képernyőt elfoglalja jó nagy ikonokkal. De nincs benne a szoftverek hozzáadása és eltávolítása, amihez csak a “klasszikus” menüben férsz hozzá.
A rendszerfrissítő is folyamatosan jelez, sikertelenül próbálja frissíteni a FireFox és a Thunderbird egyes (többek között általam nem kért nyelvi) csomagjait. Ennek trükkje, a csomagkezelőben távolítsd el a nem kívánt nyelvi csomagokat és utána már nem akarja frissíteni őket.
Néhány gyárilag ajánlott játék és a KDE elválaszthatatlan kis segédprogramjai illetve néhány általam nem ismert/használt program-csoport.
Szoftvertárban a már-már elvárható program-özön. Tucatnyi beállítási lehetőség a csomagok közötti eligazodások végett, természetesen nekem elkelt volna még egy mód, csak KDE-hez. Ez másnak is jól jöhet, nehogy a fél Gnome-ot letöltse  egy óvatlan programválasztás miatt.
A KDE 4-es felületének csiszolásával napokat tudnék tölteni, ezért gyorsan abba is hagyom.


Szóval,
Szerintem a Mandriva ezen verziója is hozza a tőle eddig megszokott profi szintet, ezért továbbra is ajánlom egyszerű napi felhasználók részére előtelepítve. Persze, nem az öreg gépek kategóriában.

A 3. Bang


ArchBang!

Honlapja: [http://archbang.org/]
A CrunchBang és a RexBang után ez a Bang is “elhangzott”. LiveCD-ként futtatva 3GHz-en és 4GB RAM mellett, 10GB-os partícióra telepítve vettem szemügyre. Nevében az Arch az ugyanilyen nevű “anya-disztribúcióra” utal, míg a Bang, a minimalista desktop felületet jelzi ami (számomra) Openbox-os grafikus felületet jelent.Miután felállt a felület, a háttérkép kivételével szinte mintha a CrunchBang-et látnám. Annyira minimalista  felület, hogy a “böngészőnek” még címsorát sem találtam meg (nyomj egy o betűt és az ablak alján jelenik meg). Néhány beállító felület fejlettebb (tint2 tálca) ám az openbox és a Conky beállítói kivételével szinte minden más ilyen-olyan szöveges config fájlban található. Bár még egy tájékoztató DOC-ot is találtam, telepítés közben többször is beállítottam, mégsem sikerült rábeszélnem arra, hogy magyarul működjön. Ez utólag ellenőrizve az én hibám, mert nem látogattam el közben a [http://linuxhogyanok.blogspot.com/2010/10/bicskas-agymenese-az-arch-linux.html] honlapra ahol ezt is szépen magyarul a szánkba rágják. A csomagkezelése is elég eltérő az eddig általam ajánlottakhoz képest. Mivel rolling-release, az update utasításra minden telepített alkalmazásodat leellenőrzi és frissíti, ha talál újabbat, nem kérdez rá egyesével mint pld.: a Debian alapúak. Habár a “Súgó” szerint roppant egyszerű a további programok telepítése, én a példaként megadott Firefox-ot mégsem tudtam telepíteni. Plusz öröm, külön van root és külön felhasználó, amit rootként beállítasz, az nem mindig jön át a Felhasználónak is, ezért ott is kezdheted elölről.
 2.nap 
A fent említett honlap és a felhasználónak hagyott DOC “Súgó” után eme 2. napi firkálmány a bizonyíték, hogy működik, magyarra lehet kapcsolni a billentyűzetet és a többi beállítást. A DOC leírja angolul mit, bicskás írása, pedig, hogy hol találod amit át kell állítani.Csomagkezelés: Pacman nevű program (a folyamatjelző ábrában egy C zabálja a 0-ákat, nevéhez méltóan) parancssoros megoldása érhető el, tehát kétszer is meggondolod, hogy telepítesz és mit. Kis szemgúvadással, de két parancssal egy magyar nyelvű Firefox 7.0.1.-re tettem szert, ez alól írok. (előbb root-ként ki kell törölni egy fájlt a pacman könyvtárában, ezt a konzol le is írja neked) Alapértelmezett böngésző a Jumanji, ami egy többfüles szövegesnek tűnő böngésző, igaz Youtube-ot nem próbáltam rajta (De a menü szerint telepítve van!) de képeket és általános weboldal-tartalmakat megjelenít, ezért nem szöveges böngészőnek nevezném inkább minimalistának. A Fox telepítése után már nem értem el.Menü és magyarosítás, az openbox automata menüje és az általános alkalmazások neve magyarra váltott, a hozzáadott extrák maradtak angolok. A grafikus kikapcsolás és újraindítás nekem nem működik. Konzolban felhasználóként nem adhatsz ki parancsot, csak mint superuser. :( Tehát: su root aztán megadod a root jelszavát utána reboot vagy poweroff Amivel még nem sikerült boldogulnom az a felbontás beállítása. Igaz, hogy külön driver nélkül is tudja a 1280x1024-es beállítást, de a 16:9-es monitoron ez nem mutat jól. Programok: Leafpad aminek a nevét érdemes megjegyezned, mert ez a grafikus felületen az editorod, szerkesztőd, minden konfigos fájlban ezzel fogsz turkálni és néha társitani kell. Grafika menüpont alatt egy Geeqie nevű komolyabb képnézegető fogad. Hang és Videó alias Media: a jó kis Gnome mediaplayer egy komolyabb Deadbeef nevű zenelejátszó, és CD íráshoz a jólfelszerelt xFburn. Irodában egy Zathura nevű program fogad amiről csak Netes nyomozás után derült ki, hogy egy pdf olvasó. Indítsátok el, aki ezt elsőre kiszúrja... annak luxus és tékozlás két olyan jó szem. (ezzel a pacmannal igazi élmény lesz egy magyar Libre Office telepítése... :( ) Kellékek és a Rendszereszközökben a szokásos kis segédek, csoportos fájl-átnevezők, tömörítők, számológép, karaktertábla... A telepítésről találtam videót is:
[http://www.youtube.com/watch?v=QzKJ9YT2h6g] Igaz, hogy ez régebbi mint amivel én jóval többet bénáztam. De nem reménytelen, ha máshogy nem is egy virtualboxban. 
Szóval,
Habár nagyon hasonló a küllemük és céljaik a CrunchBang-gel, nekem úgy tűnt, hogy mintha egy hajszállal gyorsabb lenne az ArchBang mint a Crunch (plusz ezt sikerült magyarosítani). Talán többet kell olvasni és konfigos szövegfájlokban turkálni angolul, de valóban azt nyújtja az ArchBang is mint az Arch ígér. Azoknak ajánlom egy próbára, akiknek már van némi előéletük linux telepítés terén, de a közeljövőben már csak dolgozni (office, programozás) vagy netezni, (mozizni...) akarnak a gépükkel és nem állandóan az operációs rendszert bütykölni.