Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2014. augusztus 3., vasárnap

Elementary OS


honlapja: [http://elementaryos.org/]


 Unetbootin alatt tettem vele egy próbát, ami egyszeri beállításokat jelent, tekintve hogy ez nem csinál mentéseket a beállításokról LiveCD módban mint a Puppy linuxok.
A weboldalán szintén úgy hirdeti magát mint egyszerű hétköznapi operációs rendszer amivel ingyenesen kiváltható a Windows vagy az OS X. (Nem az első és nem is az utolsó)
Gyakorlatilag ez egy újabb Ubuntu Lite verzió (csak az LTS verziókat használja) amely most még magáévá tette a zenwalk filozófiáját is a programok tekintetében. 

Alapértelmezetten "egy feladat, egy program" a választékhoz sem kell egy diploma és egy Paksnyi kapacitás:



A programok:

* FIle Roller (Archive Manager)
* Geary (Email Client)
* GNOME Calculator
* Empathy (Internet Messenger)
* Maya (Calendar)
* Midori (Web Browser)
* Noise (Music Player)
* Pantheon Files
* Pantheon Terminal
* Scratch (Text Editor)
* Screenshot tool
* Shotwell (Photo Manager)
* Simple Scan
* Switchboard (System Settings)
* Totem (Movie Player)
* Ubuntu Software Center
* Update Manager

  További illetve más programokat a Software Centerből tudsz telepíteni ami az Ubuntu teljes választékát nyújtja.


Gépigény:

Minimum igény

* 1 GHz x86 vagy amd64 processor
* 512MB RAM
* 5GB szabad hely a merevlemezen
* CD/DVD meghajtó

Ajánlott gép:

* 1 GHz x86 vagy amd64 processor
* 1GB RAM
* 15 GB szabad hely a merevlemezen
* CD/DVD meghajtó vagy USB port
* Internet hozzáférés


Külsőre az OS X-re hasonlít amit egy kicsit nehéz megszokni a Windows felhasználóknak hiszen többek között nincs tálca. Aki Ubuntu-t látott és használt annak kevésbé lesz furcsa pld.: a zárógomb a bal felső sarokban. Apropó Ubuntu, a grafikus felület a Gnome 3 újabb verziója.
A háttérképen és az alsó launcher stílusán kívül nem sokat tudunk változtatni a külsején de a célközönség nem is nagyon kíván ilyesmit. Ami nem látszik elsőre, dinamikus több Asztalos rendszer van beleépítve, máshol megszokhattuk, hogy előre beállíthatjuk, hogy hány asztalunk (v. workplace) legyen és azon belül “garázdálkodhattunk”, Itt a kihasználtság függvényében alakul az Asztalok száma. Ha egy másodlagos Asztalon nincs nyitott ablak, akkor megszűnik. Közöttük a Windows+jobb/bal kurzorokkal tudsz mozogni.
Mivel az eredeti Ubuntu LTS verziókra épül, ezért ennek megfelelőek a telepítési alapbeállítások is. Így szükséges lesz utólag telepíteni a magyar nyelvű támogatást, Adobe flash  az MP3 és videó  kódekeket is, mivel ezek csak nálunk lehetnek alapértelmezettek.
Szokás szerint ez sem tudott megbírkózni a 16:9-e felbontással de szerencsére megbízhatóan tudunk megfelelő nVidia drivert telepíteni, ezért a telepített verzióban ez - felbontás beállítása - sem lesz gond. Mivel ezek után minden videó és audió fájlomat lejátszotta és a szokásos online igényeket is hozta, nem látom értelmét további programok telepítésének, kivéve egy Office-t, de itt LiveCD módban nem biztos, hogy megoldható lenne. Ráadásul itt a Google Docs, ami már elég kompatibilis alapvető feladatok végrehajtásához.


Szóval,

Azoknak ajánlom akik a számítógépet csak kapcsolattartásra használják - netán csak szükséges rosszként tekintenek rá - számukra még ez az “elegáns” Apple design elég időtálló is.
Azoknak akiknek már sok az Ubuntu Unity-je, a nagy programkupac de nem szívesen mondanak le a szoftvertámogatottságról, naprakészségről és már kialakultak/letisztultak a felhasználói szokásaik.

Akik még ennél is könnyedebb operációs rendszert keresnek azoknak ajánlom a CrunchBang -et, ami az egyszerű és kis erőforrás-igényű, letisztult openbox ablak-kezelőt használja, miközben egyenesen a Debian-tól frissítheti a programjait, amennyiben igényt tart rá.
Hardcore-abb felhasználók pedig az ArchLinux-val építhetnek maguknak GNOME 3-as rolling-release operációs rendszert.
A legnagyobb kalandorok pedig megpróbálkozhatnak az ArchBang-vel is! :)
 Akik pedig a garázsban porosodó ajtótámasztókkal, vagy kenyérpirítókkal akarnak netezni, azok látogassanak el a Puppylinux honosítóihoz ezen az oldalon keresztül és még érhetik kellemes meglepetések.




Eme firka Elementary OS alatt készült Midori böngészőn keresztül a GDocs-on gépelve.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése