Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2010. március 25., csütörtök

WI-FI-s kutyusok- 2010.03.25.

Nemrég újra harcba hívtak, hogy nézzem meg, melyiket lenne érdemes honosításra az alábbi pupletek közül. Főleg a Netes csatlakozás módjai (Wi-FI...stb.) miatt lángoltak fel a kedélyek.

Browserlinux

BrowserLinux 362 pre [http://www.browserlinux.com/index.html]
Egy nagyon jó fejlesztés amely az USB-s pendriveról való internetes böngészést segíti elő teljes saját operációs rendszer felhasználásával. Már egyszer volt terítéken a [Pupletek 2009 végén]-ben néztem meg egy régebbi verzióját. A mostani is nagyon tetszik és hát a "felhívás" erre is szólt, lássuk.
Virtualbox, 2GHz, 256MB RAM és nincs HDD, tehát LiveCD, XVESA.
A külalak a már szokásos elegáns színkombináció (kissé talán szürkébb a divatnál) Néhány program található csak benne, az egész összeállítás ismét csak a Netes böngészést segíti elő. Indításkor automatikusan csatlakozott a hálózatra, ami egy kábelnetes hálózatnál nem kihívás. Próbálná a Wi-Fi-ket! A böngészője egy Firefox változat (?) a Namoroka. Van még egy audio lejátszónk, hogy ne unatkozzunk az ízlés szerinti kiegészítőkkel felturbózott böngészőnkkel történő munka alatt. Van még egy terminálunk, egy számológépünk, egy egyszerű szövegszerkesztőnk.
A csomagkezelőt továbbra sem találom a puritán start menüben még a "More..." menüpont hatására megnyíló listában sem. Az AlsaPlayer a jelek szerint csak a kedvenc és legális audioCD-d lejátszására alkalmas talán, nekem netrádiós (MR 2) playlist fájlt nem sikerült megnyitnom vele.
Lehet, hogy a készítők is belátták, hogy ez így elég "karcsú", ezért a honlapjáról még letölthetjük a Google Chrome-ot (csak telepített rendszer újraindítása után lehet használni), JAVA motort, (A Flash már benne van) és az Mplayer-t, ami a böngészőn keresztüli telepítéskor kifagyasztotta a rendszert. Lehet, hogy a böngésző a hibás, mert nálam minden 3. oldal után kiakad és bezáródik. Nem tudom, minek ennyire rohanni a böngészőkkel, úgyis egy stabil kell a felhasználóknak. Az Mplayer telepítőjét (*.pet) letöltve és elindítva sem működött, csomaghibára hivatkozva leállt.
Szóval ez a végtelenül új és legújabb, meg cool és minden folyamatosan behal, néha viszi az egész oprendszert. Kezdem becsülni a SeaMonkey 2.0-t.
Az alsó tálca folyton elrejti magát és nagyobb terhelésnél már elő sem jön. Hát talán a végleges verzió jobb lesz.

Szóval,

Aki egy kicsit már tájékozott a puppy-kal kapcsolatban és valahol összefut egy stabil Browserlinux-os puplettel, az próbálgassa, érdemes. Nekem most sem volt vele szerencsém.

BOXPUP 4.3.1.

Honlapja:[nincs]
Elérhető a fórumban:[http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=49468]
és letöltéshez keresendő:[http://www.puppylinux.asia/tpp/NOP] Ez a verzió az openbox-os felülete miatt került a figyelem középpontjába. Lássuk. A környezet a fenti, tehát Virtualbox, 2GHz CPU, 256 RAM, HDD nélkül LiveCD-ként.
Indításkor szépen elkérdezi a billentyű és egyéb szokásos beállításokat a desktopra jutva az alsó tálca hiánya mellett még néhány változást vehetünk észre a hagyományos Puppy 4.3.1-hez képest. Alapértelmezett böngésző a Firefox, fájlkezelő a ROX helyett a PCmanFM ami az LXDE felület "tartozéka" (együtt fejlesztik) és szintén Openbox-ot használnak ablakkezelőnek. Jó összeállítás.
Sajnos a Pwidget benne maradt a pupletben, ami grafikus felületről nem indul (máson meg nem próbáltam, conky párti vagyok). A Ffox meg nagyobb terhelés alatt bezáródik (Utube flashek lejátszása, töltése(!) közben) Ez már nem nálam hiba, sokan írták a fórumban erre a verzióra.
Frissítés után (mert közben azt az ablakot is lezárta) a helyzet ismeretlen, mert én elbóbiskoltam, a rendszer meg lefagyott. :(
Az Abiword még nincs jóban a magyar karakterekkel, de az átlátszó hátterű Sakura (terminál) mintha reménnyel töltötte volna el a honosítók lelkét. (Mintha a fórumon ezt olvastam volna.)

Szóval,

Lehet, hogy a virtualboxom, vagy a gépem a "leggyengébb láncszem" de ezzel a puplettel sem voltak pozitív élményeim. Pedig az alapötlet itt is jó, sőt ez még annyival jobb, hogy itt legalább elérhető a teljes csomagválaszték (érdekes, a tárolókban nincs igazán új program) és minden más ami a hivatalos puppyban benne van, csupán a grafikus környezet egy kicsit látványosabb.

Stardust 012

Főleg a fórumban elérhető és a puppy híreiben rendszeres vendég. [http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=53419] A Puppy exkluzívnak készülő verziója. Bevallom őszintén, nem néztem utána minden fórum mélyén, de úgy tűnik ez egy egységes designra törekvő projekt fejlesztési fázisai. (Talán már az 5.0-ás verzió ezzel jön ki?) Egy gombnyomásra változó felület,ikonok színek..stb. Ami viszont ennél is fontosabb, megváltozott a vezérlőpult. Szerintem már-már a "nagyokat" idéző lett.
Nos, ezt is az eddigi paraméterekkel indítom.
Ez is, akárcsak a Browserlinux, rögtön felmérte a hálózatot, majd elkezdte "telepíteni" (beállítani) a GTK és egyéb témákat. Ez egy kicsit (nem kicsit, nagyon :( ) lassítja az első használatbavételt. Gondolom a telepített verzióban már nem játsza el ezt.
WOW! Elkészült, rögtön információs ablak, (GTK-s, nem holmi konzolos utánzat!) Tűzfal beállítás...stb. A hivatalos puppy programválasztéka áll a rendelkezésünkre. Az egész grafikus felület sokkal felhasználóbarátabb, kommunikatívabb mit az eddigiek voltak.
A Seamonkey nem lett öngyilok a Youtube-tól és még néhány újabb programmal is találkoztam. Szól a rádió.
Egy próbálkozást megér, márcsak azért is, hogy belepillanthassunk, hogy milyen lesz (lehetne) ha egyszer eljutnak a fejlesztés azon pontjára, hogy már ez is szempont lesz.

puppy-lxde-v0.1Hu

Ez egy svéd LXDE alapú puplet első magyarosítási bétája. Hát nálam Virtualbox alatt szinte vírusként működött. Nemcsak a virtuális gépet akasztotta ki bootolás közben, de a valósat is. Elérhető a magyar honosító közösség honlapjának hírei között.

UPDATE

Miután nem szoktam ennyi hibába botlani, kipróbáltam mindegyik önálló liveCD-ként 2GHz, 2GB RAM mellett is valós gépen. Bár ez nem a célgép paraméterei, de muszáj volt ellenőrizni. Immár Xorg alatt.

BOXPUP 4.3.1.

Itt a Firefox már stabil, kisebb nyöszörgés után frissítette magát 3.5.8-ra és így írom eme sorokat a Google Dokumentumokban. A magyar karakterek még kalaposak de az eddigi teljesítmény uátn már ennek is örülök. A Youtube lejátszásánál hol volt hol nem volt hangja a böngészőnek és később be is fagyott. Az Alsaplayer sikeresen nyomja azt a néhány mp3-as listámat. Webrádióra nem alkalmas, arra a Xine player hivatott, amely videókat is gond nélkül játszik le. Lenne mit csiszolgatni rajta, de hát telepítve talán stabilabb lenne.
Használható, de próbálja ki saját maga mindenki.

puppy-lxde-v0.1Hu

Hát így sem tudok jót mondani róla. Elindult, szép felület, nVidia 3D támogatás. Az ikonok, menüpontok káoszban, van amiből kettő van, de pár fontos menüpontot meg nem találok. Nem csatlakozott a Netre, annak ellenére, hogy a beállítások megtörténtek. A videók is hangtalanok. Sőt, nekem nem sikerült hangot kicsikarnom belőle, annak ellenére, hogy a hangerőszabályzó 75%-on volt.
Nálam vesztésre áll.
U.I.: betettem az eredetit is. Internet volt, hang nem. Nagyon szép és látványos, de a régebbi gépek bírják ezt majd?

Stardust 012

Hát 2GB RAM mellett az új felület betöltése gyorsabban zajlott és ekkora gépen szépen is fut, bár erre már nem biztos, hogy puppy-t tennének mások. Érdekes itt be kellett állítani a Hálózatot, Vboxban meg nem. A videók lejátszása jól zajlott. A Seamonkey-t ajánlott frissíteni (1.1.18) a Google megszünteti a támogatását. Keressünk hát másik böngészőt. Ennyi RAM mellett bevállalok egy nagyobb böngészőt. Lássunk egy Firefox 3.6 + flash 10-est, *.pet csomagból. Jó! A csomagkezelő tárolói ugyan már régi programokat tartalmaz a kis gépek miatt, de *.pet csomagban mindig találhatunk újabbat, ha elbírja a gépünk és valóban szükségünk van rá. Ahogy már írtam, az új generáció külsejével a hivatalos 4.3.1-es puppy.

Browserlinux

Hát itt már jobban teljesít, bár a telepített mplayer kissé szaggat ha a Firefox-val gyorsabban scrollozok, gondolom a 3D gyorsítás hiánya miatt. Lényeg, hogy itt működik, nem tudni, hogy a több RAM (gondolom a 3.6-os Fox örül neki) vagy a valós hardver-elemektől. Érdemes hosszabban nyúzni, összeválogatni *.pet-ekből ami nekünk szükséges lehet.
Stabil internethasználóknak (függőknek) ajánlott. Nagyobb irodai szoftver nem szükséges, mert itt a Google Docs (és még néhány másik online iroda és már képszerkesztők is vannak!) az Mplayer ahogy ezt már írták, szinte mindent lejátszik, amit nem azt meg dobd ki :D és keres egy szabványosabb verziót.
Már csak azt kellene megoldanom, hogy ne tünjön el folyton a tálca. Közben azt is sikerült egy kis turkálással a beállítófájlok között. Ilyenkor derül ki, hogy egy notepad is csodákra képes. Mit nekünk Word meg ilyenek...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése