A RexBANG! megtekintése [http://weblom.blogspot.com/2011/06/rexbang.html] után gondoltam már aktuális lesz az eredeti (CRUNCH!)BANG!-re is ránézni.
Hát ért némi meglepetés, elsőként mint kiderült létrejött egy ArchBang! is, (erről később) másodikként, már nemcsak Openbox, hanem xFce felülettel is elérhető a CB!.
A LinuxMint+Debian [http://weblom.blogspot.com/2011/03/linux-mint-es-debian.html] disztró használhatósága miatt már nem is zavart, hogy az Ubuntu alap helyett itt is áttértek a Debianra.
LiveCD-ként futtattam, 3GHz, 4GB RAM társaságában, ez a disztró nem régi gépekre van (lásd: puppylinux), csupán a minimalista felületért rajongóknak készült.
Mint már említettem, választható az Openbox és az xFce-s változat, külalakra mint látható semmi különbség első pillanatra.
Így néz ki gyárilag. |
Az alapból használható programok csoportja sem tér el, és egy minimál disztrótól elvárhatóan nincs is túlpakolva.
Médiára egy VLC, játszott is mindent amit elértem.
Az internetnél Chrome (flash plug-in üzemben), Transmission, X-Chat, és valami mikrobloggoló kliens(?) ez az alkotó személyes kedvence lehet, mert a screenshotokon is látható, Openbox alatt alig bírtam bezárni.
Iroda: AbiWord, Gnumeric vagy ahogy néhány helyen hívják a Gnome Office.
Az openboxos verzióban szépen rendezett menü fogad, még a beállító szöveges fájlok is elérhetők, nemcsak a grafikus beállítók. Minden különösebb videó-driver hókuszpókuszt nélkül kapunk árnyékolt és áttetsző ablakot, menüt...stb. A Conky is szépen teszi a dolgát (bár én még variálnák a kijelzett paraméterek között) a feltűntett billentyűparancsok is megfelelnek a valóságnak.
Nos, megragadtam böngészőm és gondoltam le is pötyögöm kedvező tapasztalataimat, mint a BANG! sorozat második darabjakét.
Hát a pofáraesés akkor ért.
A képeken látható a tálcán az óra mellett egy windowsoshoz hasonló "nyelvi eszköztár" amin a gb betűk láthatók. Ballal kattintva rajta át is váltott US-re, fr-re, de-re, miközben "felkapcsolta" a billentyűzetem a Scroll Lock LED-jét és nem is volt hajlandó kikapcsolni. Jobb klikkre a Névjegy és a Kilépés volt elérhető.
A nagyobbik gondom az volt, hogy valóban nem volt magyar billentyűzet. Végignézegettem a config fájlokat, de nem volt szerencsém.
Többet vártam az xFce-s verziótól, hiszen ott rendezettebb már a grafikus felület, de hiába kapcsoltam át amit találtam, a helyzet nem változott. Lehet, hogy utána egy újraindítás már segített volna, de tekintettel, hogy liveCD, el is veszett volna a beállítás.
Próbáltam a Synaptic-ban (csak ez a csomagkezelő elérhető) is megoldást találni, de nem jártam sikerrel.
A hangulatomhoz illőre formáltam rögtön. |
Szóval,
Aki ragaszkodik a Bang! minimalista hangulatához és nem zavarja a fent említett probléma ill. tudja rá a megoldást annak továbbra is ajánlom. Tanulni, tapasztalni, “bütykölni szeretőknek” szintén jó alap.
Első “bálos” érdeklődőknek, vagy a magamfajta türelmetleneknek meggondolandó.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése