Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2013. február 25., hétfő

2013 első magyar kölykei

A [http://puppylinux.hu/]  honlapján az ünnepek után felgyorsult az élet és több puplet látott napvilágot. Így aztán én is ringbe szálltam és az Unetbootin segítségével megnéztem, hogy melyikkel hogyan boldogul(na) egy “csak” magyarul beszélő tapasztalatlan Windows felhasználó. A teszt egy modern-nek tekinthető 2 magos és 4G RAM-mal ellátott gépen történt egy PPPoE kapcsolattal, Wi-Fi nélkül.

OfficePuppyhu TM 525

Ahogy a Firefoxnak beállított kezdőoldal is írja:
E puplet alapja a Lucid Puppy (LuPu) 525 verziója. Ez az egyik legjobban bevált, legnagyobb számban letöltött Puppy Linux disztribúció.  Alapértelmezett ablakkezelője az openbox, mellé van konfigurálva a tint2 panel, amely szép, látványos, de kis memóriaterhelést ad.
Nem véletlenül kapott el a deja vu érzés, a kezdő képernyő és a beállítások láttán, hiszen a már “hírhedt” JBL Office puplet is erre a motorra épül.


A puplet induló képernyője


Nos, ez mit is tud? Hivatkozva a már említett kezdőoldalra az általános felhasználású programok mellett lehetőséget nyújt a FreeOffice legális  használatára, regisztráció után.
Indításkor tökéletesen beállította a billentyűzete nyelvét és egyéb regionális beállításokat, ám az Internet és a hang még nem él.
Az internetet a PupControl ablakban a Network fülön Az Internet Connect gombra kattintva és a megjelenő ablakból kiválasztva a kapcsolódásunk típusát, majd válaszolunk (a Szolgáltatónk által hátrahagyott papírok alapján) a feltett angol kérdésekre. Erre csak akkor van szükség, ha az Internet kapcsolatot nem érzékeli automatikusan, vagy ettől eltérő módon csatlakozunk a világhálóhoz! (PPPoE, WiFi...stb.)
A Hang megtalálása nem csak a TV2-n zajlik, itt is szükség lesz rá, ha a médifájlokat megfelelően akarjuk használni. Nekem nemcsak a tálcán lévő hangerőszabályzó ikonhoz kellett rendelnem a megfelelő csatornát (PCM és Master playback volume, húzd is maxra őket, ha nem lennének) hanem fel is kellett ismertetnem a hangkártyát is amit szintén a pupcontrol-on keresztül tettem meg. (hardware/sound setup)
Most már látjuk és halljuk a Világhálót, lássuk mit tehetünk még. Visszavonom, hallani nem halljuk a UTube-ot például. Pedig az alacsony felbontást biztosító kiegészítőt már letiltottam és a böngészőt újraindítottam. Mit lehet tenni, ellenőrzőm a bővítményeket és pont a Shockwave Flash-t jelöli meg elavultnak. :(  “Frissítsük de az adobe honlapjáról mit töltsek le, melyik csomagot?!!” - kérdezi a Felhasználó. Csomag? Csomagkezelő! (Alkalmazások/Telepítés menüpont) Hát ott még régebbiek vannak. :(  Nem lettünk Youtube hallgatók. Egészen addig amíg teljesen be nem zártuk  a PMusic nevű zenelejátszót és fel nem szabadult a hangkártya. Ááááááááááááá!
Inkább lépjünk tovább, az irodai programokban a már említett FreeOffice mellett a szokásosnak mondható egyszerű szövegkezelőket, számológépet, mtpaint rajzoló-programot találjuk.
A Multimédia/hangbeállítások menüponttal vigyázzunk, mert ez nem más mint a már szintén említett hangkártya beállító, detektáló program ami rögtön kinullázza nekünk az eddigi beálllításainkat. A következő menüpont nem a fejünkben hallható hangok beállítására szolgál hanem a Pmusic - mp3 és egyéb - hangfájlok lejátszására szolgáló programot indítja. Hangszerkesztés pedig az mhWaveEdit nevű szerkesztőt.
A Videók sem a videó mappánkat nyitja, hanem az azokat lejátszó GNOME Mplayert, amely még az ISO-ként érkezett DVD-ket is lejátssza.
A játék, négy, általam nem tesztelt játékot tartalmaz. (Videózni sincs időm hát még játszani. Itt ez a sok blöki. )
A zene-lejátszással nem vagyok igazán megelégedve - annak ellenére, hogy egy másik puplethez a Pmusic-ot találtam a leghasználhatóbbnak - ezért ismét megnézem a csomagkezelőt, mégiscsak képes bizonyos ubuntus csomagokat is kezelni. Ezúttal is a Songbird-öt választottam (windows alatt ugyan nem használom) mint kifejezett audio fájl-kezelőt.  Többek között azért mert a Firefox motorját használja, és ha az fut, ez is fog (annak ellenére, hogy több csomagok hiányolt).
Választható ugyan a VLC is de mivel a GNOME Mplayer egyelőre mindent lejátszik ezért még nem állítom hadrendbe.
További programok amiket használni szoktam napi szinten, közülük sok megtalálható a csomagkezelőben: Opera böngésző, Chromium (Firefox helyett), Foobar 2000 (wine-nal együtt), Pidgin vagy az InstantBird (amely szintén a Mozilla család tagja), mc, Tux- vagy Gnome Commander (kétpaneles fájlkezelők), és még lehetne hosszasan sorolni további média-lejátszókat, grafikus és internetes programokat.
FreeOffice. A Softmaker-re épül és már előre van telepítve, nekünk csupán regisztrálnunk kell és máris egy Office 2007 kompatibilis irodai csomagunk van. Én maradok a külön pet csomagból vagy sfs-ként csatolt LibreOffice-os megoldásnál.
A puplet Asztala általam átszabva
Egy ok, amiért még megvan a Windows-om

Röviden,

Ha már van egy jól belőtt JBL vagy más lucid alapú pupleted Office-val, akkor nem érdemes ezzel a puplettel foglalkoznod.
Ha most használsz elsőként Puppy linuxot és máris szükséged van egy teljes offline irodai csomagra, de majd később rendezkedsz be, akkor viszont ez a te blökid.

Slacko 5.3.3 magyar

Akinek kissé ismerős az Asztal felépítése, az nem a véletlen műve, ez is egy TM összeállítású grafikus felülettel rendelkező puplet. Ám a programválaszték már nem a gondosan megválogatott minimális, hanem a hivatalos puppy-ra jellemző program-áradat.
Szintén Unebootin alatt futtatom és már induláskor látszott a honosítás eredménye, szép informatikai magyarsággal társalgott a blöki. A képernyő felbontáson kívül semmivel nem zaklatott, billentyűzet beállítások, idő, mind automatikusan megtörtént.
Slacko 5.3.3 gyári Asztala
Slacko 5.3.3 gyári Asztala

Hangkártyánkhoz itt is érdemes a teljes detektálást futtatni, de a tálcán lévő ikonhoz már nem kell nyúlnunk, az már tudja a dolgát.
Internet. Ahhoz nem jutottam, mert hiába állítottam be a PPPoE kapcsolatom, TIMED OUT felkiáltással nem kapcsolódtam a Google Docs-hoz, hogy eme pár sort a szokott helyén vessem papírra.
Irodai feladatokhoz komolyabb szövegszerkesztőnek az AbiWord honosított verziójával találkozhatunk, ezenfelül szövegeléshez a Geany, Leafpad vmint két konzolos szerkesztő áll a rendelkezésünkre. Táblázatkezelést sem kell nélkülöznünk, a Gnumeric megtalálható mint az AbiWord "elválaszthatatlan párja", e kettőt együtt szokták Gnome Office-nak is hívni.
Továbbiakban a már szokásosnak nevezhető irodai apróságok, számológép, határidőnapló, költségvetés készítő, különböző (chm, pdf,) dokumentum olvasók és konverterek. Titkosítók, jelszókezelők...stb.
Internethez a Firefox, Transmission, pwsget letöltő...
Multimédia menüpont alól főleg az audio vonalon mindent tudó Pmusic-ot találjuk (amely még CD is játszik /rippel is), a szintén mindenes Gnome mplayer, internetrádió. Nemcsak a szokásos CD/DVD égetőket találjuk itt meg, de még audio szerkesztéshez használható programokat is.
Aztán már csak két játék és az openbox beállítói és a leállításhoz választható opciókat találjuk.
A szokásos káosz sem hiányzik a menüből, néhány program indítója nem ott van ahol várnánk. Én az XChat IRC-s programot az Internet menübe tenném, de gyárilag az Internet Tárcsázó menüben kell keresnünk.
A csomagok tekintetében sem lehet okom panaszra, a legtöbb ismert multiplatformos program (főleg internetes) megtalálható a kínálatban.

Sajnos,

Az internetre nem jutottam ki vele, ezért nem tudtam teljes próbát végrehajtani. A hálókártyámat eth2-nek azonosította és talán ezért nem tudott mit kezdeni vele a puplet.

Sulipuppy 2.3


Szinte csak ugyanazt tudom leírni róla mint az OfficePuppyhu TM 525-ről, nem is csoda hiszen ugyanazokkal az alapokkal rendelkezik (még az irodai program-csomagja is). Ugyanaz a programválaszték fogadott a csomagkezelőben is ami minden Lucid 5.25 alapú pupletben (ha jól van beállítva a csomagkezelő) megtalálható.
Pluszként a Wine emulátort és az iskolai programokat lehet említenem. Valamint a Windows 8-ra emlékeztető MetroConky-t.
Olyan gépre érdemes inkább ezt telepíteni ahol általános iskolás (alsós) gyermek (csemete, vadorzó...stb.) található.

OnlineRP (2013.01.30)

Fórumszál:[http://puppylinux.hu/phpbb3/viewtopic.php?f=4&t=644&sid=ff0b68d9de0a963a1df71a8d4f9a33ac]
A neten élők számára fejlesztve, egy csomó bevált online alkalmazás ajánlásával.
RAM-foglalása alapjáratban szinte az eddigi legkisebb.

Retro Precise 5.4.2 alapokon készítve. Úgy emlékszem, még nem volt hozzá szerencsém az alapokhoz,illetve egyszer az officeRP5423 kapcsán, ami nem aratott túl nagy sikert, ezért nem is került ki az oldalra. Most is csak azért mert az év eleji alomban szerepelt a főoldalon.
[http://puppylinux.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=472:onlinerp&catid=8:puplet]
Felemás (hiányos) honosítás, problémás és sikertelennek mondható hangkártya illesztés (nagyon halk és minden egyes új hangkártya beállítás teljes újraindítást követel. lsd.: Windows 9x) a hálózat csatlakozása sikeresen be lett állítva (PPPoE) de minden egyes újraindítás után (ami a hangkártya keresésekor több alkalommal is megtörtént)  el kellett “vándorolni” a “vezérlőpultba” hogy megkapjam azt az ablakot ahol rákattinthattam a kapcsolat indítása gombra.
Apropó, újraindítás! Az első után megtalálta a LibreOffice sfs fájlt és felajánlotta a csatolását, a második után már ott is volt a menü Irodai menüpont alatt.
Menüpontok. Nos, a szokásosnál egy lehelletnyivel kevesebb program található meg de ezt az online alkalmazások ajánlásával sikerült “felduzzasztani”.  Tisztelet annak aki ezt összegyűjtötte annak ellenére, hogy egy-kettő nem működik. Nagy ötlet a saját dropbox-ába helyezni az összegyűjtött alkalmazásokat tartalmazó weboldalt de ennek csak úgy lenne igazán profi értelme, ha frissítve lenne és pld.: 5 év múlva is elérhető lenne.
Online WinE-portable programok gyűjteménye. Telepített Wine nélkül. Amelyik felhasználó fel tudja telepíteni és beállítani a Wine-t, már nem szorul erre az oldalra, vszeg fejből tudja, hogy mi kell neki és hol is találja. (nem tudom, milyen munkát végez puppy alatt a ccleaner??)
a hangkártya hiánya miatt nem is folytatom a tesztet, még annyit, hogy a csomagkezelőben bőséges programválaszték található de ha az alap-puppyra gondolok, félő, hogy nagyrészük függőségi hiba miatt nem is indul.

Röviden,

Gyakorlott puppy-s felhasználó hosszas testreszabása után ajánlott napi felhasználókra szabadítani ezt a kutyust. Azonban ugyanezen szolgáltatásokat kevésbbé problémás pupletek is nyújtják ezért csak hardware okot tudok arra elfogadni, hogy miért kellene ezt bárkinek is telepíteni.

LX7 Puppy

Fórumszál:[http://puppylinux.hu/phpbb3/viewtopic.php?f=4&t=654&sid=a74250ac8d58232837b6814f1c9e43c6]
Egy érdekes puplet amely az LXDE-t használja grafikus felületnek. Ehhez hasonló külföldi puplet itt található: [http://lxpup.weebly.com/]

Még az elején le kell szögeznem, ez nem minimális géphez való. Egy Firefox-val együtt máris 426MB RAM-ot fogyaszt, tehát inkább az 512Mb RAM-mal rendelkező gépekhez ajánlott puplet. Készítője DJPatikulusz már a fórumban elérhetővé tett egy javító csomagot amely néhány hibát hivatott kijavítani.
Indításkor az asztal egy non-aeros Vista vagy Win7-re hasonlító külsőt kap egy alkalmazás-dokkal bal oldalon és rögtön segít az első beállításokban is. (nyelv, billentyűzet, óra, felbontás) A külsejéhez nem is nyúlok (ez sem túl sűrű nálam) csak a háttérképet cserélem le a bőséges választékból. A honosítás is közel 95%-os, csupán a helyesírás lepett meg itt-ott. Furcsa a drájvert így látni, annak ellenére, hogy magyarul így helyes. (de az autómatikus és a lejáccani már kissé..hmm, problémás)
A programok tucatjai itt is a hivatalos puppy-k zsúfoltságát idézik de mindenképp dicséretes az a megoldás amellyel igyekeztek kiválasztani a hasznost a felesleges (nem napi használatú) programoktól.
Internethez kapjuk a Firefox, Pidgin, Transmission triót, megfejelve biztonságos letöltőkkel, torrent-készítővel, Youtube letöltő- és konvertálóval valamint egyéb hasznosságokkal. A Youtube indul is szépen még nagy felbontáson is de néma!
Irány a Média, ahol az immár szokásosnak számító GNOME Mplayer, Pmusic fogad, megtalálhatók a hangkeverők, vágók, rippelők és a végén a lemezpörkölők, hogy bárhol előadhasd DJ tudásod legújabb művét. Videóklippet ide, minél több formátumot! Hadd halljuk őket! Csak a dermesztő csönd válaszol. A fórum javaslatai sem fakasztották hangra eme blökit. :(
Immár két keverőpultom is van, a hang mégis alig-alig (teljesen felhúzott potméter mellett) hallható. Szabványos megnevezése szerint: süket. (Win 7 alatt viszont üvölt, tehát nem hardver hiba. Sztem.)

Hát, ennyin csúszott meg eme nagy gépek hangulatát ígérő puplet. Sajnálom. :((((

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése