Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2008. április 15., kedd

Crunch!Bang! Openbox-ot mindenhová - 2008. 04. 15.

Egy könnyelmű pillanatomban elhatároztam, hogy kitanulom, hogy hogyan lehet Openbox felületet feltenni Ubuntura, UHU-ra és Zenwalk-ra.
Nos az alábbi disztró készítője(i) levette a vállamról az Ubuntus változat terhét. Mai áldozatom:

CrunchBang! 7.10

/Honlapja: [http://crunchbang.org/projects/linux/] és vonzáskörzete.(Wiki, forum, blog...stb.) /
Ezen sorok írásakor már folyik a "centivágás" (visszaszámlálás) az Ubuntu 8.04-es verziójának kiadására, Ők már el is készítették a saját verziójukat. (8.04-es motor,Openbox felület) Mivel késésben vagyok én most a 7.10-es motorra épült csomagot veszem szemügyre.
LiveCD-ként indul és valóban hamar bebootol. Nincsenek közben Ubuntus grafikus elemek (sajnos nyelv és billentyűzetbeállítás sem), csupasz szöveges felület. Aztán villanás és alul egy apró tálca a hálózati ikonnal, a dátum/idő kijelzésssel. Valamint a középen a "logója" #!. A jobb gombra megjelenő menüből lehet programokat valamint a telepítést indítani. A Gnome néhány összetevője is fut háttérben, vezérlőpultot mégsem találsz. Így nem jöttem rá, kattintatással hogy lehet rávenni, hogy magyarul kommunikáljon (főleg billentyűzet).
A telepítés azonban már ubuntusan zajlik, rögtön a nyelv és időzóna beállítással, felhasználó megadással, gparted segítségével oszthatjuk a merevlemezünket ha szükséges. A GRUB ismét jól teljesített, felismerte és reboot-kor felajánlotta indításra a másik particíón figyelő Wolvix-et. Szuper!
Innentől kezdve már magyarosodunk. A telepítés végén reboot, aztán támadás a Synaptic-kal. 3D kártya meghajtó telepítése (ha úgy érzed, hogy kell, bár ez pont azért minimalista felület, hogy ne terheljük a gépünket felesleges csicsával, ezért a 3D sem létszükséglet.) és a magyar nyelvű csomagok telepítése (OpenOffice, Mozilla-család és még amit az Ubuntus tárolókból ki tudsz sajtolni). Az Openbox magyarosítása ami szinte csak a menü magyarosításában merül ki, vagy google-zés után vagy egyből sajátkezűleg végzendő el. A Conky hűségesen informál gépedről és a gyorsbillentyűkről, de azt is átépítheted, ha ellátogatsz a honlapjára:[http://conky.sourceforge.net/] További infó: [http://wiki.hup.hu/index.php/Conky].
A programválasztékról nem akarok listákat írni, az Ubuntu választéka áll rendelkezésünkre de itt csak a Synaptic-on keresztül. Az automatikus frissítési rendszer itt is él. Az mp3 kódek és a Flash plug-in már itt is fent van, nemcsak a KIWI-n. A Vezérlőpultot továbbra sem találtam meg, de már nincs is rá szükség. A System menüpontban a hálózat, a képernyő, a felhasználók, csomag- és nyomtató-kezelés, időzóna, szolgáltatás beállítások...stb. mind megtalálhatók. Egyedül a billentyűzet beállítás nem található kattintós módszerrel, de hát már telepítéskor úgyis beállítottuk, ezért igazán nincs már rá szükség. Sztem.
Csak néhány érdekesség. Úgy vettem észre, hogy a legtöbb linux felhasználót hosszabb idő múlva elkapja a hév, hogy valami minimalista felület segítségével felgyorsítsa gépét. Valószínűleg itt is ez lehetett a helyzet, a készítők is régi motorosok lehetnek, mert a Firefox mellett még itt az Epiphany, a Brasero mellett a GnomeBaker, a Geany és a gedit mellé még jár a gVim, Vim. Az Exaile helyett Rhythmbox-ot és VLC-t kapsz alapból.
Amivel esetleg kicsit harcolni, Googlézni, konfig fájlokat szerkesztgetni kell az a gyorsbillentyűk, Conky, és a Tálca színezése lehet.

CrunchBang 8.04.01

/bejelentése: [http://crunchbang.org/archives/2008/04/08/crunchbang-linux-8-dot-04-dot-01-release-notes/]
Mint azt már írtam, meg is jelent a 8.04-es Ubuntura épült verziója. Első látásra nincs nagy különbség az előző verzióhoz képest. Több és jobban személyre szabható lett a felület, kapott a felső részre egy automatikus rejtésre kapcsolt tálcát, amit a menüből szintén beállíthatsz. Eltűnt az Epiphany, a Firefox 3 béta 5 van helyette. Az alsó tálcára kattintva kapjuk meg a világórát egy naptárat, amelyben beállíthatunk emlékeztetőket és az ilyenkor szokásos szolgáltatásokat. Állíthatjuk a GTK-t, háttérképet és a már eddig ismertetett tulajdonságokat. Érdemes rá frissíteni az előző verzióról.

Végül is...

Azoknak ajánlom, akik nem akarnak lemondani az Ubuntu támogatásáról, de szintén szeretnének gyors, egyszerű felületet és nem riadnak el egy kis kutatástól, szerkesztéstől.
Lehet, hogy a 8.04-es láttán én is lecserélem a KIWI-t?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése