BlackPantherOS 10.1
Honlapja: [http://www.blackpanther.hu] Eredetileg csak a magyar nyelvű rendszerek között akartam megemlíteni, de aztán láttam a Hogyan.org-on [http://hogyan.org/blackpanther-os-v10-1-1-telepitese] ezen változat telepítéséről szóló leírást és úgy gondoltam, hogy mint lehetséges trónkövetelőnek jár a nagyobb figyelem.Ezt a disztrót évek óta azért fejlesztik, hogy legyen egy magyarul beszélő és működő operációs rendszer. Most még számlázó és raktárkészlet nyilvántartó szoftvert is kapsz hozzá, ingyen. De ha vállalkozásodnak szükséges, le is lehet papírozni. Egy időben, ha jól emlékszem még hardverforgalmazásuk is volt. Pár szót a honlapjukról (ideiglenes):
Mit kínál a blackPanther OS alternatív operációs rendszer új változata?
Pár lényeges dolgot emelnénk ki:- - APEH-követelményeknek megfelelő ingyenes számlázóprogramot
- - MS vírusoktól, kémprogramoktól mentes környezetet
- - Teljes ABEV kompatibilitást
- - Komplett internetes alkalmazásokat
- - Komplett megoldásokat vektoros vagy pixeles grafikai munkákhoz
- - Komplett Office irodai programcsomagot
- - Komplett audió és videó feldolgozási megoldásokat
- - Stabil és biztonságos desktop könyezetet vagy akár egyidejű szerver megoldásokat
- - Gyors és látványos külsőt
- - Kompromisszumok nélküli legalitást
- - Magyar termékeket
Telepítés az oldalon leírtak szerint csak annyi a hozzáfűzni valóm, hogy valójában 6 grafikus felület közül választhatunk KDE4, Gnome, LXDE, (erre lettem volna kíváncsi, de tárolók nélkül ez meghiúsult) E-17, Openbox, WindowMaker.
A KDE 4 csak teljes 3D kártya támogatással az igazi de ahhoz is kellenének a tárolók. Bár nagyon látványos, sajnos nem bírja sokáig a próbálgatásaimat. Várok pár napot azután...
"Visszatérek"
Nos, vagy 2 héttel később bekövetkező probálkozásom sikerrel zárult. A tárolók élnek és nemcsak a frissítéseket nyomtam le, de az újfajta (általam nem túl kedvelt) menü mélyén megtaláltam az asztalválasztó menüpontot is aminek segítségével sikerült az LXDE-s és az Openboxos (ezek amúgy is közeli rokonok) asztali környezetet is telepíteni.Hát nem is tett különbséget köztük, csupán annyiben, hogy a sima Openbox-ot csak KDE-vel vagy Gnome-mal együtt hajlandó indítani. Ezért javaslom a nagyobb gépekre a KDE vagy Gnome-ot a kisebb (ahogy itt írják: gyér) gépekre meg az LXDE-st. Jól beállítható és elég kellemes látványt nyújt napi használathoz. Talán még 3D effekteket is támogat.
Miután a hivatalos felsorolás elmond minden általános dolgot a disztróról én inkább azt néztem, amit még találhatunk. (Persze az Opera, a VLC, a Pidgin már telepítve van általam. Sőt, van Chromium is de nekem az elsőre nem indul. Lehet, hogy nem KDE rajongó, vagy neki is kell egy újraindítás?)
Megismerkedtem a DJL nevű programszerűséggel amely szorgos munka után bemutatja a linux alatt található komolyabb és kommerszebb játék programok csoportját. Az ötlet és a kezdemény dicséretes a végeredmény már kétséges. Sok program telepítés közben hibaüzenettel kilép de a listában marad és újratelepítéskor már "telepítve", indításhoz meg "nincs telepítve". Lehet, hogy túl synaptic-szerű vagyok, de maradok a csomagkezelős vagy ön-telepítésnél, mások ne szemeteljék össze a rendszeremet. Elég sok látványos és igéretes játékot mutat, talán egy külön leírást megérdemel. De azért kiírtom ahogy lehet.
Van azonban egy PlayOnLinux nevű program is ami hivatalosan a WINE-t és egyéb összetevőket fog össze, hogy Windows-os játékokat is tudjunk futtatni. Mielőtt valakinek legörbülne a szájaszéle, "hogy ez meg minek, nekem nem játékgép kell, hanem valami ami kisegít a windowssal szemben" annak megsúgom: nemcsak windows-os játékokat lehet vele feltenni. Mivel a háttérben a Wine figyel immár egy összeszedettebb formában. Remélem ez 1 kicsit segít: [http://www.linuxempire.hu/wiki1/index.php/Windowsos_játékok_telepítése_PlayOnLinux_segítségével]
Hát elsőre talán ennyi, nálam működik első látásra, hogy ez mélyebben napi szinten milyen, azt mindenkinek a saját gépén kell tesztelni.
Negatívum: sokszor sikerült kiakasztanom és a RESET gomb volt mindkettőnk számára megváltás.
A Metisse nevű 3D effekt-(vagy tréfa?)gyűjtemény villámgyorsan kiírtotta a gépem teljesítményét. A probléma gondolom a 3D kártya drivere okozta, talán csak a zárt meghajtók lettek volna jók neki. Újabb nekifutás a drivereknek. Nos, sikerült, ez megoldódott, leszedtem a Metisse-t és minden csomagját és feltettem a Compiz-t (egy-két kattintás és magyar nyelvű kérdések jóváhagyása, ekkor még feltett pár csomagot. A compiz is hoz magával beállító felületet de a KDE-nek van asztali effekt beállítója ami össze is veszett a Compizzal. Erre kikapcsoltam a Compiz-t és újra belépés (minden ilyen ki-bekapcsolgatós művelet után ki kell lépni a KDE-ből) után immár ment a 3 oldalú kockám forgatása, az ablakok széttörve záródnak be és hasonló nyalánkságok.
Lehet, hogyha sikerül eltalálnom a videókártya driverét elsőre, akkor sem a Compiz, sem a Metisse (amit mintha a Mandrivánál láttam volna Compiz alternatívaként) nem szükséges. A KDE Plasmoid hozza a saját effektjeit.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése