Weblomtalanítás

Avagy valami véget ér... Üdvözöllek Látogató, az internet nagy sufnijának egyik sarkában. Lassan bezárom a lomtáram. A bentlévő kacatok menn...

2011. szeptember 25., vasárnap

Bang! Bang!

A RexBANG! megtekintése [http://weblom.blogspot.com/2011/06/rexbang.html] után gondoltam már aktuális lesz az eredeti (CRUNCH!)BANG!-re is ránézni. 
Hát ért némi meglepetés, elsőként mint kiderült létrejött egy ArchBang! is, (erről később) másodikként, már nemcsak Openbox, hanem xFce felülettel is elérhető a CB!. 
A LinuxMint+Debian [http://weblom.blogspot.com/2011/03/linux-mint-es-debian.html] disztró használhatósága miatt már nem is zavart, hogy az Ubuntu alap helyett itt is áttértek a Debianra. 
LiveCD-ként futtattam, 3GHz, 4GB RAM társaságában, ez a disztró nem régi gépekre van (lásd: puppylinux), csupán a minimalista felületért rajongóknak készült. 
Mint már említettem, választható az Openbox és az xFce-s változat, külalakra mint látható semmi különbség első pillanatra.
Így néz ki gyárilag.


Az alapból használható programok csoportja sem tér el, és egy minimál disztrótól elvárhatóan nincs is túlpakolva. 
Médiára egy VLC, játszott is mindent amit elértem. 
Az internetnél Chrome (flash plug-in üzemben), Transmission, X-Chat, és valami mikrobloggoló kliens(?) ez az alkotó személyes kedvence lehet, mert a screenshotokon is látható, Openbox alatt alig bírtam bezárni. 
Iroda: AbiWord, Gnumeric vagy ahogy néhány helyen hívják a Gnome Office. 
Az openboxos verzióban szépen rendezett menü fogad, még a beállító szöveges fájlok is elérhetők, nemcsak a grafikus beállítók. Minden különösebb videó-driver hókuszpókuszt nélkül kapunk árnyékolt és áttetsző ablakot, menüt...stb. A Conky is szépen teszi a dolgát (bár én még variálnák a kijelzett paraméterek között) a feltűntett billentyűparancsok is megfelelnek a valóságnak. 
Nos, megragadtam böngészőm és gondoltam le is pötyögöm kedvező tapasztalataimat, mint a BANG! sorozat második darabjakét. Hát a pofáraesés akkor ért. 
A képeken látható a tálcán az óra mellett egy windowsoshoz hasonló "nyelvi eszköztár" amin a gb betűk láthatók. Ballal kattintva rajta át is váltott US-re, fr-re, de-re, miközben "felkapcsolta" a billentyűzetem a Scroll Lock LED-jét és nem is volt hajlandó kikapcsolni. Jobb klikkre a Névjegy és a Kilépés volt elérhető. 
A nagyobbik gondom az volt, hogy valóban nem volt magyar billentyűzet. Végignézegettem a config fájlokat, de nem volt szerencsém. 
Többet vártam az xFce-s verziótól, hiszen ott rendezettebb már a grafikus felület, de hiába kapcsoltam át amit találtam, a helyzet nem változott. Lehet, hogy utána egy újraindítás már segített volna, de tekintettel, hogy liveCD, el is veszett volna a beállítás. 
Próbáltam a Synaptic-ban (csak ez a csomagkezelő elérhető) is megoldást találni, de nem jártam sikerrel.

A hangulatomhoz illőre formáltam rögtön.


Szóval, 

Aki ragaszkodik a Bang! minimalista hangulatához és nem zavarja a fent említett probléma ill. tudja rá a megoldást annak továbbra is ajánlom. Tanulni, tapasztalni, “bütykölni szeretőknek” szintén jó alap. Első “bálos” érdeklődőknek, vagy a magamfajta türelmetleneknek meggondolandó.  

2011. szeptember 8., csütörtök

RexBang 525.HU

Kros54 munkásságának újabb gyümölcse a RexBang honosítása.
LiveCD-ként indítottam egy valós vason 3GHz, 4GB RAM-mal. A felbontás kiválasztása után már bent is voltam a grafikus felületen és a nyelvi, időzóna, felbontással (ez újra) kapcsolatos beállításokkal után, az azt követő X újraindítás már az ékezet-helyes magyarul beszélő felület fogadott. Számomra kellemes felülettel találkoztam (másnak talán túl szürke) amelynek beállítása 4 részből áll ugyan, (háttérkép, openbox az ablakokhoz, GTK, és a tálca) de egy kis próbálgatással és a Nettel nagyon szemrevaló asztalt építhet magának aki akar. Ekkora gépen én már csak kíváncsiságból is bekapcsoltam az asztali effektusokat de az 5 munkaasztalból csak hármat hagytam meg.
Következett a Hálózat beállítása, egy CPU hőmérő program kikapcsolása, Tűzfal bekapcsolása, elmerengés a Conky adatai fölött.
Irány a Net! Mivel Kros már a 6.0.2-es Firefoxot építette be, bátran nekivágtam a Youtube-nak. Nincs reklamálás a flash plug-in miatt, már töltődik is a videó. Közben elkezdtem jegyzetelni és mivel ezen sorok írásakor sem lőtte fejbe magát a Róka, úgy gondoltam, telepítem.
Mivel a teszt merevlemezen már van egy másik puppy, gondoltam el kellene pucolni. Általában a Gparted-hez fordulok ilyenkor. Hát a menüben nem bukkantam rá, de a Puppy Control Center-ben amit PupControl Panelként található a menü/Rendszer menüben, hamar elvégezte a dolgát. A Panel még angolul kommunikál.
Telepítsünk. Az előző puppy csinált magának egy kb.: 1GB-os swapot de gondolom nem fogom használni a másik 4 GB mellett. A másik particíóm boot flaggal rendelkezik.
FULL telepítést választottam egy ext2-es partícióra és most másolja a fájlokat, addig Tube-ozom.  Illetve csak nézném, mert már be is fejezte a telepítést. Egy angol nyelvű felirat felhívta a figyelmem (igaz az egész telepítés angolul zajlik.) hogy ne feledkezzem meg a GRUB-ról sem. Ugyanott találtam ahol a GParted-et is, csak 1 helyen kellett begépelnem, hogy: /dev/sda1 a többinél csak kattintgatni kellett. Akinek ez bonyolultnak hangzik, az nézze meg a videót a puppy magyar honlapján, vagy a Youtube-on.
Els[ ind<t’s a merevlemeyr[l. Hát akinek nem esett le, a személyes beállítások elmaradása következtében a billentyűzet, az időszámítás és még a Conky ékezetei is elszálltak. A megoldást a Rendszer/személyes beállítások nyújtja. Aztán az X újraindul és már minden rendben.
Kivéve a CPU hőmérőt és hogy most valamiért a Párizsi és a Moszkvai időt látom egyszerre a Tálcán. Bevettem magam a menü mélyére, mert a a Panellel nem tudtam lemondani a nemzetközi idők mutatását. A Menü mélyebben továbbra is angol, bár ez a napi felhasználókat már nem érinti.
Habár ismét beleszaladtam néhány olyan programba amelyeket fölöslegesnek találok. A puppy csomagkezelője szerint gyárilag vannak benne.  Szintén a Panelon indítható két különböző menüpont alól a csomagkezelő. De a menü mélyén (xdg-menü/setup) megtaláltam a beépített csomagok eltávolítóját. Nem könnyű használni, mivel valóban a csomagneveket mutatja és nem mindig egyértelmű, hogy az melyik programot takarja. Próbából a puprádiót távolítottam el vele. A menüből eltűnt és a konzol sem tud róla. Hát a szemem kifolyik mire ezzel kipucolom a rendszert.
Menjünk tovább. Szeretnénk a naponta használt programjainkat telepíteni? Szerencsére az 5x-es puppy-k óta rendelkezésünkre áll a Quickpet Install, ahol a legismertebb programok között válogathatunk.
Audió fájljaimhoz kértem a Songbird-öt, amiben sok közös van a Firefoxxal, ezért remélhetőleg megfelelően fog működni.
Böngészőnek itt a Firefox, de én már megszoktam az Operát, a videókhoz jó a GNOME MPlayer de azért nem árt tartalékban egy nagyágyú, a VLC sem.
Songbird rendben, Operából a 11.00-ás verzió az elérhető legújabb, települt, az IHM-mizu-ja bömbölt a Tube-ról, az Opera link szinkronizálás működött, szóval ez is jó.
A VLC 1.1.10-es csomag ismét valami ascii-art-os stilusban jelentette meg a filmeket, ezért érdemes az 1.1.7-es verziót leszedni, ez megtalálható a magyar oldalon is: [http://puppylinux.hu/puppyszoftver/?p=857].
Valahogy nem akarnak jól megjelenni a feliratokban (*.srt) a magyar karakterek. De ez már nemcsak a VLC-re, hanem a Gnome MPlayerre is igaz.
Az eddig említetteken felül leszedtem az Inkscape nevű programot is, hogy legyen egy komolyabb vektorgrafikus rajzolóm is, ha majd emigrálnom kell Windowsról. Ez is fut rendesen.
A szokásos siralmaimon kívül, miszerint megint túl sok felesleges program van gyárilag telepítve  mást nem találtam ilyen rövid idő alatt. Ezt azonban a menü szerkesztésével pld.: a napi használatos programok előrehozásával a menüben, vagy az ikonok kipakolásával (ez annyira nem szép) kiküszöbölhető.

Szóval,

a gépigényről nem tudok nyilatkozni, azt mindenkinek önállóan kell ellenőriznie liveCD-módban, De mind külalakra, mind program-választékra, használható, főleg, ha még Internet is van hozzá.

Egy újabb XP-s Puppy.

XP Puppy 528 HU 2

Bejelentése:
[http://puppylinux.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=432:xp-puppy-528-hu-2&catid=8:puplet]
Kami újabb verziójával készült az XP Puppy szériának és a sok felsorolt újdonság (többek között a portableapps.com “integrálása” wine segítségével) felkeltette az érdeklődésemet. 
A Windows XP alapértelmezett kék témájánál csak az XP másik két gyári témáját utálom jobban.
A Lucid Puppy 528 -ra épül, tartalmazza beépítve:
  • Firefox webböngésző 6.0.1 -es verzió
  • Dual Commander (egy nagyon tetszetős Total Commander klón)
  • Wine windows emulátor 1.3.26
  • Cabextract (windowsos programok installálásához elengedhetetlen)
  • Winetricks ikon az asztali indításhoz és a hozzátartozó Zenity modul telepítve
  • PortableApps alkalmazás a portable alkalmazásokhoz.

LiveCD-ként Virtualbox alatt jól teljesített (egyik kedvencem, a Browserlinux ellenben nem) ezért úgy gondoltam, teljes telepítésben önálló merevlemezre kerülhet. 3GHZ; 4GB RAM-os vasra került.
Meg is történt, bár a GRUB-ot már utólag tettem fel (2. liveCD-s indítás után). Gond nélkül lezajlott, de az első önálló újraindítás után csak a tálca jelent meg, az asztalból és az ikonokból semmi. Frissítés és nehézkesen helyreállt minden, ez később már nem volt gond.
A Firefox szépen frissült 6.0.2-re, magyar, élmény. A csatlakozás az internetre is példásan zajlott, jól meg is pakoltam a Rókát.
Berontottam a menübe, néhány ponttól eltekintve minden zúga magyarul használható. De kétszer van meg a kikapcsolás menü, (kikapcsolás/logout) minden bizonnyal igyekeztünk még most is nemzetköziek lenni. 
 A másik észrevételem, ami az újabb puppy verziókban kissé nyomasztóan hatnak rám, az a program-özön, olyan programokból, amit csak kínomban használnék, ha nem találnék mást. De van egy “gyorstelepítés” ikonom, ahol a legismertebb (Windows/linux világban) programokat találom meg, a csomagkezelőben történő kutatás nélkül is. Ha ez nem volna elég, ugyanitt találok olyan *.sfs csomagokba épített programokat (Open Office, GIMP gyűjtemény, KDE-office...) amelyeket nem használunk minden nap és nem is terhelnénk meg öreg puppys gépünket, de néha-néha nem baj, ha kéznél vannak. Emellett ott a csomagkezelő ahol az előbb említettek mellett még további összetevőket telepíthetünk és most itt a hab a tortán: a portableapps.com sokrétű és folyamatosan bővülő program választéka is rendelkezésünkre áll. (Ez volt a reklám helye, jutalékom kp-ban kérem.) 
Nos, az Operát innen raktam fel, zenelejátszót vagyis mp3-gyűjteménykezelőt nem kerestem, mert tele van erre a célra egy tucat programmal, ezért rögtön a feliratos médiák lejátszására “gyúrtam”. 
A két letölthető VLC-ből az újabb valami művészi torzítást hoz létre és a magyarral sem boldogul, a régebbinél már csak ékezetismerő betűtipust kell találni, a portable VLC viszont összeomlott. Végül is a Gmplayer bírta a legjobban.
Habár telepítettem az ajánlott nVIDIA drivert, nem úgy tűnik, hogy működne, a fórumunk scrollozása igen szaggatott.
Minden bizonnyal én jöttem ki a pupletekkel való gyakorlatból, mert valahogy semmi sem akart összejönni.
Pozitívumok: frissebb programok a gyári tárolókból, az eddiginél jobb windowsos támogatás.
Negatívumok: A portableapps-os programok nagyrészét nem tudtam használni, nem indult (játékok), összeomlott, windows-ra való (karbantartók), vagy van már beépített megfelelője (pdf-olvasó). Az nVIDIÁs videókártya-támogatás sem jött (még?) össze.
Az egyéb, személyes, szokásos siralmaim: túl sok program, (tudom, gyárilag van benne, ezért nem a negatívumok közé soroltam) aztán immár 3 féle ablakkezelőt köszönthetünk a menüben is (IceWM, JWM, OpenBox), amik talán itt-ott betartanak egymásnak. 
Az alapértelmezetten megtalálható témák segítségével első nekifutásra ezt hoztam ki belőle.

Szóval,

A felmerült újdonságok miatt érdemes egy próbát tenni vele azoknak akik egy kicsit kitartóbbak és gyakorlottabbak az 5.28-as pupletek verzióival illetve van türelmük a fórumot olvasgatni.
Ez nem az én napom.