Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2012. január 21., szombat

ZenWalk 7.0 Live

Honlapja: http://zenwalk.org
Magyar oldal: http://hu.zenwalk.org
 Slackware alapú disztró ami szintén kisebb gépekre ajánlott és az alábbi célok szem előtt tartásával készül: 
"A Zenwalk egy GNU/Linux operációs rendszer, amely az alábbi szempontoknak kíván megfelelni: 
  • Modern és felhasználóbarát (legfrissebb stabil szoftverek, válogatott alkalmazások) 
  • Nagyon gyors (a legjobb teljesítmény és a használhatóság jegyében optimalizálják a fejlesztők) 
  • Egy-egy alkalmazás minden feladatra, a káosz elkerüléséért 
  • Teljesértékű operációs rendszer (teljes fejlesztési/asztali/multimédiás környezet) 
  • Folyamatosan fejlődő (a különböző beállítópanelek és rendszerszintű alkalmazások fejlesztése, pl. Netpkg)" 
Több változata létezik, ezekről és még egyéb információkról itt olvashatsz: [http://hu.zenwalk.org/tartalom/a_zenwalkrol/2]
  Valóban igyekeznek megfelelni a fent említett szempontoknak ezért még a böngésző is az IceCat (Firefox 3.6), a levelező az IceDove.
A szokásostól eltérően a Zenwalk előbb adja ki az új verzió telepítőjét és csak aztán a LiveCD-jét.   Régebben 128 MB RAM-ot adtak meg minimálisnak, de már akkor is a mai ajánlott érték volt szerintem a minimum, a 256 MB. (Fut az IceCat 3 füllel, Pidgin, és a htop 350 MB RAM foglalás, ez az xFce-nek köszönhető, szóval ezért 512MB RAM-tól ajánlom.) 
 Tovább a programokról:
A régebbi verziókhoz képest az alapértelmezett programválaszték már közel sem olyan "puritán". 
A bal felső sarokban található kis delfinre kattintva (a felső tálcán) egy teljes értékű operációs rendszerrel találjuk szembe magunkat, - a legtöbb program GNOME alapú - amely még a LibreOffice 3.3.1-et is tartalmazza, bár angol nyelvű, de a magyar betűket jól kezeli. 
Csomagkezelése a Netpkg programmal történik, de ez LiveCD módban (bölcsen) nem használható. 
Multimédiában is a Gnome-tól származó programokkal találkozhatunk, úgyis mint Brasero, Gmusicbrowser, Totem médialejátszó. Sajnos az ntfs rendszerű merevlemezemről nem tudtam médiafájlokat lejátszani (biztonsági okokból nem férhetsz LiveCD-ről hozzá) de a Youtube megfelelően játszotta le a videókat. 
Internethez a fent említettek mellett még a Transmission, gFTP lehet ismerős, a többi már inkább haladó felhasználóknak való első látásra. 

Külalak:

Akinek fontos, az képezze ki magát a választott grafikus felületből (xFce; Gnome, OpenBox) mert az alapértelmezett xFce az elmúlt évek alatt nem változott, és az a néhány új kép sem üti meg 2000-es évek mércéjét. A honosítása a felületnek elég jó, de nem érzékelek ez ügyben előrelépést. 


Szóval,

Slackware alapú disztró, amely optimalizált teljesítménnyel hirdeti magát és ez bizonyos esetekben igaz is, én azonban továbbra is 1 GHz CPU és 512 MB RAM valamint egy valós 3D kártyát javaslok hozzá. Ez utóbbiban találkoztam újdonsággal, már nVIDIÁra beállított indítási menüponttal is találkoztam. A fent említettek ellenére is érdemes vele számolni és kipróbálni, tekintettel, hogy a Windows XP hivatalos támogatása megszűnt és egy átlagos XP-s gép paraméterei megfelelnek a ZenWalknak is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése